Suomen Potkunyrkkeilyliitto ry:n arvolistoja menneiltä vuosilta

Ranking 1/2017

Rankattuina ovat kaikki kaudella 2015-16 sekä syyskaudella K1-säännöillä otelleet suomalaisseurojen edustajat. Listan laati Potkunyrkkeilyliiton hallitus.

Kaksi ykkösrankattua oli yhteensä neljällä seuralla: Vantaan Kamppailukeskuksella, Kickboxing Teamilla, Lahden Kickboxing Clubilla ja Tuusulan Nyrkkelyseuralla. Näistä Kickboxing Teamilla oli eniten - neljä kappaletta - kakkosrankkauksia. Eniten ottelijoita oli GB Gymillä ja Kickboxing Teamilla, jotka molemmat lähettivät kisoihin 14 edustajaa.

Rankkausperusteina ovat keskinäiset ottelut, arvokisat, SM-kisat, alemman tason kansainväliset turnaukset ja kansalliset  kilpailut.

 

K1 Miehet 109 kpl.


 

-54kg

1. Joona Peurala KURY

2. Jasper Kairamo KBT


 

- 57 kg

1. Iiro Ihalainen LKK

2. Lennu Mäkeläinen FKS


 


- 60 kg

1. Korede Lawrence TNS

2. Hussain Zafari JKB

3. Mikko Välimäki RJS

4. Minh Le JKB

5. Teemu Seppälä KBT

6. Daniel Kestilä PTBC

7. Ville Kandelin RJS

8. David Pajunen HJJK


 


- 63,5 kg

1. Henri Kurttila KBT

2. Tino Saarikangas EKH

3. Kalle Suvanto KBT

4. Rasmus Petell W3R

5. Joona Vauhkonen VKK

6. Alireza Aholami KBT

7. Johannes Henriksson TJJS

8. Aleksandr Shcherbakov HJJK

9. Juuso Keinänen KBT


 


- 67 kg

1. Lauri Suomela KBT

2. Joni Kurkimäki W3R

3. Kari Viinikainen PTBC

4. Tommi Alatalo LKK

6. Mikko Salonen RJS

7. Pekka Vesanen GB

8. Sebastian Yrjölä LKK

9. Aleksi Rautiainen GB

10. Henrik Björkqvist W3R

11. Jevgeni Semjonov EKH

12. Teemu Siven KPC

13. Mikko Kyytinen PKUK

14. Teemu Joensuu PJJ

15. Mikko Ojala W3R

16. Jiri Kähkönen PKUK

17. Antti Mustaniemi NKU

18. Onni Haapala PTBC

19. Joni Ylä-Outinen JÄKK

20. Marko Viitanen KTBC


 


 


- 71 kg

1. Teemu Hellevaara CHI

2. Otto Suonpää TJJS

3. Markus Muruste PF

4. Atte Kähäri TKKS

5. Kim Nylund PJJ

6. Timo Rajala PJJ

7. Miika Sailio TJJS

8. Joona Huttunen JKB

9. Joel Salo KBTK

10. Antti Kulmala KKU

11. Kimmo Saira KKU

12. Tero Harju KURY

13. Peter Mulligan KFC

14. Jan Strandberg TFC

15. Viljo Kylliäinen STR

 


- 75 kg

1. Tommi Savolainen TNS

2. Janne Mäkelä KBT

3. Valtteri Sipola KBT

4. Tuomas Hidén GB

5. Tomi Kinnunen KBTK

6. Niko Myllynen RNC

7. Aleksi Matikainen CHI

8. Aleksi Virtanen TJJK

9. Janne Salmenharju STR

10. Mikko Rintala PJJ

11. Eetu Riihinen NKU

12. Mustafa Cecik LKK

13. Tuukka Kaarre KBT


 


- 81 kg

1. Simo Ukkonen KTBC

2. Mikko Tirronen LKBC

3. Jani Lehto LKBC

4. Antoni Ahlstedt GB

5. Antti Saarnio RJS

6. John Häger PJJ

7. Philip Asplund PJJ

8. Otto Pekonen SUT

9. Ray Mollel KPC

10. Jaakko Isomaa NF

11. Jussi Hämäläinen TFC


 


- 86 kg

1. Tuomas Marjava GB

2. Juho Laitinen KFC

3. Fredrik Salmela W3R

4. Erkka Aronen EKH

5. Robert Bång PJJ

6. Mikael Johansson PJJ

7. Jari Behm EKH

8. Perttu Juntunen KBT

9. Eero Tuomaala LKBC

10. Tim Langebro NBSA

11. Guillaume Macquart HJJK


 

- 91 kg

1. Mansur Nasimi TJJS

2. Aki Kulmala KBT

3. Janusz Niekrasz EKH

4. Tuomas Nummi GB

5. Jesse Hietanen K-K

6. Ian Cowie EKH

7. Petrus Hidén GB

8. Eetu-Pekka Teräs W3R

9. Petteri Pihajoki TKKS


 


+ 91 kg

1. Miika Kinnunen LKC

2. Pirkka Suksi W3R

3. Eetu Kauppinen LKBC

4. Juha-Matti Runtti OKB

5. Juho Jousmäki EKH

6. Pasi Aromäki HJJK

7. Antti Heikura KBTK

8. Renatas Mazrimas GB

9. Andrei Gladysev FKS

 

K1 Naiset 58 kpl.

 

- 48 kg

1. Tessa Kakkonen LKC

2. Saija Simpanen LKK


 


- 52 kg

1. Hanna Raatesalmi VKK

2. Maria Singh VKK

3. Anna-Kaisa Hokanen K-K

4. Sanni Nurminen LKC

5. Paula Kamula KBT

6. Noora Al-Saffu GB

7. Katariina Vesala GB

8. Veera Nykänen GB

9. Milla Kosonen TFC

10. Sara Sinikallio W3R

11. Satu Rantala SUT

12. Nicole Wilke TJJS

13. Katariina Sudensalmi LKBC


 


 


 


- 56 kg

1. Erika Rinne LKBC

2. Piia Haverinen VKK

3. Hanna-Riikka Hartikainen TJJS

4. Wilma Railio GB

5. Essi Honkonen JKB

6. Katja Pöyhönen JKB

7. Kaisu Haapamäki WFC

8. Leena Polenov JKB

9. Miia Vuolukka KBTK

10. Pauliina Salonen LKC

11. Milla Kosonen TFC

12. Päivi Heinonen PKUK


 


 


 

- 60 kg

1. Camilla Marjamäki VKK

2. Kaisa Leino TJJS

3. Tiina Korhonen KFC

4. Jenni Tiittanen PKUK

5. Eeva Kamrat PKUK

6. Fanny Dunder RJS

7. Alina Viranto MMAR

8. Elina Huttunen JKB

9. Sonja Juntunen WFC

10. Taru Pihkola LKK

11. Saija Akkanen MMAI


 


- 65 kg

1. Virve Sinkkonen K-K

2. Laressa van Emdem LKC

3. Julia Laapotti TJJS

4. Marika Juvonen VKK

5. Titta Kivikoski TJJS

6. Josefin Stolpe W3R

7. Sini Räisännen TFC

8. Suvi Jaatinen GB

9. Tanja Korjus K-K

10. Mirja Pulli HJJK

11. Meri Kittilä RNC

12. Kati Kallio LKBC


 

 


- 70 kg

1. Niina Havu PKUK

2. Petra Hämälä KBT

3. Verna Mustonen EKH

4. Mirjam Hänninen VKK

5. Anne Pukkila SBS


 


+ 70 kg

1. Riikka Järvenpää CAF

2. Hanna Saarinen TFC

3. Miia Isola GB

 

 

SEURALYHENTEET: (rankattujen ottelijoiden määrä)

AFC: Akaa Fight Club 0
BEK: Bulls Ekenäs (Raasepori) 0
CAF: Combat Academy of Finland (Helsinki) 1
CHI: Chitalada (Tampere) 2
EKH: Espoon Kehähait 8
FKS: Forssan Karateseura Kan-Zen-Ryu 2
GB: GB-Gym (Helsinki) 14
HJJK: Helsingin Ju-Jutsuklubi 5
IHKH: Itä-Helsingin Kehähukat 0
JÄKK: Järvenpään Kehäkarhut 1
JKB: Jigotai Kickboxing (Jyväskylä) 7
KBM: Korso Boxing&MMA (Vantaa) 0
KBT : Kickboxing Team (Oulu ja Raahe) 14
KBTK: KBT Kokkola 4
KCO: Kotka Combat 0
KFC: Kuopio Fighter Club 3
K-K: Kushin-Kan (Hämeenlinna) 4
KKU: Klaukkalan Kamppailu-urheilijat 2
KPC: Kerava Power Center 2
KTBC: Kotka Thaiboxing Club 2
KURY: Kurikan Ryhti 2
LKB: Limingan Kickboxing 0
LKBC: Lappeenrannan Kickboxing Club 7
LKC: Lahti Kickboxing Club 5
LKK: Lahden Kamppailulajikeskus 6
MFC: Mikkelin Full Contact 0
MMA300: MMA Team 300 (Tampere) 0
MMAI: MMA Imatra 1
MMAR: MMA Rovaniemi 1
NF: N Fighters (Nivala) 1
NKU: Nokian Kamppailu-urheilijat 2
OKB: Oulun Kickboxing 1
PJJ: Pietarsaaren Ju-jutsu 8
PJJS: Porin Ju-jutsuseura 0
PKUK: Porin Kamppailu-urheilukeskus 6
PF: Prime Fighters 1
PTBC: Porvoo Thaiboxing Club 3
RJS: RJS Fight Club (Rauma) 5
RNC: RNC Sport Club (Hyvinkää) 2
SBS: Sportbull Seinäjoki 1
SJK: Suonenjoen Karateseura 0
SSKF: Suomen Shaolin Kung-Fu (Helsinki) 0
STR: Sport Team Riihimäki 2
SUT: Sutemi (Mänttä) 2
TFC: Tuusula Fighter Club 6
TKB: Thai-KickBoxing Club (Kouvola) 0
TNS: Tuusulan Nyrkkeilyseura 2
TJJK: Tampereen Ju-jutsukoulu 1
TJJS: Turun Ju-jutsuseura 9
TKKS: Turun Kontaktikarateseura 2
VKK: Vantaan Kamppailukeskus 7
W3R: Wasa 3 Roots (Vaasa) 9
WFC: WFC Warriors (Tampere) 2

 

 

 

 

Ranking 6/2016

 

Ranking-järjestelmää on muutettu siten että rankkaus tehdään ainoastaan K1-ottelumuodon perusteella, koska se on ylivoimaisesti suosituin ottelumuoto Suomessa ja ottelijoita on noin kymmenen kertaa enemmän kuin muissa kehälajeissa.

