Kilpailutuloksia 2009

KBT-kisat 24.1.2009 Oulussa

 

Kickboxing Teamin järjestämät järjestyksessään yhdeksännet potkunyrkkeilyn KBT-kisat iskettiin lauantaina 24.1. Oulussa, Raksilan uimahallin nyrkkeilysalissa. Kilpailuihin saapui edustajia Kickboxing Teamilta Oulusta, Oulunsalosta, Haukiputaalta, Kokkolasta ja Kiimingistä, Kuopio Fighter Clubilta, Oulun Kickboxingilta sekä Vaasan Budokanilta. - Kilpailuita seuraamaan oli saapunut noin 70 kamppailu-urheilun ystävää.

 

Illassa ei nähty suurempia yllätyksiä ja kaikissa otteluissa voittaja oli ottelun jälkeen täysin selvillä. Dramaattisin tapaus nähtiin illan viimeisessä ottelussa Vaasan Jarmo Raision osuttua aivan ensimmäisen erän alkusekunneilla isäntäseuran Ville Matilaa lyönnillä päähän niin tehokkaasti, että tuomarin oli keskeytettävä ottelu.

 

TULOKSET (voittaja mainittu ensin)

 

1. FC -52 Elina Ponto, Kickboxing Team - Sanna Kaivolahti, Budokan, 3-0

2. FC -91 Markku Raappana, Kickboxing Team - Tero Turpeinen, Kickboxing Team, 3-0

3. FC -67 Joni Kurkimäki, Budokan - Henri Haataja, Kuopio Fighter Club, 3-0

4. FC -63,5 Niklas Wallin, Budokan - Joonas Arola, Oulun Kickboxing, 3-0

5. FC -63,5 Heikki Tiilikka, Kickboxing Team - Joona Vauhkonen, Kuopio Fighter Club, 3-0

6. FC -71 Jarno Raisio, Budokan - Ville Matila, Kickboxing Team, RSC-H


t: Antti Sariola / KBT

 

 

Jukka "White Bomber" Saarinen

Estopen 30.1. - 1.2.2009 Tallinnassa

Tämän vuotiseen Eastopeniin saapui 117 ottelijaa kuudesta maasta, ja suomalaisten panos oli jälleen vahva, niin osallistujien kuin menestyjienkin joukossa.

Sijoitukset sarjoissa, joissa suomalainen vähintään semifinaalissa:

Naiset

-52 FFC 
1 JÕEVEER, Maris Banzai Jõhvi
2 DIMOVA, Plamena Bulgaria BUL
3 VÄÄNANEN, Marja-Liisa Vantaan KK FIN
3 TOIVONEN, Ani Vantaan KK FIN

-56 FFC 
1 TITTANEN, Jenni Pori FC FIN
2 YLI-KAHILA, Kirsi Järvenpää KK FIN
3 HOKKONEN, Jelena Kombat Tartu

-65 FFC 
1 PITKA, Tiina Vantaan KK FIN
2 KATAS, Anne Vantaan KK FIN
3 VUORINEN, Anne Maria Vantaan KK FIN
3 USHAKOVA, Svetlana EAK Tallinn

-56 FLK 
1 GUTOWSKA, Joanna PZKB POL
2 KOHTAMÄKI, Tiia Järvenpää KK FIN

-60 FLK 
1 VIKSTEN, Camilla Vantaan KK FIN
2 KOZENEVSKAJA, Kris EAK Tallinn
3 VIDJAJEVA, Jelena EAK Tallinn

Miehet          
-60 MFC 
1 YOVSHEV, Prodan Bulgaria BUL
2 TIMPURA, Tuomas Lappeenranta FIN
3 PUTERSHEVICS, Feliks LKF LAT

-67 MFC 
1 JUSSILA, Jarkko Vasa FIN
2 BELJAJEV, Anton EAK Tallinn

-71 MFC 
1 PUIKKONEN, Tomi Vaasa FIN
2 DELLERMANN, Dominik Höchstadt GER
3 MÄGI, Lauri EAK Tallinn
3 SEIFULLA, Shamil Kushin-Kan FIN

-86 MFC 
1 RUUDER, Rain Kombat Tartu
2 PULKKA, Vasili Järvenpää KK FIN
3 VÄIN, Mario EAK Tallinn

