Potkunyrkkeilyliiton edustusjoukkueen valmennuskokous 22.6.

22.6.2006

SPL:n edustusjoukkueen valmennusta käsittelevä kokous on pidetty 22. 6. Järvenpäässä, jossa päätettiin mm. edustusjoukkueen valmennusringin perustamisesta.

Kokouksessa olivat läsnä Pasi Rantala (päävalmentaja), Harri Valkama (naisten valmentaja) ja Juha Saurama (varapuheenjohtaja), jotka päättivät mm. seuraavat asiat:

  1. Perustettiin Suomen Potkunyrkkeilyliiton edustusjoukkueen valmennusrinki, johon valittiin melkein jokaisesta painosarjasta kaksi, kolme mies- ja naisurheilijaa.

    Valituille järjestetään syksyn aikana kaksi yhteistä leiriä. Valitusta joukosta valmentajat (Rantala ja Valkama) valitsevat joukkueen syksyn Nordic Cup turnaukseen sekä Euroopan mestaruus kilpailuihin (full contact ja kickboxing). Valintoja tehdään tarvittaessa myös kadettien ja nuorten Maailman mestaruus kilpailuihin.

  2. Edustusjoukkueringin valmentajat Pasi Rantala ja Harri Valkama tekevät valinnat seuraaviin syksyn aikana järjestettäviin kansainvälisiin arvokilpailuihin:

    - Nordic Open 30. 9 2006 Kööpenhamina Tanska (semi contact, light contact, full contact, kickboxing)

    - Kadettien ja nuorten Maailman mestaruus kilpailut 26. 9 - 1. 10 2006 Zadar Kroatia (semi contact, light contact, full contact, kickboxing)

    - Miesten ja naisten Euroopan mestaruus kilpailut (full contact) 24. - 30. 10 2006 Lissabon Portugali

    - Miesten ja naisten Euroopan mestaruus kilpailut (kickboxing) 21. - 26. 11 2006 Skopje Makedonia

  3. Edustusjoukkueringin leiri 15. - 17. 9 2006 liikuntakeskus Pajulahdessa

  4. EM- ryhmän leiri 14. - 15. 10 2006 Vantaan kamppailukeskuksen salilla

  5. Suomen Potkunyrkkeilyliiton edustusjoukkuerinkiin valittiin seuraavat ottelijat:

    Outi Louhimo Combat Academy of Finland
    Hanne Mäkinen Järvenpään Kehäkarhut
    Marja-Leena Väänänen Vantaan Kamppailukeskus
    Jutta Nordberg Itä-Helsingin Kehä-hukat
    Taru Paananen Mäntän Sutemi
    Milla Ranne Porin ju-jutsu seura
    Anne Vuorinen Järvenpään Kehäkarhut
    Sanna Partio Vantaan Kamppailukeskus
    Jenni Tiittanen Porin ju-jutsu seura
    Anne Katas Vantaan Kamppailukeskus
    Kirsi Ilonen Järvenpään Kehäkarhut
    Sanna Laine Järvenpään Kehäkarhut
    Sandra Roos GB-Gym Helsinki
    Kim Renvall GB-Gym Helsinki
    Joel Puranen Kickboxing Team
    Jere Reinikainen Vantaan Kamppailukeskus
    Mauri Cederlöf GB-Gym Helsinki
    Teijo Ukkonen Jyväskylän Jigotai
    Lasse Kiuru Vantaan Kamppailukeskus
    Markus Hakulinen Vantaan Kamppailukeskus
    Sami Paakkala Shudokan Hyvinkää
    Kimmo Kurvi Järvenpään Kehäkarhut
    Miika Lumilampi Kuopio Fighter Club
    Teppo Laine Lappeenrannan Thai-Kickboxing
    Lasse Pelkonen Järvenpään Kehäkarhut
    Jukka Saarinen Järvenpään Kehäkarhut
    Ilkka Lehtimäki Helsingin ju-jutsu klubi