Potkunyrkkeilyn Suomen mestaruuskilpailut 2009

     Potkunyrkkeilyn Suomen mestaruuskilpailut 2009 järjestettiin Porin Urheilutalolla la 25. – su 26.4.2009 Suomen Potkunyrkkeilyliitto ry:n ja Pori Fight Club ry:n toimesta.

Otteluita oli yhteensä 37, joista oteltiin lauantaina 22 ja sunnuntaina 15. Osa finaaleista oteltiin jo lauantaina. Kisoihin osallistui yhteensä 62 kilpailijaa.
              

Kisojen järjestelyt sujuivat hyvin ilman isompia ongelmia. Urheilutalolla kisa-areena rakennettiin aktiivisten PFC jäsenten toimesta hyvissä ajoin ennen otteluiden alkua.

Yleisöä oli lauantaina paikalla noin 150 ja sunnuntaina noin 250. Netti-tv-lähetyskin keräsi tuottajan mielestä ihan kivasti katsojia.

> Katso MIKA LINHON valokuvia kisoista

POTKUNYRKKEILYN SM-KISOISTA DVD!!
Levyllä kaikki finaalipäivän ottelut kokonaisuudessaan kolmella kameralla kuvattuna sekä selostettuna. Selostajana Jani Rajalin ja kommentaattorina Markus Hakulinen.
Levyn hinta 25 €, toimitus kotiin!
Tilaukset toukokuun loppuun mennessä osoitteeseen taisto.koivula@gmail.com, aiheeksi KB SM-dvd ja viestiin nimi ja osoitetiedot postitusta varten.
Ostamalla levyn olet myös tukemassa järjestäneen seuran toimintaa.

OTTELUT

Aamuottelut 25.4 klo 13.00 (voittaja ensin mainittuna)
1. PLC -74 Eric Wikholm PJJS vs Esa-Pekka Lindholm K-K 2-1
2. MLC -69 Lauri Onufriew VKK vs Arto Karppinen K-K 2-1
3. MLC -84 Raiko Mäkeläinen FKS vs Ilkka Sutelainen TKB Diskaus 2. erä
4. MFC -63,5 Aleksi Vanninen KFC vs Corede Lawrense VKK 3-0
5. MFC -63,5 Teemu Tuominen BDK vs Timo Venäläinen LKLK 3-0
6. MFC -71 Shamil Seifulla K-K vs Joel Puranen LKBC Diskaus 2. erä
7. MFC -91 Petri Surakka JÄKK vs Antti Sariola KBT 2-1
8. MKB -67 Toni Anttila JKB vs Kimmo Ojanpää NKB 2-1
9. NFC -56 Kirsi Yli-Kahila JÄKK vs Sandhja Kuivalainen EKH 3-0
10. NFC -70 Satu Forsblom FKS vs Pauliina Kuokka GB 2-1
11. TLC -65 Maija Gulin EKH vs Sara Komulainen K-K 2-1

Iltapäivä ottelut 25.4 klo 17.00 (voittaja ensin mainittuna)
1. MLC +94 Pasi Kankaanpää PFC vs Anssi Tikkanen K-K 3-0
2. NLC -60 Jutta Pitkälä K-K vs Tanja Aaltio EKH 2-1
3. MLC -74 Kimmo Tiainen K-K vs Jaakko Lavikainen IHKH 3-0
4. PLC -74 Eric Wikholm PJJS vs Jani Leveälahti PJJS 2-1
5. MLC -69 Lauri Onufriew VKK vs Sami Honkanen GB 3-0
6. MLC -84 Anton Viljanen LKLK vs Raiko Mäkeläinen FKS Keskeytys 2. erä
7. PFC -57 Janne Laakso BDK vs Miko Dahlman PFC Keskeytys 2. erä
8. MKB -71 Jarno Raisio BDK vs Tuomas Ikonen JKB 3-0
9. MFC -63,5 Aleksi Vanninen KFC vs Janne Elonen-Kulmala EKH 2-1
10. NFC -48 Paula Kamula KBT  vs Satu Pekkarinen SUT 3-0
11. NFC -56 Terhi Pesonen VKK vs Kirsi Yli-Kahila JÄKK 2-1

Finaalit 26.4 klo 12.00 (voittaja ensin mainittuna)
1. MFC -75 Markku Puskala BDK vs Teemu Repo FKS 3-0
2. MFC -81 Harri Saapunki KBT vs Joel Kurkela LKLK 3-0
3. PFC -63,5 Paavo Kuronen JKB vs Niklas Wallin BDK 2-1
4. PFC -71 Mika Vahtera SHDK vs Teemu Halminen GB 3-0
5. MFC -60 Tuomas Simpura LKBC vs Johannes Honkanen KBT 3-0
6. MFC -63,5 Teemu Tuominen BDK vs Aleksi Vanninen KFC 3-0
7. MFC -67 Joni Kurkimäki BDK vs Pauli Kumpula FKC 3-0
8. MLC +94 Pasi Kankaanpää PFC vs Jukka Hämäläinen IHKH 3-0
9. NFC -52 Jenni Tiittanen PFC vs Marja-Liisa Väänänen VKK 3-0
10. NFC -70 Anne Katas VKK vs Satu Forsblom FKS Keskeytys 2. erä
11. MKB -67 Jarkko Jussila BDK vs Toni Anttila JKB 3-0
12. MKB -75 Mikko Tirronen LKBC vs Mika Oino NKB Keskeytys 2. erä
13. MKB -81 Miika Lumilampi VKK vs Jani Ranta SSKF Keskeytys 3. erä
14. MFC -71 Shamil Seifulla K-K vs Tomi Puikkonen BDK 2-1
15. MFC -91 Petri Surakka JÄKK vs Timo Suhonen EKH 2-1


