Suomen Potkunyrkkeilyliiton arvolistat

Ranking 1/2017

Rankattuina ovat kaikki kaudella 2015-16 sekä syyskaudella K1-säännöillä otelleet suomalaisseurojen edustajat. Listan laati Potkunyrkkeilyliiton hallitus.

Kaksi ykkösrankattua oli yhteensä neljällä seuralla: Vantaan Kamppailukeskuksella, Kickboxing Teamilla, Lahden Kickboxing Clubilla ja Tuusulan Nyrkkelyseuralla. Näistä Kickboxing Teamilla oli eniten - neljä kappaletta - kakkosrankkauksia. Eniten ottelijoita oli GB Gymillä ja Kickboxing Teamilla, jotka molemmat lähettivät kisoihin 14 edustajaa.

Rankkausperusteina ovat keskinäiset ottelut, arvokisat, SM-kisat, alemman tason kansainväliset turnaukset ja kansalliset  kilpailut.

 

K1 Miehet 109 kpl.


 

-54kg

1. Joona Peurala KURY

2. Jasper Kairamo KBT


 

- 57 kg

1. Iiro Ihalainen LKK

2. Lennu Mäkeläinen FKS


 


- 60 kg

1. Korede Lawrence TNS

2. Hussain Zafari JKB

3. Mikko Välimäki RJS

4. Minh Le JKB

5. Teemu Seppälä KBT

6. Daniel Kestilä PTBC

7. Ville Kandelin RJS

8. David Pajunen HJJK


 


- 63,5 kg

1. Henri Kurttila KBT

2. Tino Saarikangas EKH

3. Kalle Suvanto KBT

4. Rasmus Petell W3R

5. Joona Vauhkonen VKK

6. Alireza Aholami KBT

7. Johannes Henriksson TJJS

8. Aleksandr Shcherbakov HJJK

9. Juuso Keinänen KBT


 


- 67 kg

1. Lauri Suomela KBT

2. Joni Kurkimäki W3R

3. Kari Viinikainen PTBC

4. Tommi Alatalo LKK

6. Mikko Salonen RJS

7. Pekka Vesanen GB

8. Sebastian Yrjölä LKK

9. Aleksi Rautiainen GB

10. Henrik Björkqvist W3R

11. Jevgeni Semjonov EKH

12. Teemu Siven KPC

13. Mikko Kyytinen PKUK

14. Teemu Joensuu PJJ

15. Mikko Ojala W3R

16. Jiri Kähkönen PKUK

17. Antti Mustaniemi NKU

18. Onni Haapala PTBC

19. Joni Ylä-Outinen JÄKK

20. Marko Viitanen KTBC


 


 


- 71 kg

1. Teemu Hellevaara CHI

2. Otto Suonpää TJJS

3. Markus Muruste PF

4. Atte Kähäri TKKS

5. Kim Nylund PJJ

6. Timo Rajala PJJ

7. Miika Sailio TJJS

8. Joona Huttunen JKB

9. Joel Salo KBTK

10. Antti Kulmala KKU

11. Kimmo Saira KKU

12. Tero Harju KURY

13. Peter Mulligan KFC

14. Jan Strandberg TFC

15. Viljo Kylliäinen STR

 


- 75 kg

1. Tommi Savolainen TNS

2. Janne Mäkelä KBT

3. Valtteri Sipola KBT

4. Tuomas Hidén GB

5. Tomi Kinnunen KBTK

6. Niko Myllynen RNC

7. Aleksi Matikainen CHI

8. Aleksi Virtanen TJJK

9. Janne Salmenharju STR

10. Mikko Rintala PJJ

11. Eetu Riihinen NKU

12. Mustafa Cecik LKK

13. Tuukka Kaarre KBT


 


- 81 kg

1. Simo Ukkonen KTBC

2. Mikko Tirronen LKBC

3. Jani Lehto LKBC

4. Antoni Ahlstedt GB

5. Antti Saarnio RJS

6. John Häger PJJ

7. Philip Asplund PJJ

8. Otto Pekonen SUT

9. Ray Mollel KPC

10. Jaakko Isomaa NF

11. Jussi Hämäläinen TFC


 


- 86 kg

1. Tuomas Marjava GB

2. Juho Laitinen KFC

3. Fredrik Salmela W3R

4. Erkka Aronen EKH

5. Robert Bång PJJ

6. Mikael Johansson PJJ

7. Jari Behm EKH

8. Perttu Juntunen KBT

9. Eero Tuomaala LKBC

10. Tim Langebro NBSA

11. Guillaume Macquart HJJK


 

- 91 kg

1. Mansur Nasimi TJJS

2. Aki Kulmala KBT

3. Janusz Niekrasz EKH

4. Tuomas Nummi GB

5. Jesse Hietanen K-K

6. Ian Cowie EKH

7. Petrus Hidén GB

8. Eetu-Pekka Teräs W3R

9. Petteri Pihajoki TKKS


 


+ 91 kg

1. Miika Kinnunen LKC

2. Pirkka Suksi W3R

3. Eetu Kauppinen LKBC

4. Juha-Matti Runtti OKB

5. Juho Jousmäki EKH

6. Pasi Aromäki HJJK

7. Antti Heikura KBTK

8. Renatas Mazrimas GB

9. Andrei Gladysev FKS

 

K1 Naiset 58 kpl.

