Potkunyrkkeilyn SM-kilpailut Järvenpäässä 26. - 27.4.2008

Suomen Potkunyrkkeilyliitto ry ja Järvenpään Kehäkarhut ry järjestivät Potkunyrkkeilyn Suomen Mestaruus kilpailut 26. - 27.4.2008 Järvenpäässä, Järvenpään kaupungin liikuntahallissa. 

Vuoden 2008 SM-kilpailujen taso osoittautui aiempien vuosien veroiseksi. Otteluiden määrä oli 47 ja niihin mahtuu tietenkin monen tasoisia kamppailuja, mutta ilahduttavaa on se, että uusia kehittyviä ottelijoita oli monta.

Järjestelyt sujuivat hyvin ilman viivytyksiä ja haastavia tilanteita. Järvenpään kaupungin liikuntahallin on toimivuudeltaa loistava ja yhteistyö kaupungin kanssa kitkatonta. Talkoovoimin suoritetut järjestelyt toteutettiin osaavan ja vastuuntuntoisen rythmän avulla.

Kilpailuihin osallistui 73 urheilijaa 17:sta seurasta ympäri Suomea. Yleisöä parhaimmillaan oli lauantaina n. 200 henkeä ja sunnuntaina päästiin hieman suurempaan lukemaan n. 220 henkeen.

ALKUOTTELUT JA SEMIFINAALIT (voittaja ensin mainittuna)

1 TLC 60  Kuivalainen Sandhia EKH  vs  Komulainen Sara Kushin-Kan  3 - 0
2 PLC 63,5  Halminen Teemu GB-Gym  vs  Inkeroinen Tuomas EKH  3 - 0
3 PLC 63,5  Kouri Sampo KBT  vs  Saramäki Santeri EKH  2 - 1
4 PLC 63,5  Vahtera Mika Shudokan  vs  Halminen Teemu GB-GYM  3 - 0
5 PLC 57  Kuronen Paavo Jigotai  vs  Solonen Mika MFC  3 - 0
6 NLC52  Ponto Elina KBT  vs  Vänttinen Veera Jigotai  3 - 0
7 NLC 60  Yli-Kahila Kirsi Jäkk  vs  Rinne Tytti GB-Gym  2 - 1
8 NLC 60  Uusimäki Nina KBT  vs  Pitkälä Jutta Kushin-Kan  3 - 0
9 NLC 60  Yli-Kahila Kirsi JÄKK  vs  Pesonen Terhi VKK  3 - 0
10 NFC 60  Viksten Camilla VKK  vs  Vuorinen Anne JÄKK  2 - 1
11 NFC 52  Tiittanen Jenni PFC  vs  Väänänen Marja-Liisa VKK  2 - 1
12 NFC 52  Mäkinen Hanne Jäkk  vs  Savolainen Taija Jigotai  3 - 0
13 MLC 81  Juntunen Antti TKKS  vs  Sannikka Kimmo HJJK  3 - 0
14 MLC 81  Saapunki Harri KBT  vs  nimi poistettu Jäkk  2 - 1
15 MLC 71  Mehtälä Olli-Pekka HJJK  vs  Vuorinen Riku TKKS  2 - 1
16 MLC 71  Alento Esa TKKS  vs  Leminen Tuomas HJJK  2 - 1
17 MLC 63,5  Isaksson Johannes Sutemi  vs  Koivistoinen Erno PFC  3 - 0
18 MLC 60  Honkanen Johannes KBT  vs  Manniala Ville KBT  3 - 0
19 MLC 60  Brendes Lassa Sudokan  vs  Teppola Olavi KBT  3 - 0
20 MKB 75  Anttila Jaakko Sutemi  vs  Tirronen Mikko LTKB  3 - 0
21 MKB 63,5  Vanninen Aleksi KFC  vs  Vänskä Teemu Jigotai  3 - 0
22 MFC 71  Reinikainen Jere *** VKK  vs  Puikkonen Tomi Budokan  KO 2. erä

LOPPUOTTELUT (voittaja ensin mainittuna)