PALKINTOLUETTELO
 
MIEHET & POJAT

MLC -74 kg
1. Kimmo Tiainen K-K
2. Jaakko Lavikainen IHKH

PLC -74 kg
1. Eric Wikholm PJJS
2. Jani Leveälahti PJJS
3. Esa-Pekka Lindholm K-K

MLC -69 kg
1. Lauri Onufriew VKK
2. Sami Honkanen GB
3. Arto Karppinen K-K

MLC -84 kg
1. Anton Viljanen LKLK
2. Raiko Mäkeläinen FKS
3. Ilkka Sutelainen TKB

PFC -57 kg
1. Janne Laakso BDK
2. Miko Dahlman PFC

MKB -71 kg
1. Jarno Raisio BDK
2. Tuomas Ikonen JKB

MFC -75 kg
1. Markku Puskala BDK
2. Teemu Repo FKS

MFC -81 kg
1. Harri Saapunki KBT
2. Joel Kurkela LKLK

PFC -63,5 kg
1. Paavo Kuronen JKB
2. Niklas Wallin BDK

PFC -71 kg
1. Mika Vahtera SHDK
2. Teemu Halminen GB

MFC -60 kg
1. Tuomas Simpura LKBC
2. Johannes Honkanen KBT

MFC -63,5 kg
1. Teemu Tuominen BDK
2. Aleksi Vanninen KFC
3. Janne Elonen-Kulmala EKH
4. Timo Venäläinen LKLK
5. Corede Lawrense VKK

MFC -67 kg
1. Joni Kurkimäki BDK
2. Pauli Kumpula FKC

MLC +94 kg
1. Pasi Kankaanpää PFC
2. Jukka Hämäläinen IHKH
3. Anssi Tikkanen K-K

MKB -67 kg
1. Jarkko Jussila BDK
2. Toni Anttila JKB
3. Kimmo Ojanpää NKB

MKB -75 kg
1. Mikko Tirronen LKBC
2. Mika Oino NKB

MKB -81 kg
1. Miika Lumilampi VKK
2. Jani Ranta SSKF

MFC -71 kg
1. Shamil Seifulla K-K
2. Tomi Puikkonen BDK
3. Joel Puranen LKBC

MFC -91 kg
1. Petri Surakka JÄKK
2. Timo Suhonen EKH
3. Antti Sariola KBT
          NAISET & TYTÖT

TLC -65 kg
1. Maija Gulin EKH
2. Sara Komulainen K-K

NLC -60 kg
1. Jutta Pitkälä K-K
2. Tanja Aaltio EKH

NFC -48 kg
1. Paula Kamula KBT
2. Satu Pekkarinen SUT

NFC -56 kg
1. Terhi Pesonen VKK
2. Kirsi Yli-Kahila JÄKK
3. Sandhja Kuivalainen EKH

NFC -52 kg
1. Jenni Tiittanen PFC
2. Marja-Liisa Väänänen VKK

NFC -70 kg
1. Anne Katas VKK
2. Satu Forsblom FKS
3. Pauliina Kuokka GB

*     *     *     *     *     *

Kilpailuiden parhaina ottelijoina palkittiin
Maija Gulin EKH
Paavo Kuronen JKB
Jenni Tiittanen PFC
Mikko Tirronen LKBC 

*     *     *     *     *     *

SARJATUNNUKSET
PLC: Pojat lightcontact
TLC: Tytöt lightcontact
MLC: Miehet lightcontact
NLC: Naiset lightcontact
PFC: Pojat fullcontact
MFC: Miehet fullcontact
NFC: Naiset fullcontact
MKB: Miehet lowkick
´

SEURALYHENTEET
BDK: Budokan (Vaasa)
CAF: Combat Academy of Finland (Helsinki)
CHI: Chitalada (Tampere)
EKH: Espoon Kehähait
FKS: Forssan Karateseura Kan-Zen-Ryu
GB: GB-Gym (Helsinki)
HJJK: Helsingin Ju-Jutsuklubi
IHKH: Itä-Helsingin Kehähukat
JKB: Jigotai (Jyväskylä)
JÄKK: Järvenpään Kehäkarhut
KBT: Kickboxing Team (Pohjois-Suomi)
KFC: Kuopio Fighter Club
K-K: Kushin-Kan (Hämeenlinna)
LKLK: Lahden Kamppailulajikeskus
LKBC: Lappeenrannan Kickboxing Club
MFC: Mikkelin Full Contact
MMAI: MMA Imatra
NKB: Nokian Kickboxing
OKB: Oulun Kickboxing
PFC: Pori Fight Club
PJJS: Porin Jujutsuseura
SHDK: Shudokan (Hyvinkää)
SJK: Suonenjoen Karateseura
SSKF: Suomen Shaolin Kung-Fu (Helsinki)
SUT: Sutemi (Mänttä)
TKB: Thai-KickBoxing Club (Kouvola)
TKU: Tampereen Kamppailu-urheilijat
TKKS: Turun Kontaktikarateseura
VKK: Vantaan Kamppailukeskus