 

- 48 kg

1. Tessa Kakkonen LKC

2. Saija Simpanen LKK


 


- 52 kg

1. Hanna Raatesalmi VKK

2. Maria Singh VKK

3. Anna-Kaisa Hokanen K-K

4. Sanni Nurminen LKC

5. Paula Kamula KBT

6. Noora Al-Saffu GB

7. Katariina Vesala GB

8. Veera Nykänen GB

9. Milla Kosonen TFC

10. Sara Sinikallio W3R

11. Satu Rantala SUT

12. Nicole Wilke TJJS

13. Katariina Sudensalmi LKBC


 


 


 


- 56 kg

1. Erika Rinne LKBC

2. Piia Haverinen VKK

3. Hanna-Riikka Hartikainen TJJS

4. Wilma Railio GB

5. Essi Honkonen JKB

6. Katja Pöyhönen JKB

7. Kaisu Haapamäki WFC

8. Leena Polenov JKB

9. Miia Vuolukka KBTK

10. Pauliina Salonen LKC

11. Milla Kosonen TFC

12. Päivi Heinonen PKUK


 


 


 

- 60 kg

1. Camilla Marjamäki VKK

2. Kaisa Leino TJJS

3. Tiina Korhonen KFC

4. Jenni Tiittanen PKUK

5. Eeva Kamrat PKUK

6. Fanny Dunder RJS

7. Alina Viranto MMAR

8. Elina Huttunen JKB

9. Sonja Juntunen WFC

10. Taru Pihkola LKK

11. Saija Akkanen MMAI


 


- 65 kg

1. Virve Sinkkonen K-K

2. Laressa van Emdem LKC

3. Julia Laapotti TJJS

4. Marika Juvonen VKK

5. Titta Kivikoski TJJS

6. Josefin Stolpe W3R

7. Sini Räisännen TFC

8. Suvi Jaatinen GB

9. Tanja Korjus K-K

10. Mirja Pulli HJJK

11. Meri Kittilä RNC

12. Kati Kallio LKBC


 

 


- 70 kg

1. Niina Havu PKUK

2. Petra Hämälä KBT

3. Verna Mustonen EKH

4. Mirjam Hänninen VKK

5. Anne Pukkila SBS


 


+ 70 kg

1. Riikka Järvenpää CAF

2. Hanna Saarinen TFC

3. Miia Isola GB

 

 

SEURALYHENTEET: (rankattujen ottelijoiden määrä)

AFC: Akaa Fight Club 0
BEK: Bulls Ekenäs (Raasepori) 0
CAF: Combat Academy of Finland (Helsinki) 1
CHI: Chitalada (Tampere) 2
EKH: Espoon Kehähait 8
FKS: Forssan Karateseura Kan-Zen-Ryu 2
GB: GB-Gym (Helsinki) 14
HJJK: Helsingin Ju-Jutsuklubi 5
IHKH: Itä-Helsingin Kehähukat 0
JÄKK: Järvenpään Kehäkarhut 1
JKB: Jigotai Kickboxing (Jyväskylä) 7
KBM: Korso Boxing&MMA (Vantaa) 0
KBT : Kickboxing Team (Oulu ja Raahe) 14
KBTK: KBT Kokkola 4
KCO: Kotka Combat 0
KFC: Kuopio Fighter Club 3
K-K: Kushin-Kan (Hämeenlinna) 4
KKU: Klaukkalan Kamppailu-urheilijat 2
KPC: Kerava Power Center 2
KTBC: Kotka Thaiboxing Club 2
KURY: Kurikan Ryhti 2
LKB: Limingan Kickboxing 0
LKBC: Lappeenrannan Kickboxing Club 7
LKC: Lahti Kickboxing Club 5
LKK: Lahden Kamppailulajikeskus 6
MFC: Mikkelin Full Contact 0
MMA300: MMA Team 300 (Tampere) 0
MMAI: MMA Imatra 1
MMAR: MMA Rovaniemi 1
NF: N Fighters (Nivala) 1
NKU: Nokian Kamppailu-urheilijat 2
OKB: Oulun Kickboxing 1
PJJ: Pietarsaaren Ju-jutsu 8
PJJS: Porin Ju-jutsuseura 0
PKUK: Porin Kamppailu-urheilukeskus 6
PF: Prime Fighters 1
PTBC: Porvoo Thaiboxing Club 3
RJS: RJS Fight Club (Rauma) 5
RNC: RNC Sport Club (Hyvinkää) 2
SBS: Sportbull Seinäjoki 1
SJK: Suonenjoen Karateseura 0
SSKF: Suomen Shaolin Kung-Fu (Helsinki) 0
STR: Sport Team Riihimäki 2
SUT: Sutemi (Mänttä) 2
TFC: Tuusula Fighter Club 6
TKB: Thai-KickBoxing Club (Kouvola) 0
TNS: Tuusulan Nyrkkeilyseura 2
TJJK: Tampereen Ju-jutsukoulu 1
TJJS: Turun Ju-jutsuseura 9
TKKS: Turun Kontaktikarateseura 2
VKK: Vantaan Kamppailukeskus 7
W3R: Wasa 3 Roots (Vaasa) 9
WFC: WFC Warriors (Tampere) 2