Rankattuina ovat kaikki kaudella 2015-16 K1-säännöillä otelleet suomalaisseurojen edustajat. Listan laati Potkunyrkkeilyliiton hallitus.

Eniten ykkösrankkauksia - neljä kappaletta - oli oululaisella Kickboxing Teamilla. Kahteen ykkösrankkaukseen pääsivät GB Gym Helsingistä, Turun Ju-jutsuseura, Vantaan Kamppailukeskus ja Lahden Kickboxing Club. Muut piikkipaikat jakautuivat yhteensä kahdeksalle eri seuralle, mikä ketoo tason laajuudesta.

Eniten ottelijoita oli GB Gymillä, yhteensä 14 kappaletta. Kickboxing Team oli toisena 11 ottelijalla ja 7 ottelijaa saivat kehään Lappeenrannan Kickboxing Club, Pietarsaaren Ju-jutsu, Turun Ju-jutsuseura, Wasa 3 Roots sekä Vantaan Kamppailukeskus.

Rankkausperusteina ovat keskinäiset ottelut, arvokisat, SM-kisat, alemman tason kansainväliset turnaukset ja kansalliset kisat.

 

K1 Miehet 87 kpl.


 

-54kg

1. Joona Peurala KURY

2. Jasper Kairamo KBT


 

- 57 kg

1. Iiro Ihalainen LKK

2. Lennu Mäkeläinen FKS


 


- 60 kg

1. Korede Lawrence TNS

2. Kalle Suvanto KBT

3. Mikko Välimäki RJS

4. Teemu Seppälä KBT

5. Daniel Kestilä PTBC

6. Ville Kandelin RJS

7. David Pajunen HJJK


 


- 63,5 kg

1. Henri Kurttila KBT

2. Rasmus Petell W3R

3. Tino Saarikangas EKH

4. Joona Vauhkonen VKK

5. Aleksandr Shcherbakov HJJK

6. Juuso Keinänen KBT

7. Mohammad Hussain Zafari JKB


 


- 67 kg

1. Lauri Suomela KBT

2. Joni Kurkimäki W3R

3. Kari Viinikainen PTBC

4. Tommi Alatalo LKK

5. Pekka Vesanen GB

6. Sebastian Yrjölä LKK

7. Aleksi Rautiainen GB

8. Jevgeni Semjonov EKH

9. Teemu Siven PCK

10. Mikko Kyytinen PKUK

11. Jiri Kähkönen PKUK

12. Antti Mustaniemi NKU

13. Onni Haapala PTBC

14. Mikko Ojala W3R

15. Teemu Joensuu PJJ

16. Joni Ylä-Outinen JÄKK

17. Marko Viitanen KTBC


 


- 71 kg

1. Teemu Hellevaara CHI

2. Otto Suonpää TJJS

3. Markus Muruste PF

4. Kim Nylund PJJ

5. Timo Rajala PJJ

6. Atte Kähäri TKKS

7. Joel Salo KBTK

8. Antti Kulmala KKU

9. Tero Harju KURY

10. Peter Mulligan KFC

11. Jan Strandberg TFC


 

 


- 75 kg

1. Janne Mäkelä KBT

2. Tuomas Hidén GB

3. Tomi Kinnunen KBTK

4. Niko Myllynen RNC

5. Aleksi Matikainen CHI

6. Mikko Rintala PJJ

7. Tuukka Kaarre KBT


 


- 81 kg

1. Simo Ukkonen KTBC

2. Mikko Tirronen LKBC

3. Jani Lehto LKBC

4. Tommi Savolainen TNS

5. Antoni Ahlstedt GB

6. John Häger PJJ

7. Philip Asplund PJJ

8. Otto Pekonen SUT

9. Ray Mollel KPC

10. Jaakko Isomaa NF

11. Jussi Hämäläinen TFC


 


- 86 kg

1. Tuomas Marjava GB

2. Juho Laitinen KFC

3. Fredrik Salmela W3R

4. Erkka Aronen EKH

5. Mikael Johansson PJJ

6. Eero Tuomaala LKBC

7. Tim Langebro NBSA


 


 

- 91 kg

1. Mansur Nasimi TJJS

2. Aki Kulmala KBT

3. Tuomas Nummi GB

4. Jesse Hietanen K-K

5. Ian Cowie EKH

6. Petrus Hidén GB

7. Eetu-Pekka Teräs W3R

8. Petteri Pihajoki TKKS


 


+ 91 kg

1. Miika Kinnunen LKC

2. Pirkka Suksi W3R

3. Eetu Kauppinen LKBC

4. Juha-Matti Runtti OKB

5. Juho Jousmäki EKH

6. Antti Heikura KBTK

7. Renatas Mazrimas GB

8. Andrei Gladysev FKS

 

  

K1 Naiset 44 kpl.

 

-48kg

1. Tessa Kakkonen LKC

2. Saija Simpanen LKK


 


- 52 kg

1. Maria Singh VKK

2. Hanna Raatesalmi VKK

3. Anna-Kaisa Hokanen K-K

4. Sanni Nurminen LKC

5. Paula Kamula KBT

6. Katariina Vesala GB

7. Veera Nykänen GB

8. Noora Al-Saffu GB

9. Sara Sinikallio W3R

10. Satu Rantala SUT

11. Nicole Wilke TJJS

12. Katariina Sudensalmi LKBC


 


- 56 kg

1. Erika Rinne LKBC

2. Piia Haverinen VKK

3. Hanna-Riikka Hartikainen TJJS

4. Wilma Railio GB

5. Katja Pöyhönen JKB

6. Leena Polenov JKB

7. Miia Vuolukka KBTK

8. Pauliina Salonen LKC

9. Päivi Heinonen PKUK

10. Fanny Dunder RJS

11. Alina Viranto MMAR



 

- 60 kg

1. Kaisa Leino TJJS

2. Camilla Marjamäki VKK

3. Eeva Kamrat PKUK

4. Elina Huttunen JKB

5. Saija Akkanen MMAI


 


- 65 kg

1. Virve Sinkkonen K-K

2. Laressa van Emdem LKC

3. Julia Laapotti TJJS

4. Marika Juvonen VKK

5. Titta Kivikoski TJJS

6. Suvi Jaatinen GB

7. Meri Kittilä RNC

8. Kati Kallio LKBC


 


- 70 kg

1. Petra Hämälä KBT

2. Verna Mustonen EKH

3. Mirjam Hänninen VKK

4. Niina Havu PKUK


 


+ 70 kg

1. Hanna Saarinen TFC

2. Miia Isola GB


 


 

SEURALYHENTEET: (rankattujen ottelijoiden määrä)

AFC: Akaa Fight Club 0
BEK: Bulls Ekenäs (Raasepori) 0
CAF: Combat Academy of Finland (Helsinki) 0
CHI: Chitalada (Tampere) 2
EKH: Espoon Kehähait 6
FKS: Forssan Karateseura Kan-Zen-Ryu 2
GB: GB-Gym (Helsinki) 14
HJJK: Helsingin Ju-Jutsuklubi 2
IHKH: Itä-Helsingin Kehähukat 0
JÄKK: Järvenpään Kehäkarhut 1
JKB: Jigotai Kickboxing (Jyväskylä) 4
KBM: Korso Boxing&MMA (Vantaa) 0
KBT : Kickboxing Team (Oulu ja Raahe) 11
KBTK: KBT Kokkola 4
KCO: Kotka Combat 0
KFC: Kuopio Fighter Club 2
K-K: Kushin-Kan (Hämeenlinna) 3
KKU: Klaukkalan Kamppailu-urheilijat 1
KPC: Kerava Power Center 1
KTBC: Kotka Thaiboxing Club 2
KURY: Kurikan Ryhti 2
LKB: Limingan Kickboxing 0
LKBC: Lappeenrannan Kickboxing Club 7
LKC: Lahti Kickboxing Club 5
LKK: Lahden Kamppailulajikeskus 4
MFC: Mikkelin Full Contact 0
MMA300: MMA Team 300 (Tampere) 0
MMAI: MMA Imatra 1
MMAR: MMA Rovaniemi 1
NF: N Fighters (Nivala) 1
NKU: Nokian Kamppailu-urheilijat 1
OKB: Oulun Kickboxing 1
PJJ: Pietarsaaren Ju-jutsu 7
PJJS: Porin Ju-jutsuseura 0
PTBC: Porvoo Thaiboxing Club 3
RJS: RJS Fight Club (Rauma) 3
RNC: RNC Sport Club (Hyvinkää) 2
SJK: Suonenjoen Karateseura 0
SSKF: Suomen Shaolin Kung-Fu (Helsinki) 0
STR: Sport Team Riihimäki 0
SUT: Sutemi (Mänttä) 2
TFC: Tuusula Fighter Club 3
TKB: Thai-KickBoxing Club (Kouvola) 0
TNS: Tuusulan Nyrkkeilyseura 2
TJJS: Turun Ju-jutsuseura 7
TKKS: Turun Kontaktikarateseura 2
VKK: Vantaan Kamppailukeskus 7
W3R: Wasa 3 Roots (Vaasa) 7


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ranking 2/2016

 

Listalla ovat kaikki kaudella 2014-15 sekä syksyllä 2016 kehäottelumuodoissa otelleet suomalaiset potkunyrkkeilijät paitsi uransa lopettaneiksi tiedetyt, jotka on poistettu. Ottelijan painoluokaksi on tapauskohtaisesti määritetty alin painoluokka, jossa hän on otellut tai se painoluokka, jossa hän on otellut arvokkaimmat kisansa.

