Kilpailutuloksia 2004

Potkunyrkkeily kansalliset kilpailut, 11.12.2004, Järvenpää

-52,0kg
Tiia Kohtamäki JäKK vs Pulmu Ratilainen GB-gym, 3-0

-56,0kg
Heidi Sundström JäKK vs Kirsi Yli-Kahila shudokan, 3-0

-63,5kg
Anatoli Kovalchuk GB-gym vs Aku Latvala VKK, 3-0

-71,0kg
Mykola Kovalchuk GB-gym vs Marko Jaakkola VKK, 3-0

-75,0kg
Sakari Miettinen HJJK vs Heikki Palosaari OuluKB, 3-0

-81,0kg
Jasse Junkkari GB-gym vs Antti Virkkunen EKH, 3-0

+91,0kg
Tanel Suurväli EST vs Petri Härmä OuluKB, 3. erän kesk.

 

Salikilpailut, 13. 11 2004, Järvenpää

-56,0kg FC

Kirsi Yli-Kahila Shudokan vs Iina Seppänen JäKK, 3-0

-56,0kg FC

Marja Laitinen JäKK vs Kirsi Yli-Kahila Shudokan, kesk. 3. erä -65,0kg

Mia Pasanen PrimeF vs Anna Sillanpää HUS, 3-0

+65,0kg FC

Sanna Laine JäKK vs Heini Viitanen Shudokan, 3-0

-60,0kg KB

Toni Koivisto JäKK vs Lauri Hosio JäKK, 3-0

-63,5kg KB

Jouni Isokangas JäKK vs Ari Ruishalme HUS, 3-0

-67,0kg KB

Tommi Sintonen JäKK vs Arto Lilja HUS, kesk. 1. erä

-67,0kg KB

Tommi Sintonen JäKK vs Lauri Vanhapiha PrimeF, 3-0

-71,0kg FC

Matteo Mossa HUS vs Jesse Mäkirinne JäKK, 3-0

-71,0kg FC

Jann Ranta HJJK vs Matteo Mossa HUS, 2-1

-81,0kg KB

Ville Vanhanen Jigotai vs Harri Väkiparta, KO 1. erä

+91,0kg FC

Juha Nyyssönen Jigotai vs Mika Innala JäKK, 3-0

+91,0kg FC

Juha Nyyssönen Jigotai vs Miika Hirvonen PrimeF, 3-0


Kickboxing night IV, 25.9.2004, Järvenpää

Esiottelut potkunyrkkeily 3x2 min

-63,5kg
Kim Renvall GB-GYM Helsinki vs Jarno Turula KBT Oulu, 2-1

-67,0kg
Renne Kyrö KBT Oulu vs Sami Honkonen Combat Kotka, 2. erän kesk.

-75,0kg
Jaakko Anttila Sutemi Mänttä vs Tomi Viholainen GB-GYM Helsinki, 2-1

Esiottelut nyrkkeily 3x2 min

C-51,0kg
Jani Kero MiNy vs Lauri Miettinen JäKK, 3-0

C-54,0kg
Joni Kero MiNy vs Tatu Finnilä JäKK, 3-0

N-64,0kg
Raija Seppä-Lassila HäKi vs Johanna Heiniälä FoNy, 2-1

Potkunyrkkeily ammattilaisottelut 7x2 min

50,8kg
Annika Pitkänen Kushin-kan Hämeenlinna vs Rita Takacs
Unkari, 2-1

52,1kg
Hanne Mäkinen Järvenpään Kehäkarhut vs Rekas Krempf
Unkari, 3-0

66,6kg
Mauri Cederlöf GB-GYM Helsinki vs Andras Soki Unkari, 3-0
67,0kg

Jere Reinikainen Vantaan kamppailukeskus vs Zsolt Nagy
Unkari, 2. erän kesk.

+86,2kg
Jukka Saarinen Järvenpään Kehäkarhut vs Erno Csaki
Unkari, 3-0

 

Fight night, 11.9.2004, Oulu

FC +91 kg
Timo Salo, Oulun kickboxing vs
Tommi Kenakkala Kickboxing Team (Oulu)
Voittaja: Salo 2 -1

FC -81 kg
Veli- Jussi Nieminen Budokan Vaasa vs
Antti Huoviala Kickboxing Team (Oulu)
Voittaja: Nieminen 3 -0

FC -81 kg
Heikki Palosaari, Oulun Kickboxing vs
Antti Huoviala Kickboxing Team (Oulu)
Voittaja: Huoviala 2 -1

FC -75 kg
Sami Paakkala
Kuopio/ Kuopio Fighter Club vs
Olli Pohjonen, Oulun kickboxing
Voittaja: Paakkala 2 -1

KB-75 kg (tasoitusottelu)
Erik Minkkinen Kickboxing Team (Raahe) vs
Janne Keskitalo Kickboxing Team (Oulu)
Voittaja: -