1 MLC 60  Honkanen Johannes *** KBT  vs  Brandes Lasse Shudokan  Luovutus
2 TLC 60  Gulin Maija EKH  vs  Kuivalainen Sandhja EKH  2 - 1
3 TLC 52  Kamula Paula *** KBT  vs  Toivanen Anni Jäkk  Diskaus 2. erä
4 PLC 71  Koittola Aki Jigotai  vs  Erus Oskar MFC  2 - 1
5 PLC 63,5  Vahtera Mika Shudokan  vs  Kouri Sampo KBT  3 - 0
6 PLC 57  Kuronen Paavo Jigotai  vs  Solonen Juuso MFC  3 - 0
7 NLC 65  Vanhapelto Silva Shudokan  vs  Kahila Katja Kushin-Kan  3 - 0
8 NLC 60  Uusimäki Nina KBT  vs  Yli-Kahila Kirsi JÄKK  2 - 1
9 NLC 56  Valtonen Outi VKK  vs  Ernhrooth Virve MFC  3 - 0
10 NLC 52  Ponto Elina KBT  vs  Väisänen Meeri MFC  3 - 0
11 NLC 48  Pekkarinen Satu Sutemi  vs  Siren Ida-Maria KBT  2 - 1
12 NFC 65  Ilonen Kirsi JÄKK  vs  Katas Anne VKK  3 - 0
13 NFC 60  Viksten Camilla VKK  vs  Rantanen Minna Kushin-Kan  3 - 0
14 NFC 52  Mäkinen Hanne JÄKK  vs  Tiittanen Jenni PFC  3 - 0
15 MLK 81  Lumilampi Miika VKK  vs  Sariola Antti KBT  3 - 0
16 MLK 75  Anttila Jaakko Sutemi  vs  Kannisto Jussi Nokian KB  2 - 1
17 MLK 67  Anttila Toni Jigotai  vs  Ojanpää Kimmo Nokian KB  3 - 0
18 MLK 63,5  Tuominen Teemu Budokan  vs  Vanninen Aleksi KFC  3 - 0
19 MLC 81  Saapunki Harri KBT  vs  Juntunen Antti TKKS  3 - 0
20 MLC 71  Alento Esa TKKS  vs  Mehtälä Olli-Pekka HJJK  3 - 0
21 MLC 63,5  Mäkinen Risto Sutemi  vs  Isaksson Johannes Sutemi  2 - 1
22 MFC 91  Karell Pasi LTKB  vs  Ängeslevä Mikko KBT  3 - 0
23 MFC 71  Reinikainen Jere*** VKK  vs  Seifulla Shamil Kushin-Kan  Kehät. Kesk. 3. erä
24 MFC 67  Jussila Jarkko *** Budokan  vs  Lehtomurto Jani Kushin-Kan  Luovutus 1. erä
25 MFC +91  Lehtimäki Ilkka HJJK  vs  Parkkinen Teemu JÄKK  3 - 0

PALKINTOLUETTELO

 

TLC 601. Gulin Maija EKH
2. Kuivalainen Sandhja EKH
3. Komulainen Sara Kushin-Kan   
NLC 52 1. Ponto Elina KBT
2. Väisänen Meeri MFC
3. Vänttinen Veera Jigotai
NLC 56 1. Valtonen Outi VKK
2. Ernhrooth Virve MFC
3. 
MLC 63,5 1. Mäkinen Risto Sutemi
2. Isaksson Johannes Sutemi
3. Koivistoinen Erno PFC
TLC 52 1. Kamula Paula KBT
2. Toivanen Anni JÄKK
3. 
MLK 63,5 1. Tuominen Teemu Budokan
2. Vanninen Aleksi KFC
3. Vänskä Teemu Jigotai
NFC 52 1. Mäkinen Hanne JÄKK
2. Tiittanen Jenni PFC
3. Väänänen Marja-Liisa VKK
3. Savolainen Taija Jigotai
MLK 75 1. Anttila Jaakko Sutemi
2. Kannisto Jussi Nokian KB
3. Tirronen Mikko LTKB
3. 
NLC 48 1. Pekkarinen Satu Sutemi
2. Siren Ida-Maria KBT
PLC 71 1. Koittola Aki Jigotai
2. Erus Oskar MFC
MLC 60 1. Honkanen Johannes KBT
2. Brandes Lasse Shudokan
3. Manniala Ville KBT
3. Teppola Olavi KBT
NLC 65 1. Vanhapelto Silva Shudokan
2. Kahila Katja Kushin-Kan
3. 
3. 
MLC 81 1. Saapunki Harri KBT
2. Juntunen Antti TKKS
3. nimi poistettu JÄKK
3. Sannikka Kimmo HJJK
PLC 63,5 1. Vahtera Mika Shudokan
2. Kouri Sampo KBT
3. Saramäki Santeri EKH
3. Halminen Teemu GB-Gym
MFC 71 1. Reinikainen Jere VKK
2. Seifulla Shamil Kushin-Kun
3. Puikkonen Tomi Budokan
3. 
NLC 60 1. Uusimäki Nina KBT
2. Yli-Kahila Kirsi JÄKK
3. Pitkälä Jutta Kushin-Kan
3. Pesonen Terhi VKK
MLC 71 1. Alento Esa TKKS
2. Mehtälä Olli-Pekka HJJK
3. Vuorinen Riku TKKS
3. Leminen Tuomas HJJK
MLK 81 1. Lumilampi Miika VKK
2. Sariola Antti KBT
3. 
3. 
PLC 57 1. Kuronen Paavo Jigotai
2. Solonen Juuso MFC
3. Solonen Mika MFC
MLK 67 1. Anttila Toni Jigotai
2. Ojanpää Kimmo Nokian KB
3. 
MFC 91 1. Karell Pasi LTKB
2. Ängeslevä Mikko KBT
MFC 67 1. Jussila Jarkko Budokan
2. Lehtomurto Jani Kushin-Kan
MFC +91 1. Ilkka Lehtimäki HJJK
2. Teemu Parkkinen JÄKK
3. 
NFC 60 1. Viksten Camilla VKK
2. Rantanen Minna Kushin-Kan
3. Vuorinen Anne JÄKK