Rankkausperusteina ovat keskinäiset ottelut, arvokisat, SM-kisat, alemman tason kansainväliset turnaukset ja kansalliset kisat.

Listan laati Potkunyrkkeilyliiton hallitus.

 

 

Miehet

 

-54kg

1. Anton Poropudas JÄKK


 

- 57 kg

1. -


 


- 60 kg

1. Korede Lawrence TNS

2. Riku Mikkonen PTBC

3. Tino Saarikangas EKH

4. Kalle Suvanto KBT

5. Mikko Välimäki RJS

6. Samuli Määttänen K-K

7. Juuso Keinänen KBT

8. Lennu Mäkeläinen FKS

9. Juha Tarvainen JKB

10. David Pajunen HJJK

11. Ari Karjalainen LKB


 

 


- 63,5 kg

1. Henri Kurttila KBT

2. Pyry Kujala K-K

3. Joona Vauhkonen VKK

4. Johannes Henriksson TJJS

5. Juha Tuomola KFC

6. Sebastian Yrjölä LKK

7. Jani Kantoluoto LKK

8. Aleksandr Shcherbakov HJJK

9. Iiro Ihalainen LKK

10. Marcus Södergård JKB

 

 


- 67 kg


 

1. Joni Kurkimäki W3R

2. Johannes Puranen PTBC

3. Iiro Nurmi VKK

4. Aleksi Rautiainen GB

5. Teemu Sivén KPC

6. Henrik Björkqvist W3R

7. Olli Jokela KBT

8. Franky Ba KCO

9. Atte Kähäri TKKS

10. Antti Mustaniemi NKU

11. Mikko Ojala W3R

12. Jaakko Lahti LKBC

13. Joona Huttunen JKB

14. Teemu Joensuu PJJ

15. Jiri Kähkönen PKUK

16. Theo Pänkäläinen JKB

17. Joni Ylä-Outinen JÄKK

18. Antti Ahonen EKH

19. Antti Tuominen SJK


 


- 71 kg

1. Joel Puranen KBT

2. Lauri Suomela KBT

3. Jani Lehto LKBC

4. Jan Salminen PTBC

5. Otto Suonpää TJJS

6. Akseli Saurama JÄKK

7. Markus Muruste PF

8. Juha Pusa TKKS

9. Joel Salo KBTK

10. Karmo Kivi TJJS

11. Aleksanteri Sjöblom PKUK

12. Antti Kulmala KKU

13. Peter Mulligan KFC


 


- 75 kg

1. Simo Ukkonen KTBC

2. Mikko Tirronen LKBC

3. Aki Jaakola KBTK

4. Tomi Kinnunen KBTK

5. Konsta Korkiamäki EKH

6. Joonas Tikkanen JKB

7. Dmytro Yeromenko PJJ

8. Mikael Paajanen GB

9. Mikko Koivu-Jolma JÄKK

10. Daniel Wyld JKB

11. Otto Pekonen SUT

12. Akseli Hakala K-K

13. Jan Stranberg TNS

14. Santeri Laari LKBC


 


- 81 kg

1. Daniel Forsberg RNC

2. Olli Leppäinen GB

3. Aleksi Mäntykivi LKBC

4. Tommi Savolainen TNS

5. Antoni Ahlstedt GB

6. Onni Kujala KBTK

7. Erkka Aronen EKH

8. Tuomas Hiden GB

9. Ray Mollel KPC

10. Joni Riihonen SUT


 


- 86 kg

1. Tuomas Marjava GB

2. Jarmo Siira GB

3. Eero Tuomaala LKBC

 

- 91 kg

1. Juha-Matti Runtti OKB

2. Antti Sariola KBT

3. Harri Viittala KBT

4. Mansur Nasimi TJJS

5. Ian Cowie EKH

6. Petrus Hiden GB

7. Petteri Pihajoki TKKS


 


 


+ 91 kg

1. Pirkka Suksi W3R

2. Fredrik Eriksson W3R

3. Timo Lehtinen LKK

4. Antti Heikura KBTK

5. Tuomas Nummi GB

6. Sami Korpiola

7. Juho Jousmäki EKH

8. Renatas Mazrimas RJS

                    

Naiset

 

-48kg

1. Sanni Nurminen LKC

2. Paula Kamula KBT

3. Johanna Lehtonen VKK

4. Susanna Heiskanen GB

5. Saija Simpanen LKK


 


 


- 52 kg

1. Hanne Lauslehto JÄKK

2. Maria Singh VKK

3. Hanna Raatesalmi VKK

4. Anna-Kaisa Hokkanen LKK

5. Mirka Phetsangkhat CAF

6. Katariina Vesala GB

7. Noora Al-Saffu GB

8. Katariina Sudensalmi LKBC

9. Nicole Wilke TJJS

10. Satu Rantala SUT


 


- 56 kg

1. Erika Rinne LKBC

2. Piia Haverinen VKK

3. Jonna Huusko JÄKK

4. Wilma Railio GB

5. Hanna-Riikka Hartikainen TJJS

6. Katja Pöyhönen JKB

7. Nita Makkonen PTBC

8. Enni-Kaisa Mustonen KFC

9. Elina Huttunen JKB

10. Anni Martikainen LKBC


 


 

- 60 kg

1. Jenna Puurunen JÄKK

2. Camilla Marjamäki VKK

3. Kaisa Leino TJJS

4. Viivi Kuorelahti VKK

5. Minni Löppönen IHKH

6. Henniina Hulkko LKC

7. Essi Honkonen JKB

8. Joanna Salonen IHKH

9. Nea Paulman TSN

10. Laura Välkkynen K-K

11. Katri Kokkonen EKH

12. Milla Ruohomäki SUT


 


- 65 kg

1. Virve Sinkkonen K-K

2. Kaisa Musikka VKK

3. Laressa van Emden LKC

4. Julia Laapotti TJJS

5. Annette Backman GB

6. Marika Juvonen VKK

7. Titta Kivikoski, TJJS

8. Sinikka Roikonen SSKF

9. Suvi Jaatinen GB

10. Kati Kallio LKBC

 


 


- 70 kg

1. Petra Hämälä KBT

2. Miriam Hänninen VKK

3. Lina Rosenstedt PTBC

4. Linda Hedengren NBSA

5. Hanna Sundberg NBSA

6. Niina Havu PKUK


 


 


 


+ 70 kg

1. Hanna Saarinen HJJK

2. Miia Isola GB

3. Tiia Lahti JÄKK

4. Anna Arjén LKB


 

 


 

SEURALYHENTEET:

AFC: Akaa Fight Club 0
BEK: Bulls Ekenäs (Raasepori) 0
CAF: Combat Academy of Finland (Helsinki) 1
CHI: Chitalada (Tampere) 0
EKH: Espoon Kehähait 7
FKS: Forssan Karateseura Kan-Zen-Ryu 1
GB: GB-Gym (Helsinki) 16
HJJK: Helsingin Ju-Jutsuklubi 3
IHKH: Itä-Helsingin Kehähukat 2
JÄKK: Järvenpään Kehäkarhut 8
JKB: Jigotai Kickboxing (Jyväskylä) 9
KBM: Korso Boxing&MMA (Vantaa) 0
KBT : Kickboxing Team (Oulu ja Raahe) 10
KBTK: KBT Kokkola 4
KCO: Kotka Combat 1
KFC: Kuopio Fighter Club 2
K-K: Kushin-Kan (Hämeenlinna) 5
KLK: Klaukkalan Kamppailu-urheilijat 0
KPC: Kerava Power Center 2
KTBC: Kotka Thaiboxing Club 1
KURY: Kurikan Ryhti 0
LKB: Limingan Kickboxing 2
LKBC: Lappeenrannan Kickboxing Club 10
LKC: Lahti Kickboxing Club 3
LKK: Lahden Kamppailulajikeskus 6
MFC: Mikkelin Full Contact 0
MMA300: MMA Team 300 (Tampere) 0
MMAI: MMA Imatra 0
MMAR: MMA Rovaniemi 0
NBSA: Nordic Budo & Sport Academy (Maarianhamina) 2
NKU: Nokian Kamppailu-urheilijat 1
OKB: Oulun Kickboxing 1
PF: Prime Fighters (Helsinki) 1
PJJ: Pietarsaaren Ju-jutsu 2
PJJS: Porin Ju-jutsuseura 0
PTBC: Porvoo Thaiboxing Club 6
RJS: RJS Fight Club (Rauma) 2
RNC: RNC Sport Club (Hyvinkää) 1
SJK: Suonenjoen Karateseura 0
SSKF: Suomen Shaolin Kung-Fu (Helsinki) 1
STR: Sport Team Riihimäki 0
SUT: Sutemi (Mänttä) 4
TKB: Thai-KickBoxing Club (Kouvola) 0
TNS: Tuusulan Nyrkkeilyseura 3
TJJS: Turun Ju-jutsuseura 9
TKKS: Turun Kontaktikarateseura 3
VKB: Varkauden Kickboxing 0
VKK: Vantaan Kamppailukeskus 11
W3R: Wasa 3 Roots (Vaasa) 5

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ranking 1/2015

 

Listalla ovat kaikki kaudella 2013-14 sekä syksyllä 2014 kehäottelumuodoissa otelleet suomalaiset potkunyrkkeilijät paitsi uransa lopettaneiksi tiedetyt, jotka on poistettu. Ottelijan painoluokaksi on tapauskohtaisesti määritetty alin painoluokka, jossa hän on otellut tai se painoluokka, jossa hän on otellut arvokkaimmat kisansa.