-91 MFC 
1 SURAKKA, Petri Järvenpää KK FIN
2 LAID, Madis EAK Tallinn

91+ MFC 
1 SAARINEN, Jukka Järvenpää KK FIN
2 JEGOROV, Aleksei EAK Tallinn
-63,5 JLK 
1 ISMAILOV, Geis EAK Tallinn
2 WALLIN, Niklas Vaasa FIN
3 GORSHKOV, Kirill EAK Tallinn
3 LEMETTI, Rodion EAK Tallinn

-67 MLK 
1 VELITSHKO, Vladimir EAK Tallinn
2 RAJEWSKI, Lukas PZKB POL
3 VANNINEN, Aleksi Kuopio FIN
3 TUOMINEN, Teemu Vaasa FIN

-81 MLK 
1 LUMILAMPI, Miika Vantaan KK FIN
2 KARJUKIN, Pavel Garant Tallinn
3 MAMEDOV, Ramesh EAK Tallinn
3 BECKER, Hardo Kombat Tartu

-75 MKR 
1 TIRRONEN, Mikko Lappeenranta FIN
2 FJODOROV, Aleksandr Garant Tallinn
3 BELJAJEVS, Dmitrii LKF LAT
3 MERKULIEV, Vadim LKF LAT

OTTELUT

fight no. RED CORNER weight BLUE CORNER
1 Tiina Pitkä FFC-65 Minna Latvanen 3:0
2 Svetlana Kurenkova FFC-65 Anne Katas AB
3 Dominik Dellermann MFC-71 Dmitrii Drozdov 2:1
4 Aleksei Kurdin MKR-75 Mikko Tirronen 3:0
5 Marja-Liisa Väänanen FFC-52 Maris Jõeveer 1:2
6 Anni Toivonen FFC-52 Plamena Dimova 1:2
7 Kirsi Yli-Kahila FFC-56 Jelena Hokkonen 3:0
8 Kirill Bologura JFC-67 Aleksey Ragel 3:0
9 Feliks Putershevics MFC-60 Prodan Yovshev 3:0
10 Tiina Pitkä FFC-65 Anne Maria Vuorinen 2:1
11 Anne Katas FFC-65 Svetlana Ushakova AB
12 Dominik Dellermann MFC-71 Shamil Seifulla 2:1
13 Tomi Puikkonen MFC-71 Lauri Mägi 3:0
14 Roman Sinitsõn MFC-75 Nikita Shtserbakov 2:1
15 German Nozov MFC-75 Vitalii Bereznjov AB
16 Robert Bogdanov MFC-81 Georgii Abalõmov KO
17 Hennrich Reinvars MFC-81 Reinis Porozovs AB
18 Vasili Pulkka MFC-86 Mario Väin 3:0
19 Marta Kot FLK-52 Aljona Filippova 3:0
20 Andzelika Szypula FLK-52 Julianna Markovskaja 3:0
21 Jelena Vidjajeva FLK-60 Camilla Viksten AB
22 Radion Lemetti JLK-63,5 Niklas Wallin  2:1
23 Kirill Gorshkov  JLK-63,5 Geis Ismailov 3:0
24 Aleksandr Sokolovski JLK-67 Aap Vels 3:0
25 Feliks Laig MLK-60 Bartosz Batra 3:0
26 Juri Molis MLK-60 Ilja Dolinin 2:1
27 Vladimir Velitshko MLK-67 Aleksi Vanninen 2:1
28 Teemu Tuominen MLK-67 4.Lukas Rajewski TKO
29 Hardo Becker MLK-81 Pavel Karjukin 3:0
30 Ramesh Mamedov MLK-81 Miika Lumilampi KO
31 Dawid Kukka JKR-60 Artur Zuravljov 3:0
32 Oleg Kozeletskii JKR-60 Roman Belousev KO
33 Filipp Vinograd JKR-67 Feliks Kleins 2:1
34 Gleb Golitsin JKR-67 Philipp Bondarev KO
35 Aleksei Nagainik MKR-71 Igor Litvinjuk KO
36 Mikko Tirronen MKR-75 Dmitrii Beljajevs AB
37 Aleksandr Fjodorov MKR-75 Vadim Merkuliev AB
FINALS
38 Kirsi Yli-Kahila FFC-56 Jenni Tittanen 2:1
39 Mihhail Midzanovski JFC-71 Erik Penzhiev 3:0
40 Shakti Roos FLK-70+ Kersti Järve 2:1
41 Erik Manjahhin JLK-60 Mark Parnomtshuk 3:0
42 Sergei Novikov JLK-91 Andrei Kolokolnikov 2:1
43 Kristjan Kreegi MLK-91 Aleksei Kool KO
44 Stanislav Novikov MKR-86 Pavel Stepanov KO
45 Andrei Petelin MKR-91 Andrrei Manzolo 3:0
46 Prodan Yovshev  MFC-60 Tuomas Timpura 2:1
47 Tiia Kohtamäki FLK-56 Joanna Gutowska 3:0
48 Camilla Viksten FLK-60 Kris Kozenevskaja DISQ
49 Artjom Izvekov MLK-71 Dmitri Dementjev WO
50 Jaroslav Tõmtshisin MLK-91+ Andrei Bokan 2:1