FC -63,5 kg
Jaakko Ellala, Oulun kickboxing
Joel Puranen, Kickboxing Team (Oulu)
Voittaja: Puranen 3-0

FC -60 kg
Elisa Hauhio, Shudokan Kick-Boxing (Hyvinkää)
VS Eveliina Rautio, Kickboxing Team (Kemi)
Voittaja: Rautio 3-0

FC -56 kg
Marita Saastamoinen, Kuopio Fighter Club vs
Sanna Suojanen, Kickboxing Team (Oulu)
Voittaja: Saastamoinen 2-0

Vapaaottelu (esittelyottelu)
Joni Kyllönen vs Juha Vehniäinen
Voittaja: -


Lowkick SM-kisat, 9.5.2004

CHITALADA VAHVANA LOW KICK SM-KILPAILUISSA!

SM-kilpailut iskettiin tänä vuonna äitienpäivänä 9.5.2004 Tampereella,Chitalada Finlandin salilla.

Ottelut käytiin seuraavin sarjoin:

-60kg:
Vastakkain finaalissa olivat isäntäseuran,eli Chitaladan, Pasi Larsson ja Anton Haimi.Ottelu oli vauhdikas alusta lähtien,vaikka treenikaverit ottivat mittaa keskenään. Mestaruus oli kuitenkin kyseessä ja molemmat keskittyivät otteluun ja ottelivat tosissaan.
Voiton ja sarjan mestaruuden vei nimiinsä Pasi Larsson tuomariäänin 3-0.

-71kg:
Tässä sarjassa finaalissa vastakkain Chitaladan Jussi Kannisto ja Sami Timonen Vantaan Kamppailukeskuksesta. Ottelu oli erittäin tasainen ja molemmat ottelijat tekivät parhaansa viedäkseen voiton,mutta tällä kertaa Timonen oli parempi tuomariäänin 2-1.

-75kg:
Sarjassa käytiin ensin iltäpäivän ensimmäinen ottelu,jonka semifinaalissa vastakkain asettuivat Chitalada Nokiaa edustava Mika Oino ja HUS:ia edustava Ilmari Tuori. Oino aloitti vauhdikkailla potkuilla ja lyönneillä ottelun selvästi ulottuvampaa Tuoria vastaan.Lopputuloksena voittajana ja finaaliin selvisi Mika Oino tuomariäänin 3-0.
Finaalissa Oino sai vastaansa vahvan ja hyväkuntoisen Chitaladan Mika Puustellin,joka aloittikin heti ensimmäisen erän alusta vahvan ottelemisen.
Seurauksena Oinolle nopeasti luvunlasku ja lopulta keskeytys ensimmäisessä erässä avustajan luovutuksella.Mika Puustellille siis sarjan mestaruus.

-86kg:
Sarjan finaali käytiin Combat Academyn Mikko Beckerin ja Suomen Shaolin Kung Fun Jani Rannan välillä. Tämän erittäin vauhdikkaan ja lyöntivoittoisen ottelun vei itselleen Mikko Becker tuomariäänin 2-1.

Mitalitilasto: Chitalada(Tampere):2 kultaa,2 hopeaa
Vantaa:1 kulta
Combat:1 kulta
Chitalada (Nokia):1 hopea
Suomen Shaolin Kung FU: 1 hopea
HUS: 1 pronssi

tekstin kirjoitti Pertti Nurmi

 

SM-kisat, 3.-4.4.2004, Hämeenlinna

SEMIFINAALIT LA KLO.12.30

Naiset -56 kg LC
Vatanen Kirsi Jäkk Vs. Ngueyn Sara IH-KH
3-0

Naiset -56 kg LC
Vuorinen Anne Jäkk Vs. Rask Heini HUS
3-0

Naiset -56 kg FC
Sundström Heidi Jäkk vs. Laine Jutta IH-KH
1-2

Miehet -60 kg FC
Lehtimäki Ari HUS vs. Juurinen Sami Jäkk
0-3

SEMIFINAALIT LA klo.18.00

Naiset -48kg FC
Riihikanto Johanna Jäkk vs. Louhimo Ouiti CAF
Riihikanto voittaja, Juryn päätöksellä

Miehet -67kg FC
Cederlöf Mauri GB-Gym vs. Kyrö Renne KBT
3-0

Miehet -63,5 kg FC
Hämäläinen Toni KFC vs. Huikkola Toni Kushin-Kan
Hämäläinen voitti avustajan luovutuksella 3.erä ajassa 1.31