Rankkausperusteina ovat keskinäiset ottelut, arvokisat, SM-kisat, alemman tason kansainväliset turnaukset ja kansalliset kisat.

Listan laativat Pasi Rantala ja Antti Sariola

 

Miehet

 

- 57 kg

1. Mikko Välimäki RJS

2. Tino Saarikangas EKH

3. Saku Ronkainen KBT

4. Eppu Riihelä STR

 


- 60 kg

1. Korede Lawrence VKK

2. Mikko Blom GB

3. Kalle Suvanto KBT

4. Mika Nieminen STR

5. Ari Karjalainen LKB

 


- 63,5 kg

1. Pyry Kujala K-K

2. Joona Vauhkonen VKK

3. Henri Kurttila KBT

4. Henrik Björkvist W3R

5. Johannes Henrikson TJJS

6. Juha Tuomola KFC

7. Henri Mäkelä KBT

8. Iiro Nurmi VKK

9. Aleksi Rautiainen RJS

10. Tero Luosujärvi RNC

11. Jussi Maula JKB

 


- 67 kg

1. Paavo Kuronen JKB

2. Kari Salonen RJS

3. Ville Korhonen K-K

4. Mikko Salonen RJS

5. Juha Pusa TKKS

6. Olli Jokela KBT

7. Franky Ba KCO

8. Markus Muruste PF

9. Atte Kähäri TKKS

10. Joel Aronen RNC

11. Sami Viitiö W3R

12. Antti Tuominen SJK

 


- 71 kg

1. Lauri Suomela KBT

2. Valtteri Sipola KBT

3. Samuli Kurki EKH

4. Joni Salovaara EKH

5. Konsta Korkiamäki EKH

6. Otto Suonpää TJJS

7. Matti Saikkonen JKB

8. Teemu Paulman TNS

9. Jani Leveälahti PJJS

10. Simon Storlund W3R

11. Ville Kaipomäki NKU

12. Teemu Parviainen KBT

 


- 75 kg

1. Joel Puranen KBT

2. Mikko Tirronen LKBC

3. Jani Lehto LKBC

4. Aki Jaakola KBTK

5. Tomi Kinnunen KBTK

6. Antoni Ahlstedt GB

7. Joonas Tikkanen JKB

8. Anton Riatte RJS

9. Dmytro Yeromenko PJJ

10. Lauri Suominen NKU

11. Mikael Paajanen GB

12. Teemu Repo FKS

13. Almedin Karalic HJJK

14. Otto Kujala KBTK

15. Jan Strandberg TNS

16. Otto Pekonen SUT

17. Ivan Andrianov TJJS

18. Sami Riihelä NKU

19. Janne Salmenharju STR

20. Aleksei Trifonov KBT

 


- 81 kg

1. Olli Leppänen GB

2. Tommi Savolainen TNS

3. Tuomas Marjava GB

4. Ville Vanhanen GB

5. Antti Saarnio RJS

7. Teppo Lindroos K-K

8. Onni Kujala KBTK

9. Mikael Kurttila KBT

10. Erkka Aronen EKH

11. Niko Myllynen RNC

12. Aleksi Liukkonen KBT

13. Antti Laitinen HJJK

14. Marko Yläpelto NKU

15. Taneli Kananen RNC

16. Joni Riihonen SUT

17. Lasse Peltokoski W3R

18. Manu Mäntymäki HJJK

 


- 86 kg

1. Simo Ukkonen KCO

2. Tobias Johansson W3R

3. Mangnus Storfors W3R

 

- 91 kg

1. Antti Sariola KBT

2. Harri Viittala KBT

3. Tommi Puttonen KPC

 


+ 91 kg

1. Pirkka Suksi W3R

2. Eetu Kauppinen LKBC

3. Juha-Matti Runtti OKB

4. Fredrik Eriksson W3R

5. Matias Soini KBM

6. Antti Heikura KBTK

7. Renatas Mazrimas RJS

8. Petri Sillanpää FKS

9. Lassi Pulkkanen TNS

                    

Naiset

 

-48kg

1. Paula Kamula KBT

2. Susanna Heiskanen GB

3. Saija Simpanen LKK
 

 


- 52 kg

1. Hanne Lauslehto JÄKK

2. Maria Singh VKK

3. Anna-Kaisa Hokkanen LKK

4. Hanna Raatesalmi VKK

5. Hanna-Riikka Hartikainen TJJS

6. Katariina Sudensalmi LKBC

7. Satu Laine SUT

 


- 56 kg

1. Erika Rinne LKBC

2. Piia Haverinen VKK

3. Jonna Huusko JÄKK

4. Helmiina Hotti MFC

5. Tiina Nordman KLK

 

 

- 60 kg

1. Jenna Puurunen JÄKK

2. Camilla Viksten VKK

3. Kaisa Leino TJJS

4. Wilma Railio GB

5. Johanna Lehtonen VKK

6. Tina Lähdemäki RNC

7. Minni Löppönen IHKH

8. Lauriina Setälä KBT

9. Sari Ruuska JKB

10. Viivi Kuorelahti VKK

11. Laura Välimäki RNC

12. Joanna Salonen IHKH

13. Essi Honkonen JKB

14. Katri Kokkonen EKH

15. Nea Paulman TNS

16. Milla Ruohomäki SUT

 


- 65 kg

1. Kaisa Musikka VKK

2. Carin Aschan EKH

3. Virve Sinkkonen K-K

4. Annette Backman GB

5. Julia Laapotti TJJS

6. Marika Juvonen VKK

7. Meira Ylitalo KBTK

8. Eija Aho NKU

9. Tuija Havana KBT

10. Sinikka Roikonen SSKF

11. Taija Savolainen JKB

12. Oona Kinnunen KFC

13. Jenna Roivas GB

 

 


- 70 kg

1. Verna Mustonen EKH

2. Petra Hämälä KBT

3. Jenina Ahola VKK


 


+ 70 kg

1. Sanna Kosola W3R

2. Miia Isola GB

3. Anna Arjén LKB

4. Mirjam Hänninen VKK

 


 

 

SEURALYHENTEET:

AFC: Akaa Fight Club
BDK: Budokan (Vaasa)
BEK: Bulls Ekenäs (Raasepori)
CAF: Combat Academy of Finland (Helsinki)
CHI: Chitalada (Tampere)
EKH: Espoon Kehähait
FKS: Forssan Karateseura Kan-Zen-Ryu
GB: GB-Gym (Helsinki)
HJJK: Helsingin Ju-Jutsuklubi
IHKH: Itä-Helsingin Kehähukat
JÄKK: Järvenpään Kehäkarhut
JKB: Jigotai Kickboxing (Jyväskylä)
KBM: Korso Boxing&MMA (Vantaa)
KBT: Kickboxing Team (Oulu ja Raahe)
KBTK: KBT Kokkola
KCO: Kotka Combat
KFC: Kuopio Fighter Club
K-K: Kushin-Kan (Hämeenlinna)
KLK: Klaukkalan Kamppailu-urheilijat
KPC: Kerava Power Center
KUR: Kurikan Ryhti
LKB: Limingan Kickboxing
LKBC: Lappeenrannan Kickboxing Club
LKK: Lahden Kamppailulajikeskus
MFC: Mikkelin Full Contact
MMA300: MMA Team 300 (Tampere)
MMAI: MMA Imatra
MMAR: MMA Rovaniemi
NKU: Nokian Kamppailu-urheilijat
OKB: Oulun Kickboxing
PJJ: Pietarsaaren Ju-jutsu
PJJS: Porin Ju-jutsuseura
RJS: RJS Fight Club (Rauma)
RNC: RNC Sport Club (Hyvinkää)
SHDK: Shudokan (Hyvinkää)
SJK: Suonenjoen Karateseura
SSKF: Suomen Shaolin Kung-Fu (Helsinki)
STR: Sport Team Riihimäki
SUT: Sutemi (Mänttä)
TKB: Thai-KickBoxing Club (Kouvola)
TNS: Tuusulan Nyrkkeilyseura
TJJS: Turun Ju-jutsuseura
TKKS: Turun Kontaktikarateseura
VKB: Varkauden Kickboxing
VKK: Vantaan Kamppailukeskus
W3R: Wasa 3 Roots


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ranking 8/2014

 

Listalla ovat kaikki kaudella 2013-14 kehäottelumuodoissa otelleet suomalaiset potkunyrkkeilijät. Ottelijan painoluokaksi on tapauskohtaisesti määritetty alin painoluokka, jossa hän on otellut tai se painoluokka, jossa hän on otellut arvokkaimmat kisansa.

Rankkausperusteina ovat keskinäiset ottelut, arvokisat, SM-kisat, alemman tason kansainväliset turnaukset ja kansalliset kisat. Walk Over -tuomioita ei ole huomioitu keskinäisiksi otteluiksi.