 

Helsinki Open 4 28.2.2009 (GB Gym)

 

1) LC -57kg Miko Dahlman PFC
- Janne Laakso Vaasan Budokan 1-2

2) LC -94kg Jukka Hämäläinen IHKH
- Anssi Tiilikainen Kushin-kan 1-2 (voittaja otteluun 8)

3) LC -70kg Satu Forsblom Forssan Karateseura
- Jutta Pitkälä Kushin-kan 0-3

4) LC 69kg Kai Jalo GB Gym - Pauli Kumpula Forssan Karateseura 3-0

5) LC -74kg Anton Viljanen Lahden KLK - Teemu Repo Forssan Karateseura  DISQ

6) LC -74kg Otto Säntti Lahden KLK - Jaakko Lavikainen IHKH 1-2

7) LC -74kg Sami Honkanen GB Gym - Arto Karppinen Kushin-kan 1-2

8) LC -94kg Sami Hirvonen HJJK - Anssi Tiilikainen Kushin-kan 0-3

9) FC -91kg Miikka Lumilapi VKK- Petri Surakka JÄKK 3-0

10) FC -60kg Sari Kurkinen PJJS - Terhi Pesonen VKK 0-3 (voittaja otteluun 23)

11) KB -65 kg Sandra Roos GB Gym - Tiina Räty Combat 3-0 (voittaja otteluun 24)

12) FC -56kg Marianne Ahola Jigotai - Virve Ehnrooth MFC 0-3

13) FC -56kg Taija Savolainen Jigotai - Kirsi Yli-Kahila JÄKK 0-3

14) KB -71kg Alexey Khramov LPTKB - Antti Virtanen MMA Imatra 2-1

15) KB -71kg Joel Puranen LPTKB - Tuomas Ikonen Jigotai 3-0

16) FC -63kg Erno Koivistoinen PFC - Timo Venäläinen KO

17) KB -67kg Teemu Vänskä Jigotai - Marko Kosonen MMA Imatra KO

18) FC -67kg Aki Koittola Jigotai - Juuso Halme MMA Imatra 3-0

19) KB -81kg Mikko Tirronen LPTKB - Joel Kurkela Lahden KLK 3-0

20) FC -63,5kg Niklas Wallin Vaasan Budokan - Mika Vahtera Shudokan 3-0

21) FC -63,5kg Paavo Kuronen Jigotai - Ari- Pekka Hautamäki Vaasan Budokan  3-0

22) FC -71kg Markku Puskala Vaaasan Budokan - Niko Karhunen LPTKB 0-3

23) FC -60kg Anne Räty PFC - Terhi Pesonen VKK 1-2

24) KB -65kg Tiina Pitkä VKK - Sandra Roos GB Gym RSC

 

 

Latvia Open 13. – 15.3.2009

 

Kuusi suomalaista ottelijaa Latvia Openissa tänä vuonna! Sarjojensa voitoon ylsivät kaksi ottelijaa: Vaasan Budokanin Jarkko Jussila sekä Niklas Wallin. Kaikki ottelijat ottelivat hienot ottelut, mutta parhaasta suomalaissuorituksesta vastasi mielestäni joukkueen kuopus Niklas Wallin ottelemalla sillä tasolla, että finaaliottelu jouduttiin keskeyttämään toisessa erässä.