Miehet -81kg FC
Hakulinen Markus VanKK vs. Nieminen Veli-Jussi Budokan
3-0

Miehet -71kg FC
Seifulla Shamil Kushin-Kan vs. Keränen Jani Kushin-Kan
0-3

Miehet -86 kg FC
Kurvi Kimmo Jäkk vs. Savonen Rainer Savate
2-1

Naiset -52kg FC
Pitkänen Annika Kushin-Kan vs. Saastamoinen Marita KFC
3-0

FINAALIT SU KLO.17.00

Miehet -60 kg FC
Juurinen Sami Jäkk vs. Turula Jarno KBT
3-0

Miehet -54 kg LC
Muranen Mitro Jäkk Vs. Järvelä Jaakko HUS
voittaja Muranen, kehätuomarin keskeytyksellä, 2:ssa erässä ajassa 1.46

Naiset -60kg LC
Vuorinen Anne Jäkk vs. Vatanen Sanna Jäkk
3 - 0

Miehet -60 kg LC
Hakala Kim GB-Gym vs. Iso-Mustajärvi Olli MTC
2- 1

Miehet -63,5 kg LC
Ovaska Sami HUS vs. Piiroinen Niko HUS
3 - 0

Miehet -75 kg LC
Sipilä Keijo EKH vs. Hyvärinen MIka IH-KH
3 - 0

Naiset -48kg FC
Riihikanto Johanna Jäkk vs. Ratikainen Pulmu Kushin-Kan
3 - 0

Naiset -52 kg FC
Mäkinen Hanne Jäkk vs. Pitkänen Annika Kushin-Kan
3 - 0

Naiset - 56 kg FC
Laine Jutta IH-KH vs . Salonen Johanna Jäkk
3 - 0

Miehet -63,5 kg FC
Hämäläinen Toni KFC vs. Hakkarainen Markus KFC
3 - 0

Naiset -65 kg FC
Katas Anne VanKK vs. Ilonen Kirsi Jäkk
3 - 0

Miehet -67kg FC
Reinikainen Jere VanKK vs. Cederlöf Mauri GB-Gym
3- 0

Miehet -71 kg FC
Ukkonen Teijo Jigotai vs. Keränen Jani Kushin-Kan
3 - 0

Miehet -81kg FC
Hakulinen Markus VanKK vs. Luokkala Pasi HJJK
Voittaja Hakulinen, tyrmäyksellä 3:ssa erässä,ajassa 1.18

Miehet -86 kg FC
Laine Teppo LaprKB vs. Kurvi Kimmo Jäkk
3 - 0

Miehet +91 kg FC
Saarinen Jukka Jäkk vs. Lehtimäki Ilkka HJJK
Voittaja Saarinen, valmentajan luovutuksella 3:ssa erässä, ajassa 0.50

 

Est Open, 27.-28.3.2004

-52,0kg FC Finaali
Hanne Mäkinen JäKK vs Maris Jaeveer EST, 3-0

-56,0kg FC Semifinaali
Heidi Sundström JäKK vs Jelena Zajeva EST, WO

-56,0kg FC Finaali
Olga Gaivoronskaja LAT vs Heidi Sundström JäKK, 3-0

-65,0kg FC Semifinaali
Oksana Tselnikova LAT vs Anne Vuorinen JäKK, 3-0

-65,0kg FC Finaali
Kirsi Ilonen JäKK vs Oksana Tselnikova LAT, 3-0

+65,0kg FC Finaali
Laura Moroza LAT vs Sanna Laine JäKK, 2-1

-51,0kg JFC
Jyri Kjamhas EST vs Mitro Muranen JäKK, 3-0

-60,0kg FC Finaali
Jevgeni Kostagovs LAT vs Sami Juurinen JäKK, 3-0

-67,0kg FC Finaali
Mauri Cederlöf GB-GYM vs Kaspar Lams LAT, 1.erän rsc

-86,0kg FC Semifinaali
Kimmo Kurvi JäKK vs Mart Kunnus EST, 3-0

-86,0kg FC Finaali
Hannes Perk EST vs Kimmo Kurvi JäKK, 2-0

+91,0kg FC Finaali
Jukka Saarinen JäKK vs Hanno Nuutman EST, 2.erän rsc

 

GB Gym salikisat, 20.3.2004

-52kg
Outi Louhimo CAF vs Pulmu Ratilainen kushin-kan, 3-0
-60kg
Olli Andersson GB vs Olli Iso-Mustajärvi MFC, 2-1
-60kg
Kim Hakala GB vs Olli Andersson GB, 3-0
-60kg
Sami Juurinen JäKK vs Milouva Sithallih ALG, 3-0
-75kg
Tuomas Matilainen HJJK vs Ville Osmala VarkKB, 3-0
-81kg
Pasi Luokkala HJJK vs Veli-Jussi Nieminen Budokan, 3-0
-86kg
Rainer Savonen Savate vs Jani Ranta SSKF, 3-0