Listan laativat Pasi Rantala ja Antti Sariola

Miehet

 

- 57 kg

1. Mikko Välimäki RJS

2. Tino Saarikangas EKH

3. Eppu Riihelä STR

 


- 60 kg

1. Korede Lawrence VKK

2. Mikko Blom GB

3. Saku Ronkainen KBT

4. Kalle Suvanto KBT

5. Mika Nieminen STR

 


- 63,5 kg

 

1. Pyry Kujala K-K

2. Joona Vauhkonen VKK

3. Henrik Björkvist W3R

4. Henri Kurttila KBT

5. Juha Tuomola KFC

6. Johannes Henrikson TJJS

7. Henri Mäkelä KBT

8. Iiro Nurmi VKK

9. Aleksi Rautiainen RJS

10. Tero Luosujärvi RNC

11. Jussi Maula JKB

 


- 67 kg

 

1. Paavo Kuronen JKB

2. Kari Salonen RJS

3. Ville Korhonen K-K

4. Mikko Salonen RJS

5. Juha Pusa TKKS

6. Joel Aronen RNC

7. Sami Viitiö W3R

 


- 71 kg

 

1. Lauri Suomela KBT

2. Valtteri Sipola KBT

3. Samuli Kurki EKH

4. Joni Salovaara EKH

5. Konsta Korkiamäki EKH

6. Matti Saikkonen JKB

7. Teemu Paulman TNS

8. Otto Suonpää TJJS

9. Jani Leveälahti PJJS

10. Simon Storlund W3R

11. Ville Kaipomäki NKU

12. Teemu Parviainen KBT

 


- 75 kg

 

1. Joel Puranen KBT

2. Jani Lehto LKBC

3. Tomi Kinnunen KBTK

4. Antoni Ahlstedt GB

5. Joonas Tikkanen JKB

6. Anton Riatte RJS

7. Lauri Suominen NKU

8. Teemu Repo FKS

9. Almedin Karalic HJJK

10. Otto Kujala KBTK

11. Ivan Andrianov TJJS

12. Sami Riihelä NKU

13. Janne Salmenharju STR

14. Aleksei Trifonov KBT

 


- 81 kg

 

1. Mikko Tirronen LKBC

2. Tommi Savolainen TNS

3. Tuomas Marjava GB

4. Ville Vanhanen GB

5. Antti Saarnio RJS

6. Teppo Lindroos K-K

7. Mikael Kurttila KBT

8. Erkka Aronen EKH

9. Onni Kujala KBTK

10. Niko Myllynen RNC

11. Aleksi Liukkonen KBT

12. Antti Laitinen HJJK

13. Marko Yläpelto NKU

14. Taneli Kananen RNC

15. Lasse Peltokoski W3R

16. Manu Mäntymäki HJJK

 

 


- 86 kg

 

1. Teppo Laine LKBC

2. Tobias Johansson W3R

3. Mangnus Storfors W3R

 

 

- 91 kg

1. Antti Sariola KBT

2. Harri Viittala KBT

3. Tommi Puttonen KPC

 


+ 91 kg

 

1. Jukka Saarinen JÄKK

2. Pirkka Suksi W3R

3. Eetu Kauppinen LKBC

4. Matias Soini KBM

5. Petri Sillanpää FKS

6. Lassi Pulkkanen TNS

                    

Naiset

 

- 48 kg

1. Saija Simpanen LKK

2. Susanna Heiskanen GB


 


- 52 kg

 

1. Maria Singh VKK

2. Hanne Lauslehto JÄKK

3. Hanna Raatesalmi VKK

4. Anna-Kaisa Hokkanen LKK

5. Hanna-Riikka Hartikainen TJJS

6. Satu Laine SUT

 


- 56 kg

 

1. Erika Rinne LKBC

2. Piia Haverinen VKK

3. Jonna Huusko JÄKK

4. Helmiina Hotti MFC

5. Tiina Nordman KLK

 

 

- 60 kg

 

1. Camilla Viksten VKK

2. Jenna Puurunen JÄKK

3. Kaisa Leino TJJS

4. Wilma Railio GB

5. Tina Lähdemäki RNC

6. Lauriina Setälä KBT

7. Sari Ruuska JKB

8. Laura Välimäki RNC

9. Joanna Salonen IHKH

10. Viivi Kuorelahti VKK

 

 


- 65 kg

 

1. Anne Katas VKK

2. Kaisa Musikka VKK

3. Carin Aschan EKH

4. Virve Sinkkonen K-K

5. Annette Backman GB

6. Julia Laapotti TJJS

7. Marika Juvonen VKK

8. Meira Ylitalo KBTK

9. Eija Aho NKU

10. Tuija Havana KBT

11. Sinikka Roikonen SSKF

12. Taija Savolainen JKB

13. Oona Kinnunen KFC

14. Jenna Roivas GB

 

 


- 70 kg

 

1. Verna Mustonen EKH

2. Petra Hämälä KBT

3. Mirjam Hänninen VKK

4. Jenina Ahola VKK


 


+ 70 kg

1. Sanna Kosola W3R

2. Miia Isola GB

 


 

 

SEURALYHENTEET:

AFC: Akaa Fight Club
BDK: Budokan (Vaasa)
BEK: Bulls Ekenäs (Raasepori)
CAF: Combat Academy of Finland (Helsinki)
CHI: Chitalada (Tampere)
EKH: Espoon Kehähait
FKS: Forssan Karateseura Kan-Zen-Ryu
GB: GB-Gym (Helsinki)
HJJK: Helsingin Ju-Jutsuklubi
IHKH: Itä-Helsingin Kehähukat
JÄKK: Järvenpään Kehäkarhut
JKB: Jigotai Kickboxing (Jyväskylä)
KBM: Korso Boxing&MMA (Vantaa)
KBT: Kickboxing Team (Oulu ja Raahe)
KBTK: KBT Kokkola
KCO: Kotka Combat
KFC: Kuopio Fighter Club
K-K: Kushin-Kan (Hämeenlinna)
KLK: Klaukkalan Kamppailu-urheilijat
KPC: Kerava Power Center
KUR: Kurikan Ryhti
LKBC: Lappeenrannan Kickboxing Club
LKK: Lahden Kamppailulajikeskus
MFC: Mikkelin Full Contact
MMA300: MMA Team 300 (Tampere)
MMAI: MMA Imatra
MMAR: MMA Rovaniemi
NKU: Nokian Kamppailu-urheilijat
OKB: Oulun Kickboxing
PFC: Pori Fight Club
PJJS: Porin Ju-jutsuseura
RJS: RJS Fight Club (Rauma)
RNC: RNC Sport Club (Hyvinkää)
SHDK: Shudokan (Hyvinkää)
SJK: Suonenjoen Karateseura
SSKF: Suomen Shaolin Kung-Fu (Helsinki)
STR: Sport Team Riihimäki
SUT: Sutemi (Mänttä)
TKB: Thai-KickBoxing Club (Kouvola)
TNS: Tuusulan Nyrkkeilyseura
TJJS: Turun Ju-jutsuseura
TKKS: Turun Kontaktikarateseura
VKB: Varkauden Kickboxing
VKK: Vantaan Kamppailukeskus
W3R: Wasa 3 Roots

 

 

 

 

 

Ranking 12/2013

 

Listalla ovat kaikki kaudella 2012-13 ja syyskaudella 2013 kehäottelumuodoissa otelleet suomalaiset potkunyrkkeilijät. Ne ottelijat joilla ei ole otteluita tältä ajalta, on jätetty listalta pois. Ottelijan painoluokaksi on tapauskohtaisesti määritetty alin painoluokka, jossa hän on otellut tai se painoluokka, jossa hän on otellut arvokkaimmat kisansa.

Rankkausperusteina ovat keskinäiset ottelut, arvokisat, SM-kisat, alemman tason kansainväliset turnaukset ja kansalliset kisat. Walk Over -tuomioita ei ole huomioitu keskinäisiksi otteluiksi.

Listan laativat Pasi Rantala ja Antti Sariola

 

Miehet

 

- 57 kg

1.-

 


- 60 kg

1. Corede Lawrence VKK

2. Saku Ronkainen KBT

3. Sami Varonen KFC

4. Mikko Välimäki RJS

5. Kalle Suvanto KBT

6. Aleksi Rautiainen RJS

 


- 63,5 kg

1. Pyry Kujala K-K

2. Joona Vauhkonen VKK

3. Timo Venäläinen LKLK

4. Henri Mäkelä KBT

5. Olli Toikkanen KFC

6. Jani Kantoluoto LKLK

7. Teemu Parviainen KBT

8. Mikko Lintala WFS

9. Toni Borgenström SHDK

10. Mikko Stenroth MMA300

11. Pavel Zet KURY

 


- 67 kg

1. Jarkko Jussila WFS

2. Mikko Salonen RJS

3. Kari Salonen RJS

4. Henri Kurttila KBT

5. Johannes Henriksson TJJS

6. Julius Boafo MFC

 


- 71 kg

1. Lauri Suomela KBT

2. Paavo Kuronen JKB

3. Mikael Renlund WFS

4. Henrik Björkqvist WFS

5. Jani Leveälahti PJJS

6. Ville Korhonen K-K

7. Jukka Kärkkäinen EKH

8. Matti Saikkonen JKB

9. Aleksi Liukkonen KBT

10. Sami Viitiö WFS

11. Simon Storlund WFS

 

 

 