OTTELUT


FC -63,5kg
Teemu Tuominen BDK vs. Arturs Geikins AB II  semifinaali, Teemulle voitto

Teemu Tuominen BDK vs. Vladimirs Petrous 0-3   finaali

FC -67kg Jarkko Jussila BDK  vs. Antons Ruskulis  2-1   finaali

FC -71kg Tomi Puikkonen BDK vs. Valerijs Mikalausks  0-3   semifinaali

JFC -63,5kg Niklas Wallin BDK vs. Sergeijs Pasujevs RSC II   finaali, Niklas siis voittoon

FC -91kg Petri Surakka JäKK vs Rafal Aleksandrowicz 0-3   finaali

FC -52kg Jenni Tiittanen PFC vs. Maris Joeveer 1-2   semifinaali

Taisto Koivula, Pori Fight Club ry

 

 

Lappeenrannan kisat 15.03.2009 

1. FFC -56kg Taija Savolainen (Jigotai) - Elina Ponto (KBT) 2-1
2. MKB -67kg Tuomas Simpura (LKBC) - Teemu Vänskä (Jigotai) 3-0
3. MKB -81kg Antti Sariola (KBT) - Mika Oino (Nokia KB) 2-1
4. MFC -63,5kg Paavo Kuronen (Jigotai) - Timo Venäläinen (LKLK) 3-0
5. MKB -71kg Alexey Kharoum (LKBC) - Tuomas Ikonen (Jigotai) 3-0
6. MFC -71kg Niko Karhunen (LKBC) - Aki Koittola (Jigotai) 2-1
7. MFC -71kg Joel Puranen (LKBC) - Paavo Kettunen (Varkaus KB) RSC 2.r (winner Puranen)
8. MKB -81kg Mikko tirronen (LKBC) - Harri Saapunki (KBT) 3-0
9. FFC -56kg Kirsi Yli-Kahila (JäKK) - Taija Savolainen (Jigotai) 3-0
10. MKB-67kg Tuomas Simpura (LKBC) - Kimmo Ojanpää (Nokia KB) 3-0

t: Teppo Laine, Lpr Thai Kickboxing r.y


Danish Open 28.3.2009

Suomesta turnaukseen osallistui Jyväskylän Jigotain Kickboxingin (JKB) Toni Anttila.

 

Alkuottelut: KB-67kg Billal El Sheik (Tanska) vs Toni Anttila 2 - 1

 

t. Teijo Ukkonen, Jyväskylän Jigotai

 

 

Austrian Classics 27. – 28.3.2009

Itävallan Walhcseen kylässä oteltiin Austrian Classics 2009 turnaus. 21 maata oli edustettuna ja kilpailijoita huikeat 1480. Turnauksessa leivottiin mestareita semi-, light- ja full contact -säännöin. 

Suomen edustajina full contactissa olivat Vaasan Teemu Tuominen -63,5kg sekä Jarkko Jussila -67kg. Molemmat pokkasivat kultaa ja mestaruusvyön kolmen ottelun jälkeen.

Teemu kukisti Saksan Serdar Kaplanin 3-0, Itävallan Christopher Treichelin 2-1 ja loppuottelussa saksalaisen Geir Ismailovin 3-0. Jarkko pysäytti ensin Italian Andrea Raimondin 1. erässä, semifinaalissa Slovenian Gregor Stracanek taipui 3-0 ja finaalissa Saksan Waldemar Maile 3-0.

Kilpailujärjestelyt olivat sujuvat, ottelijoita sarjoissa runsaasti ja palkinnot hyviä, osumapiste online-ruutu kehän äärellä oli myös mainio ja tuomiot oikeudenmukaisia.

t. Jarkko Jussila, Vaasan Budokan     > www.austrian-classics.at

 

Suomen mestaruuskilpailut 25. – 26.4.2009

Potkunyrkkeilyn Suomen mestaruuskilpailut 2009 järjestettiin Porin Urheilutalolla la 25. – su 26.4.2009 Suomen Potkunyrkkeilyliitto ry:n ja Pori Fight Club ry:n toimesta. > Lue kisaraportti ja katso tulokset 

German Open 15. - 16.5.2009

 

Jarkko Jussila potkunyrkkeili Saksassa hopeaa

 

Vaasan Budokanin Jarkko Jussila otteli Saksan Dortmundissa German Open Championship-turnauksessa 15.-16.5 hopealle.

Kilpailuissa oli yhteensä osallistujia 457, potkunyrkkeilijöitä 12:sta maasta. Jussila kamppaili sarjassa FC-67kg ja oli ainut Suomen edustaja.