SAMI JUURINEN TAISTELI POTKUNYRKKEILYVOITON

Järvenpään Kehäkarhujen Sami Juurinen taisteli voiton 60 kiloisissa
Algerian Milouva Sithallihista lauantaina Helsingissä. Taitava
algerialainen pysyi järvenpääläisen vuoden 2002 Suomen mestarin vauhdissa
ainoastaan ensimmäisen erän ajan. Toisessa ja kolmannessa kuntoihmeenä
pidetty Sami Juurinen jo lähes leikitteli väsähtäneen Sithallihistan
kanssa. Sami Juurisen voiton arvoa nostaa hänen nopea toipuminen vakavasta
moottoripyöräonnettomuudesta viime kesänä Saksassa, jossa hän joutui
liikuntakyvyttämäksi pitkäksi aikaa.
Sami Juurinen ottelee seuraavan kerran kansainvälisessä Estopen
turnauksessa Tallinnassa 26.-27.3.

 

Salikisat, 7.2.2004, Järvenpää

Alkuottelut ja semifinaalit
-71kg
Jukka Mikkonen Kushin-kan H:linna VS Antti Pastuhov Budokan Vaasa, 3-0
-71kg
Toni Huikkola Kushin-kan VS Ville Räsänen Suonenjoen Karate seura, 3-0
-52,0kg
Johanna Riihikanto JäKK Järvenpää VS Pulmu Ratilainen Kushin-kan, 3-0
-56,0kg
Anne Vuorinen JäKK VS Sanna Laine JäKK, 3-0
-81,0kg
Sami Kouvalainen VanKB Vantaa VS Tero Mustonen JäKK, 3-0
-81,0kg
Lasse Pelkonen JäKK VS Juha Simola Kushin-kan, 3-0
-71,0kg
Jann Ranta IH-Kehähukat Helsinki VS Jukka Mikkonen Kushin-kan, luov. 3.erä

FINAALIT

+94kg
Altti Tikkanen JäKK VS Petri Virta JäKK,kesk. 3.erä
-63,5kg
Jussi Asp JäKK VS Ari Kareinen LaprKB Lappeenranta, 2-1
-67kg
Tommi Sintonen JäKK VS Jyri Lehtinen JäKK, 3-0
-56kg
Johanna Salonen JäKK VS Anna Honkala VanKB, 2-1
-81kg A-lohko
Veli-Jussi Nieminen Budokan VS Jani Keränen Kushin-kan, tyrmäys 1.erä
-86kg
Kimmo Kurvi JäKK VS Krister Pohjalehto S.S.K.F, 2-1
-75kg
Saku Silaste Kushin-kan VS Henri Vepsäläinen VanKB, 2-1
-71kg A-lohko
Renne Kyrö KBT VS Janne Laurila, kesk 2.erä
-65kg
Kirsi Ilonen JäKK VS Anne Katas VanKB, 2-1
-52kg
Johanna Riihikanto JäKK VS Tiia Kohtamäki JäKK, luov. 3.erä
-56kg
Anne Vuorinen JäKK VS Sanna Vatanen JäKK, 2-1
-81kg B-lohko
Sami Kouvalainen VanKB VS Lasse Pelkonen JäKK, 2-1
-71kg B-lohko
Jann Ranta IH-Kehähukat VS Toni Huikkola Kushin-ka n, luov

 

Olympic Cup, 24.-25.1.2004, Viro, Tarto

-52,0kg semifinaali

Maris Jaoveer Viro vs. Tiia Kohtamäki JäKK, 3-0

52kg finaalin

Maris Jaoveer Viro vs Annika Pitkänen Kushin-Kan 0-3

-56,0kg finaali
Jelena Zajeva Viro vs. Hanne Mäkinen JäKK, 3-0

-60,0kg semifinaali
Johanna Salonen JäKK vs. Maarit Syrjälä JäKK, 3-0

-60,0kg finaali
Katariina Perkkiö VanKB vs. Johanna Salonen JäKK, 3-0

-65,0kg finaali
Kirsi Ilonen JäKK vs. Anu Pöldsam Viro, kesk. 1.erä


-67,0kg semifinaali
Markus Hakkarainen KFC vs. Janne Laurila JäKK, luov. 1.erä

-67,0kg Finaali
Jere Reinikainen VanKB vs. Markus Hakkarainen KFC 3-0

-75,0kg semifinaali
Markus Hakulinen vs. Oskar Boris Viro tyrmäys 1.erä

-75,0kg Finaali
Markus Hakulinen VanKB vs. Sergei Haritonov Viro 3-0

-86,0kg finaali
Kimmo Kurvi JäKK vs. Evgeni Stamburski Latvia, 2-1

+91,0kg semifinaali
Jukka Saarinen JäKK vs. Mihkel Kunnus Viro, 3-0

+91,0kg finaali
Jukka Saarinen JäKK vs Roman Goidov Viro, kesk. 2.erä