- 75 kg

1. Mikko Tirronen LKBC

2. Rasul Khataev KCO

3. Matias Paulamäki EKH

4. Shamil Seifulla K-K

5. Antti Virtanen MMAI

6. Tomi Kinnunen KBTK

7. Otto Ranta EKH

8. Jani Lehto LKBC

9. Joonas Tikkanen JKB

10. Antoni Ahlstedt GB

11. Valtteri Sipola KBT

13. Almedin Karalic HJJK

14. Markus Liikanen JKB

15. Otto Kujala KBTK

16. Iiro Juntunen KBT

17. Petri Lamberg KBTK

18. Sami Riihelä NKU

19. Lauri Suominen NKU

20. Teemu Paulman TNS

21. Aleksi Savolainen MMAI

22. Aleksei Trifonov KBT

23. Ivan Andrianov TJJS

24. Antti Laitinen HJJK

25. Eero Toiviainen MMA300

26. Tommi Vilkko LKBC

 


- 81 kg

1. Joel Puranen PFC

2. Jarmo Siira GB

3. Juhani Mikkonen K-K

4. Tommi Savolainen TNS

5. Onni Kujala KBTK

6. Erkka Aronen EKH

7. Antti Saarnio RJS

8. Miikka Lainio SHDK

9. Dmitri Tchoumak KCO

10. Kari Ylönen AFC

11. Vesa Lehtinen PJJS

12. Manu Mäntymäki HJJK

 

 


- 86 kg

1. Teppo Laine LKBC

2. Juho Kalliomaa SHDK

3. Petri Surakka JÄKK

4. Antti Sariola KBT

5. Fredrik Salmela WFS

6. Tuomas Marjava GB

7. Teppo Lindroos K-K

8. Juho Ruohola FKS

9. Topias Johansson WFS

10. Magnus Storfors WFS

 

 

- 91 kg

1.

 


+ 91 kg

1. Jukka Saarinen JÄKK

2. Pirkka Suksi WFS

3. Jevgeni Smirnov IHKH

4. Eetu Kauppinen LKBC

5. Harri Viittala KBT

6. Anssi Tikkanen K-K

7. Matias Soini KBM

7. Tero Alanko LKBC

8. Iiro Riihelä PFC

9. Antti Jokelainen LKBC

10. Mikael Paasirova PJJS

11. Lassi Pulkkanen TNS

                    

Naiset

 

- 48 kg

1.


 


- 52 kg

1. Maria Martikainen VKK

2. Hanne Lauslehto JÄKK

3. Anna-Kaisa Hokkanen LKLK

 


- 56 kg

1. Piia Haverinen VKK

2. Erika Rinne LKBC

3. Sari Ruuska JKB

4. Ida Leppänen JKB

5. Hanna Raatesalmi VKK

6. Jonna Huusko JÄKK

7. Jutta Pitkälä LKLK

8. Helmiina Hotti MFC

9. Katri Bergqvist EKH

10. Susanna Heiskanen GB

11. Sanna Ihalainen LKBC

12. Roosa Halkola KURY

 

 

- 60 kg

1. Camilla Viksten VKK

2. Lauriina Setälä KBT

3. Suvi Jaatinen JKB

4. Kaisa Leino TJJS

5. Wilma Railio GB

6. Eija Aho NKU

 

 


- 65 kg

1. Anne Katas VKK

2. Kaisa Musikka VKK

3. Verna Mustonen EKH

4. Carin Aschan EKH

5. Tuija Havana KBT

6. Jenna Roivas GB

7. Oona Kinnunen KFC

8. Annette Backman GB

9. Miina Velama SHDK

10. Laura Välimäki SHDK

11. Nele Parviainen TNS

12. Mirva Koivusipilä KBTK

 

 

 

 


- 70 kg

1. Sanna Kosola WFS

2. Petra Hämälä KBT


 


+ 70 kg
1. -


 

 

SEURALYHENTEET:

AFC: Akaa Fight Club
BDK: Budokan (Vaasa)
BEK: Bulls Ekenäs (Raasepori)
CAF: Combat Academy of Finland (Helsinki)
CHI: Chitalada (Tampere)
EKH: Espoon Kehähait
FKS: Forssan Karateseura Kan-Zen-Ryu
GB: GB-Gym (Helsinki)
HJJK: Helsingin Ju-Jutsuklubi
IHKH: Itä-Helsingin Kehähukat
JÄKK: Järvenpään Kehäkarhut
JKB: Jigotai Kickboxing (Jyväskylä)
KBM: Korso Boxing & MMA (Vantaa)
KBT: Kickboxing Team (Oulu ja Raahe)
KBTK: KBT Kokkola
KCO: Kotka Combat
KFC: Kuopio Fighter Club
K-K: Kushin-Kan (Hämeenlinna)
KPC: Kerava Power Center
KUR: Kurikan Ryhti
LKBC: Lappeenrannan Kickboxing Club
MFC: Mikkelin Full Contact
MMA300: MMA Team 300 (Tampere)
MMAI: MMA Imatra
MMAR: MMA Rovaniemi
NKU: Nokian Kamppailu-urheilijat
OKB: Oulun Kickboxing
PFC: Pori Fight Club
RJS: RJS Fight Club (Rauma)
SHDK: Shudokan (Hyvinkää)
SJK: Suonenjoen Karateseura
SSKF: Suomen Shaolin Kung-Fu (Helsinki)
SUT: Sutemi (Mänttä)
TKB: Thai-KickBoxing Club (Kouvola)
TNS: Tuusulan Nyrkkeilyseura
TJJS: Turun Ju-jutsuseura
TKKS: Turun Kontaktikarateseura
VKB: Varkauden Kickboxing
VKK: Vantaan Kamppailukeskus
WFS: Wasa FightSport (Vaasa)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ranking 7/2012

Listalla ovat kaikki kaudella 2011-12 kehäotteluita otelleet suomalaiset potkunyrkkeilijät. Ne ottelijat joilla ei ole otteluita tältä ajalta tai ovat lopettaneet, on jätetty listalta pois. Ottelijan painoluokaksi on tapauskohtaisesti määritetty alin painoluokka, jossa hän on otellut tai se painoluokka, jossa hän on otellut arvokkaimmat kisansa.

Rankkausperusteina ovat keskinäiset ottelut, kansainvälinen menestys, menestys SM-kisoissa ja menestys muissa kansallisissa kisoissa.

Listan laativat Pasi Rantala ja Antti Sariola

 

Miehet

-57
1. Mikko Välimäki RJS
2. Mikko Lintala WFS


-60
1. Jani Ikävalko KBT
2. Harri Määttä KBT
2. Tommi Grön WFS
3. Timo Venäläinen LKLK
4. Joona Vauhkonen KFC
5. Henri Mäkelä KBT
6. Ville Vertainen KBT
7. Jussi Maula JKB



-63,5
1. Teemu Tuominen WFS
2. Joni Porkka LTKBC
3. Korede Lawrence VKK
4. Pyry Kujala K-K
5. Jani Kantoluoto LKLK
6. Teemu Vänskä JKB
7. Mikko Ohenoja KBT
8. Tommi Sjöberg TKKS
9. Teemu Parviainen KBT
10. Joel Salo KBT
11. Antti Mustaniemi NKU
12. Miki Halonen SHDK
13. Roni Kronqvist KBT
14. Tuomas Koivukoski JKB
15. Sami Käyhty JÄKK
16. Arttu Iltanen AFC
17. Jari- Pekka Tapio KBT
18. Jarno Reunamo KFC
19. Samuli Lukkarinen KBT
20. Filip Kjötar WFS
21. Alec Mikaels RJS


-67
1. Jarkko Jussila WFS
2. Lauri Suomela KBT
3. Paavo Kuronen JKB
4. Mikael Renlund WFS
5. Aarno Kuusjärvi WFS
6. Niko Karhunen LTKBC
7. Vihtori Virta KFC
8. Kari Salonen RJS
9. Matti Saikkonen, JKB
10. Juha Pusa  TKKS
11. Toni Sievänen PRF
12. Valtteri Koskela EKH
13. Arttu Harjunpää KURY
14. Rami Madi KBT
15. Simon Storlund WFS


-71
1. Joni Kurkimäki WFS
2. Toni Anttila JKB
3. Marko Marttila TKKS
4. Tomi Puikkonen WFS
5. Marko Ahtimaa KBT
6. Mikko Salonen RJS
7. Damir Järvelä KBT
8. Jukka Holopainen EKH
9. Jonas Wikström GB
10. Olli Jokela KBT
11. Jani Leveälahti PJJS
12. Almedin Karalic HJJK
13. Jimi Kattainen KBT
14. Kristian Eklund WFS
15. Henrik Nykyri EKH
16. Janne Vähäkangas KBT
17. Hannu Kauppinen SJK
18. Jaakko Ulanto KBT


-75
1. Mikko Tirronen LTKBC
2. Matias Paulamäki EKH
3. Shamil Seifulla K-K
4. Aki Jaakola KBT
5. Juuso Santakallio JKB
6. Otto Ranta EKH
7. Tomi Kinnunen KBT
8. Mikael Paajanen GB
9. Alexei Trifonov KBT
10. Jussi Pyykkö NKU


-81
1. Joel Puranen PFC
2. Jarmo Siira CAF
3. Juhani Mikkonen K-K
4. Joonas Kontkanen EKH
5. Teuvo Huhtanen WFS
6. Vesa Lehtinen PJJS
7. Eelis Lammi NKU
8. Harri Pekkonen RJS
9. Hannes Santahuhta  PJJS
10. Tero Saarinen SUT


-86
1. Teppo Laine LTKBC
2. Antti Sariola KBT
3. Juha Jaaksi WFS
4. Fredrik Salmela WFS
5. Stepan Erikkilä KBT
6. Donald Raduma SSKF
7. Isak Nyqvist WFS
8. Jarkko Syrjälä  KURY
9. Tuukka Ronkainen SSKF
10. Kari Ylönen AFC