Semifinaalissa Jurgen Kuschtan otti lukua kaksi kertaa mutta selvisi täydet kolme erää pystyssä, Jarkolle voitto 3-0. Finaalissa Azer Ismailov sinnitteli myös loppuun asti ja hiukan kyseenalaisesti tuomarit näkivät 2-1 äänin paikallisen urheilijan voittajaksi.

> Vaasan Budokan

 

 

KBT-kisat 23.5.2009

 

Kickboxing Teamin järjestämät KBT-kisat iskettiin lauantaina 23.5. Oulun Raksilassa. Tällä kertaa uutuutena oli potkunyrkkeilyn lisäksi myös vapaaottelu. Kilpailut olivatkin Suomen kaikkien aikojen ensimmäinen potkunyrkkeilyn ja vapaaottelun yhteinen amatööritapahtuma.

 

Yhteensä käytiin viisi kamppailua potkunyrkkeilyssä ja yksitoista vapaaottelussa. Kisoihin saapui potkunyrkkeilijöitä Oulusta, Kokkolasta, Suonenjoelta ja Imatralta. Kisojen tunnelmakin oli tiivis, kun pieneen saliin oli saapunut toistasataa innokasta katsojaa ottelijoita kannustamaan.

 

Tulokset: (voittaja mainittu ensin)

 

1. JR -54 Lauri Suomela, KBT (Oulu) - Heikki Häyrynen, Suonenjoen Karateseura, 3-0

2. FC -81 Tomi Kinnunen, KBT (Kokkola) - Antti Toiviainen, MMA Imatra, 2-1

3. FC -75 Aki Jaakola, KBT (Kokkola) - Antti Jääski, KBT (Oulu), 3-0

4. FC -75 Jimi Kattainen, KBT (Kokkola) - Joonas Tikkanen, Suonenjoen Karateseura, 3-0

5. FC +91 Mikko Ängeslevä, KBT (Oulu) - Toni Känsälä, KBT (Kokkola), RSC2

 

t: Antti Sariola/KBT

 

 

Jussila ja Tuominen potkunyrkkeilivät voitot Tsekissä 11. - 12.9.2009

Vaasan Budokanin Jarkko Jussila ja Teemu Tuominen iskivät turnausvoitot Prahassa 16 maan Czech Open-turnauksessa 11.-12.9. Jussila ja Tuominen olivat Suomen ainoat urheilijat ja voittivat ottelunsa ennen täyttä aikaa.

Jussila -67kg kukisti välierissä kotikehän Martin Honin. Kahdesti vartalokoukusta lukua kuunnellut tsekkiläinen ei kyennyt pitämään ulottuvuudellaan ja nopeilla potkuillaan hyökkäävää Jussilaa kaukana, kehätuomari keskeytti ottelun 2.erässä. Finaalissa Michal Vacyk kesti Jarkon sarjoja aina kolmannen erän alkuun kunnes tuomari lopetti epätasaiseksi kääntyneen ottelun Jarkon eduksi.

Tuominen ei sarjassa -63,5kg aikaillut, Itävallan Joachim Gölles sai kovan oikean jalan potkun päähänsä heti 1.erässä. Vauhdilla aloittanut Gölles ei toipunut iskusta ja ottelu oli ohi ajassa 24 sekuntia!

Tapahtuma oli hyvin järjestetty. Aikataulut pitivät ja puitteet olivat kunnossa, ottelut kahdessa kehässä siistissä hallissa. Majoitus- ja kulkujärjestelytkin toimivat moitteetta. 

FC-63,5kg finaali Teemu Tuominen (Fin) vs. Joachim Gölles (Aut) RSC-1.
FC-67kg semifinaali Jarkko Jussila (Fin) vs. Martin Hon (Cz) RSC-2.
FC-67kg finaali Jarkko Jussila (Fin) vs. Michal Vacyk (Cz) RSC-3.

KBT-kisat 19.9.2009 Oulussa

Kickboxing Teamin järjestämät KBT-kisat käytiin lauantaina 19.9. Oulun Raksilassa. Viimekeväiseen tapaan ohjelmassa oli potkunyrkkeilyn lisäksi myös vapaaottelua. Yhteensä kisoissa käytiin viisi kamppailua potkunyrkkeilyssä ja seitsemän vapaaottelussa. Konsepti oli onnistunut ja kilpailuihin saapui satakunta innokasta katsojaa ottelijoita kannustamaan.