-91
1. Petri Surakka JÄKK
2. Juha-Matti Runtti OKB
3. Santeri Syrjälä TKKS
4. Juha Niemelä PJJS
5. Tero Hautamäki WFS


+91
1. Jukka Saarinen JÄKK
2. Pirkka Suksi WFS
3. Eetu Kauppinen LTKBC
4. Harri Viittala KBT
5. Anssi Tikkanen K-K
6. Petri Väisänen PJJS

                    

Naiset

-48
1. Marja-Liisa Väänänen VKK
2. Maria Martikainen VKK
3. Paula Kamula, KBT


-52
1. Annika Himanen K-K
2. Elina Ponto KBT
3. Erica Rinne SHDK
4. Jannika Alanko KFC
5. Anna-Kaisa Hokkanen LKLK
6. Hanna Raatesalmi VKK
7. Veera Kannisto K-K


-56
1. Jenni Tiittanen, PFC
2. Piia Haverinen VKK
3. Ida Leppänen JKB
4. Iina Levonen WFS
5. Mari Puhakka KBT
6. Sanni Ranta-aho GB
7. Aino-Ellen Eljaala HJJK


-60
1. Camilla Viksten VKK
2. Jutta Pitkälä LKLK
3. Tiina Korhonen KFC
4. Miina Velama SHDK
5. Erika Ojala K-K
6. Marianne Ahola JKB
7. Jenni Salli WFS


-65
1. Anne Katas VKK
2. Heini Kämpe VKK
3. Mirva Koivusipilä KBT
4. Susanna Piekka VKK
5. Maria Mappes KBT
6. Tiia Lavikko AFC
7. Eija Aho NKU
8. Venla Heikkilä KBT
9. Tanja Ahtimaa KBT
10. Annette Backman GB
11. Riina Tuominen K-K


-70
1. Sanna Kosola WFS
2. Jonna Pohjola KBT
3. Niina Rönnberg SHDK

+70
1. Emilia Suksi WFS
 

 

SEURALYHENTEET:
AFC: Akaan Fight Club
BEK: Bulls Ekenäs (Raasepori)
CAF: Combat Academy of Finland (Helsinki)
CHI: Chitalada (Tampere)
EKH: Espoon Kehähait
FKS: Forssan Karateseura Kan-Zen-Ryu
GB: GB-Gym (Helsinki)
HJJK: Helsingin Ju-Jutsuklubi
IHKH: Itä-Helsingin Kehähukat
JÄKK: Järvenpään Kehäkarhut
JKB: Jigotai Kickboxing (Jyväskylä)
KBT: Kickboxing Team (Pohjois-Suomi)
KFC: Kuopio Fighter Club
K-K: Kushin-Kan (Hämeenlinna)
KPC: Kerava Power Center
KURY: Kurikan Ryhti
LKLK: Lahden Kamppailulajikeskus
LTKBC: Lappeenrannan Thai-Kickboxing Club
MFC: Mikkelin Full Contact
MMAI: MMA Imatra
MMAR: MMA Rovaniemi
NKU: Nokian Kamppailu-urheilijat
OKB: Oulun Kickboxing
PFC: Pori Fight Club
PJJS: Porin Ju-jutsuseura
RJS: Rauman Judoseura Samurai
SHDK: Shudokan (Hyvinkää)
SJK: Suonenjoen Karateseura
SSKF: Suomen Shaolin Kung-Fu (Helsinki)
SUT: Sutemi (Mänttä)
TKB: Thai-KickBoxing Club (Kouvola)
TKU: Tampereen Kamppailu-urheilijat
TKKS: Turun Kontaktikarateseura
VKB: Varkauden Kickboxing
VKK: Vantaan Kamppailukeskus
WFS: Wasa FightSport (Vaasa)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ranking 12/2011

Listalla ovat kaikki kaudella 2010-11 ja syksyllä 2011 täyskontaktiotteluita otelleet suomalaiset potkunyrkkeilijät. Ne ottelijat joilla ei ole otteluita tältä ajalta tai ovat lopettaneet, on jätetty listalta pois. Ottelijan painoluokaksi on tapauskohtaisesti määritetty alin painoluokka, jossa hän on otellut tai se painoluokka, jossa hän on otellut arvokkaimmat kisansa.

Rankkausperusteina ovat keskinäiset ottelut, kansainvälinen menestys, menestys SM-kisoissa ja menestys muissa kansallisissa kisoissa.

Listan laativat Pasi Rantala ja Antti Sariola

 

Miehet

- 57 kg 
1.-


- 60 kg
1. Aleksi Vanninen KFC
2. Jani Ikävalko KBT
3. Mikko Blom IHKH
4. Timo Venäläinen LKLK
5. Tommi Grön WFS
6. Joona Vauhkonen KFC
6. Joonas Soininen JKB
7. Ville Manniala KBT
8. Siim Kalamees AFC
9. Olli Toikkanen KFC


- 63,5 kg
1. Teemu Tuominen WFS
2. Joni Porkka LKBC
3. Paavo Kuronen JKB
4. Corede Lawrence VKK
5. Mikko Ohenoja KBT
6. Miki Halonen SHDK
7. Jani Kantoluoto LKLK
8. Sami Käyhty JÄKK
9. Juho Kumpulainen HJJK
10. Matti Hakkarainen JKB
11. Nico Lingman GB
12. Jari Huhtala KBT
13. Alec Mikaels GB
 


- 67 kg
1. Jarkko Jussila WFS
2. Mikael Renlund WFS
3. Teijo Ukkonen JKB
4. Lauri Suomela KBT
5. Niklas Wallin WFS
6. Niko Karhunen LKBC
7. Kimmo Ojanpää NKU
8. Aarno Kuusjärvi WFS
9. Vihtori Virta KFC
10. Jouni Kotiranta KUR
11. Tuomas Leminen HJJK
12. Olli-Pekka Mehtälä HJJK


- 71 kg
1. Matias Paulamäki EKH
2. Joni Kurkimäki WFS
3. Tomi Puikkonen WFS
4. Marko Marttila TKKS
5. Olli Jokela KBT
6. Jukka Holopainen EKH
7. Teemu Rohunen KBT
8. Jimi Kattainen KBT
9. Janne Vähäkangas KBT
10. Joonas Tikkanen SJK
11. Timo Alatalkkari HJJK

 

-75 kg
1. Markus Hakulinen VKK
2. Mikko Tirronen LKBC
3. Shamil Seifulla K-K
4. Aki Jaakola KBT
5. Trigo Juan Perez CHI
6. Tomi Kinnunen KBT
7. Juuso Santakallio JKB
8. Harri Lammi KBT
9. Tuukka Ronkainen SSKF
10. Alexei Trifonov KBT
11. Rebwar Sheikin MMAR
12. Petri Lamberg KBT
13. Jussi Pyykkö NKU



- 81 kg
1. Jani Tuominen PFC
2. Stepan Erikkilä KBT
3. Alpo Kautonen MMAI
4. Joel Puranen PFC
5. Jarmo Siira LKLK
6. Joonas Kontkanen EKH
7. Jani Keränen K-K
8. Kimmo Rantanen JKB
9. Niko Vuorenmaa AFC


- 86 kg
1. Antti Sariola WFS
2. Fredrik Salmela WFS


- 91 kg
1. Petri Surakka JÄKK
2. Jani Ranta SSKF
3. Lawin Khalil GB


+ 91 kg
1. Jukka Saarinen JÄKK
2. Pirkka Suksi WFS
3. Eetu Kauppinen LKBC
4. Harri Viittala KBT
5. Juha Jaaksi WFS
6. Jani Nevanoja AFC

                            

Naiset

- 48 kg
1. Marja-Liisa Väänänen VKK
2. Annika Himanen K-K
3. Maria Martikainen VKK
4. Paula Kamula KBT
5. Janina Toivonen FKS



- 52 kg
1. Heidi Himanen K-K
2. Elina Ponto KBT
4. Hanna Raatesalmi VKK
5. Riikka Martikainen VKB


- 56 kg
1. Jutta Nordberg IHKH
2. Jenni Tiittanen PFC
3. Piia Haverinen VKK
4. Jutta Pitkälä K-K
5. Tiina Korhonen KFC
6. Ida Leppänen JKB
7. Eerika Rinne SHDK
8. Iina Levonen WFS
9. Sanni Ranta-aho GB
10. Marianne Ahola JKB
 

- 60 kg
1. Camilla Viksten VKK
2. Jenny Alonen TKKS
3. Ann-Marika Pesonen SHDK
4. Eeva Siiskonen MMAI
5. Sanna Valtanen PFC
6. Annakaisa Hokkanen LKLK
7. Anu Halonen LKBC
8. Eerika Rinne SHDK


- 65 kg
1. Anne Katas VKK
2. Tiina Rajala WFS
2. Maria Mappes KBT
3. Riikka Kiiski IHKH
4. Tanja Ahtimaa KBT


- 70 kg
1. Sanna Kosola WFS
2. Heini Kämpe VKK
3. Niina Rönnberg SHDK
4. Tiia Lavikko AFC


+ 70 kg
1. -

 

 