 

Suomalainen potkunyrkkeily otti kisoissa uuden askelen kohti pohjoista, kun 17-vuotias Tomas Baumann edusti ensimmäistä kertaa rovaniemeläistä seuraa potkunyrkkeilykilpailuissa. Muita ottelijoita oli Oulun lisäksi Kuopiosta, Vaasasta ja Suonenjoelta.

 

Tulokset: (voittaja mainittu ensin)

 

1. LK -60 Joona Vauhkonen, KFC - Lauri Suomela, KBT 2-1

2. FC -63,5 Jussi Salla, OKB - Joonas Hahto, BDK 2-1 

3. LK(jr.) -71 Tomas Baumann, MMAR - Joonas Tikkanen, SJK 3-0

4. FC -60 Joona Vauhkonen, KFC - Roope Karppinen, BDK 2-0

5. FC -63,5 Kristian Santikko, BDK - Joonas Tikkanen, SJK 3-0

t: Antti Sariola / Kickboxing Team

Järvenpää 13. Open 20.9.2009

 

Tulokset:

 

-67kg KB At Hit Thiangtrong JäKK vs Sami Käyhty JäKK, 3-0

-67kg FC Johannes Isaksson Sutemi vs Elias Kaven JäKK, 2-1

-67kg KB Mika Vahtera Shudokan vs Koreile Lawrence TKKS, 2-1

-71kg FC Riku Vuorinen TKKS vs Sami Käyhty JäKK, 3-0

-75kg FC Jaakko Anttila Sutemi vs Antero Tuononen LaprKB, 3-0

+91kg KB Petri Surakka JäKK vs Eetu Kauppinen LaprKB, 3-0

-60kg FC Jenni Tiittanen PFC vs Terhi Pesonen VKK, 3-0

+70kg FC Virve Vanhakoski VKK vs Pauliina Kuokka GB-Gym, 3-0

 

Kilpailuiden parhaina palkittiin Prin Fighter Club:n Jenni Tiittanen ja Järvenpään Kehäkarhujen Petri Surakka.

Nordic Open Kööpenhamina 26.9.2009


Suomalaisille menestystä Tanskassa


Kultaa

Jenni Tiittanen -57LK

Jutta Nordberg -57FC

Anne Katas -63,5FC

Tiina Reinikainen +67FC

Aleksi Vanninen -63,5LK

Jarkko Jussila -67FC

Miika Lumilampi -81LK

    

Hopeaa

Petri Surakka -91LK

Niklas Wallin -60FC

Jukka Saarinen +91FC

 

Pronssia

Teemu Tuominen -63,5FC

 

Miika Lumilampi valittiin kisojen parhaaksi Low Kick -ottelijaksi.

Hämeenlinna Open 17.10.2009

Tällä kertaa perinteikkään ottelutapahtuman 25 otteluun saapui ottelijoita Hämeenlinnan lisäksi 16 paikkakunnalta.

> Lataa tulokset (jpg)

Fight Festival 26 Helsinki 17.10.2009

Järvenpään Kehäkarhujen Jukka Saarinen puolusti jälleen menestyksekkäästi Wako Pro EM-titteliään sarjassa Full Contact +94kg. Vahvarakenteinen ranskalainen Jerome Damon koki täystyrmäyksen, kun Jukka osui oikealla koukulla ja nukutti vastustajan jo 2. erässä.

Vaasan Budokanin Jarkko Jussila debytoi ammattilaisena kohdaten Ranskan Daniel Bossuyutin 7-eräiseksi kaavailussa Full Contact ottelussa sarja-67kg. Vauhdikas ottelu päättyi kuitenkin 4. erässä, kun Ranskan kulma heitti pyyhkeen kehään. 3. erässä Bossuyut kuunteli pystystä lukua kahdesti.

Kisahallin täysi katsomo sai hyvää viihdettä potkunyrkkeilijöiden esityksistä ja toivotaan, että tilaisuuksissa vastaisuudessakin nähdään lajin edustajia.

WAKO Maailmanmestaruuskilpailut
Villach, Itävalta 19. – 26.10.2009

Miika Lumilampi voitti pronssia alapotkujen alle 81 kg:n sarjan MM-kilpailuissa Itävallassa.

Hänet valittiin myös ensimmäisenä suomalaisena GAISF:n vuonna 2010 Kiinassa järjestettäviin World Games -kilpailuihin, joka on suurin ei-olympialajien kilpailutapahtuma maailmassa.

Onnittelut Miikalle hyvästä suorituksesta!

OTTELUT

LK -81 kg: Miika Lumilampi -
22.10. Ferench Hozzhnu (HUN) AB 2.r (winner Lumilampi) 
22.10. Rutaganga Lambert (SWE) 3 - 0
23.10. Luciano Nubile (ITA) 3 - 0
24.10. Toufakara Bakari (FRA) 1 - 2 

K-1 -75kg: Mikko Tirronen -
23.10. Oscar Romera (ESP) rsc. 3 (winner Tirronen)
23.10. Pavel Hennrich (CZE) 3 - 0

Yläkuvassa Mikko Tirronen (vas), MM-joukkueen valmentaja Teppo Laine ja Miika Lumilampi. Alakuvassa Miika (vas) ja Teppo harjoittelevat Potkunyrkkeilyliiton kesäleirillä 2009.

Turun kilpailut 14.11.2009

1. (LC N -60kg) Eveliina Pasanen TKKS
                       - Jutta Pitkälä KK 0-3
2. (LC N -60kg) Sara Komulainen KK 
                       - Elise Kauppila TKKS 3-0
3. (Jr LC N -60kg) Emmi Salo TKKS 
                       - Laura Pietiläinen Sutemi 1-2
4. (LC N -60kg) Taru Hakala VarKB - Aino Juvonen Taekwondo Tre 0-3
5. (LC M -63kg) Joonas Hahto BDK - Henrik Enqvist Taekwondo Tre 0-3
6. (LC M -79kg) Juha Kärnä HJJK - Marko Pyykkö TKKS 3-0
7. (FC N -48kg) Paula Kamula KBT - Satu Pekkarinen Sutemi 0-3
8. (Jr FC M -63,5kg) Niklas Wallin BDK - Paavo Kuronen JKB 1-2
9. (LK M -67kg) Mikael Renlund BDK - Sami Käyhty JÄKK 3-0
10. (FC M -71kg) Teemu Vänskä JKB - Esa Alento TKKS 1-2
11. (FC M -71kg) Riku Vuorinen TKKS - Jarno Raisio BDK RSC 2.erä
12. (LK M -81kg) Kimie Bodbacka BDK - Juuso Santakallio JKB 3-0
13. (FC M -91kg) Antti Sariola KBT - Petri Surakka JÄKK 0-3
14. (FC M +91kg) Juha Jaaksi BDK - Tero Kosunen VarKB 3-0

t. Manne Savioja, Turun Kontaktikarateseura

MM-kisat 23. - 29.11.2009
Italia / Full Contact

Jukka Saariselle MM-kultaa ja Jarkko Jussilalle MM-pronssia

Jukka Saarinen on voittanut mestaruuden Full Contact +91 kg sarjassa ja Jarkko Jussila pronssia -67 kg sarjassa Italiassa 23. - 29.11. käydyissä WAKO:n MM-kilpailuissa.

SUOMALAISTEN OTTELUT

Miehet

- 63,5 kg Teemu Tuominen

   - Mathiev Bernard (BEL) 3-0
   - Gabor Gorbics (HUN) 0-3

- 67 kg Jarkko Jussila
   - Romans Binkovseis (LAT) 3-0
   - Alessandro Patrignani (ITA) 3-0
   - Edmond Mebenga (NCD) 0-3

- 81 kg Miika Lumilampi
   - Romans Seredjuks (LAT) RSC (3:0)
   - Ehram Majidov (AZE) 1-2

+ 91 kg Jukka Saarinen
   - Wallace Farias (BRA) 3-0
   - Jacek Puchacz (POL) 2-1
   - Hamza Kendircioglu (TUR) 2-1

Naiset

- 52 kg Jenni Tiittanen

   - Sandra Drabik (POL) 0-3

- 56 kg Jutta Nordberg
   - Seda Duygy Aygyn TUR 0-3

- 60 kg Anne Katas
   - Maria Konstantelou (GRE) 0-3

- 65 kg Tiina Reinikainen
   - Gulbanu Samatova (KAZ) 3-0
   - Svetlana Kulakova (RUS) 0-3