SEURALYHENTEET:
AFC: Akaa Fight Club
BEK: Bulls Ekenäs (Raasepori)
CAF: Combat Academy of Finland (Helsinki)
CHI: Chitalada (Tampere)
EKH: Espoon Kehähait
FKS: Forssan Karateseura Kan-Zen-Ryu
GB: GB-Gym (Helsinki)
HJJK: Helsingin Ju-Jutsuklubi
IHKH: Itä-Helsingin Kehähukat
JÄKK: Järvenpään Kehäkarhut
JKB: Jigotai Kickboxing (Jyväskylä)
KBT: Kickboxing Team (Pohjois-Suomi)
KFC: Kuopio Fighter Club
K-K: Kushin-Kan (Hämeenlinna)
KPC: Kerava Power Center
KUR: Kurikan Ryhti
LKBC: Lappeenrannan Kickboxing Club
MFC: Mikkelin Full Contact
MMAI: MMA Imatra
MMAR: MMA Rovaniemi
NKB: Nokian Kickboxing
OKB: Oulun Kickboxing
PFC: Pori Fight Club
SHDK: Shudokan (Hyvinkää)
SJK: Suonenjoen Karateseura
SSKF: Suomen Shaolin Kung-Fu (Helsinki)
SUT: Sutemi (Mänttä)
TKB: Thai-KickBoxing Club (Kouvola)
TKU: Tampereen Kamppailu-urheilijat
TKKS: Turun Kontaktikarateseura
VKB: Varkauden Kickboxing
VKK: Vantaan Kamppailukeskus
WFS: Wasa FightSport (Vaasa)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ranking 8/2011


Listalla ovat kaikki kaudella 2010-11 täyskontaktiotteluita otelleet suomalaiset potkunyrkkeilijät. Ne ottelijat joilla ei ole otteluita tältä ajalta, on jätetty listalta pois. Ottelijan painoluokaksi on tapauskohtaisesti määritetty alin painoluokka, jossa hän on otellut tai se painoluokka, jossa hän on otellut arvokkaimmat kisansa. Rankkausperusteina ovat keskinäiset ottelut, kansainvälinen menestys, menestys SM-kisoissa ja menestys muissa kansallisissa kisoissa.

Listan laativat Pasi Rantala ja Antti Sariola
 

Miehet


- 57 kg

1. -

 

 - 60 kg
1. Aleksi Vanninen KFC
2. Mikko Blom IHKH
3. Jani Ikävalko KBT
4. Timo Venäläinen LKLK
5. Tommi Grön WFS
6. Joonas Soininen JKB
7. Ville Manniala KBT
8. Siim Kalamees AFC
9. Miki Halonen SHDK
10. Olli Toikkanen KFC 
 

- 63,5 kg
1. Teemu Tuominen WFS

2. Joni Porkka LKBC
3. Paavo Kuronen JKB
4. Corede Lawrence VKK
5. Juho Kumpulainen HJJK
6. Matti Hakkarainen JKB
7. Nico Lingman GB
8. Jari Huhtala KBT

 

- 67 kg
1. Jarkko Jussila WFS
2. Teijo Ukkonen JKB
3. Mikael Renlund WFS
4. Niklas Wallin WFS
5. Niko Karhunen LKBC
6. Joni Kurkimäki WFS
7. Lauri Suomela KBT
8. Kimmo Ojanpää NKU
9. Aarno Kuusjärvi WFS
10. Vihtori Virta KFC
11. Jouni Kotiranta KUR
12. Tuomas Leminen HJJK
13. Olli-Pekka Mehtälä HJJK
 

 - 71 kg
1. Tomi Puikkonen WFS
2. Shamil Seifulla K-K
3. Marko Marttila TKKS
4. Matias Paulamäki EKH
5. Teemu Rohunen KBT
6. Jimi Kattainen KBT
7. Joonas Tikkanen SJK
8. Timo Alatalkkari HJJK

 

- 75 kg
1. Markus Hakulinen VKK

2. Mikko Tirronen LKBC
3. Trigo Juan Perez CHI
4. Aki Jaakola KBT
5. Juuso Santakallio JKB
6. Tomi Kinnunen KBT
7. Harri Lammi KBT
8. Tuukka Ronkainen SSKF
9. Rebwar Sheikin MMAR
10. Petri Lamberg KBT
11. Jussi Pyykkö NKU
 

- 81 kg
1. Jani Tuominen PFC

2. Stepan Erikkilä KBT
3. Alpo Kautonen MMAI
4. Joel Puranen LKBC
5. Jarmo Siira LKLK
6. Jani Keränen K-K
7. Kimmo Rantanen JKB
8. Niko Vuorenmaa AFC

 

- 86 kg
1. Miika Lumilampi VKK

2. Antti Sariola WFS
3. Fredrik Salmela WFS

 

- 91 kg
1. Petri Surakka JÄKK

2. Jani Ranta SSKF
3. Lawin Khalil GB

 

+ 91 kg
1. Jukka Saarinen JÄKK

2. Pirkka Suksi WFS
3. Eetu Kauppinen LKBC
4. Harri Viittala KBT
5. Juha Jaaksi WFS
6. Jani Nevanoja AFC
 

    

Naiset

 

- 48 kg
1. Marja-Liisa Väänänen VKK

2. Annika Himanen K-K
3. Satu Pekkarinen SUT
4. Janina Toivonen FKS
 

 - 52 kg
1. Heidi Himanen K-K

2. Elina Ponto KBT
3. Maria Martikainen VKK
4. Hanna Raatesalmi VKK
5. Riikka Martikainen VKB

 

- 56 kg
1. Jutta Nordberg IHKH
2. Jenni Tiittanen PFC
3. Jutta Pitkälä K-K
4. Tiina Korhonen KFC
5. Piia Haverinen VKK

 

- 60 kg
1. Camilla Viksten VKK
2. Jenny Alonen TKKS
3. Ann-Marika Pesonen SHDK
4. Eeva Siiskonen MMAI
5. Sanna Valtanen PFC
6. Annakaisa Hokkanen LKLK
7. Anu Halonen LKBC
8. Eerika Rinne SHDK
 

 - 65 kg
1. Anne Katas VKK

2. Tiina Rajala WFS
3. Riikka Kiiski IHKH

 

- 70 kg
1. Sanna Kosola WFS
2. Maria Mappes KBT

 

+ 70 kg
1. -

 


 

SEURALYHENTEET:

AFC: Akaa Fight Club
BEK: Bulls Ekenäs (Raasepori)
CAF: Combat Academy of Finland (Helsinki)
CHI: Chitalada (Tampere)
EKH: Espoon Kehähait
FKS: Forssan Karateseura Kan-Zen-Ryu
GB: GB-Gym (Helsinki)
HJJK: Helsingin Ju-Jutsuklubi
IHKH: Itä-Helsingin Kehähukat
JÄKK: Järvenpään Kehäkarhut
JKB: Jigotai Kickboxing (Jyväskylä)
KBT: Kickboxing Team (Pohjois-Suomi)
KFC: Kuopio Fighter Club
K-K: Kushin-Kan (Hämeenlinna)
KPC: Kerava Power Center
KUR: Kurikan Ryhti
LKBC: Lappeenrannan Kickboxing Club
MFC: Mikkelin Full Contact
MMAI: MMA Imatra
MMAR: MMA Rovaniemi
NKU: Nokian Kamppailu-urheilijat
OKB: Oulun Kickboxing
PFC: Pori Fight Club
SHDK: Shudokan (Hyvinkää)
SJK: Suonenjoen Karateseura
SSKF: Suomen Shaolin Kung-Fu (Helsinki)
SUT: Sutemi (Mänttä)
TKB: Thai-KickBoxing Club (Kouvola)
TKKS: Turun Kontaktikarateseura
VKB: Varkauden Kickboxing
VKK: Vantaan Kamppailukeskus
WFS: Wasa FightSport (Vaasa)
 

                                                              

*     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *

Ranking 12/2010
 

Listalla ovat kaikki kaudella 2009-10 ja syyskaudella 2010 täyskontaktiotteluita otelleet suomalaiset potkunyrkkeilijät. Ne ottelijat joilla ei ole otteluita tältä ajalta, on jätetty listalta pois. Samoin ne joiden tiedetään lopettaneen ottelu-uransa. Ottelijan painoluokaksi on tapauskohtaisesti määritetty alin painoluokka, jossa hän on otellut tai se painoluokka, jossa hän on otellut arvokkaimmat kisansa.

Rankkausperusteina ovat keskinäiset ottelut, kansainvälinen menestys, menestys SM-kisoissa ja menestys muissa kansallisissa kisoissa. Walk Over -tuomioon päättyneitä otteluita ei ole huomioitu.

Listan laativat Pasi Rantala ja Antti Sariola

Miehet


- 57 kg

1. -

 

 - 60 kg

1. Aleksi Vanninen KFC
2. Niklas Wallin BDK
3. Tuomas Simpura LKBC
4. Tommi Grön BDK
5. Jani Ikävalko KBT
6. Joona Vainio KFC
7. Roope Karppinen BDK
8. Ville Manniala KBT
9. Olli Toikkanen KFC

 

- 63,5 kg

1. Teemu Tuominen BDK
2. Joni Porkka LKBC
3. Paavo Kuronen JKB
4. Corede Lawrence VKK
5. Timo Venäläinen LKLK
6. Kristian Santikko BDK
7. Teemu Vänskä JKB
8. Jonne Keränen JÄKK
9. Jaakko Manninen JKB
10. Juho Kumpulainen HJJK
11. Erno Koivistoinen PFC
12. Jussi Salla OKB
13. Joonas Hahto BDK
14. Siim Kalamees AFC
15. Eero Tuomainen GB
16. Miika Kosunen VKB

 

- 67 kg

1. Jarkko Jussila BDK
2. Niko Karhunen LKBC
3. Joni Kurkimäki BDK
4. Toni Anttila JKB
5. Mikael Renlund BDK
6. Mika Vahtera SHDK
7. Kimmo Ojanpää NKB
8. Tuomas Leminen HJJK
9. Tomas Baumann MMAR
10. Lauri Suomela KBT
11. At-Hit Thiangtrong JÄKK
12. Johannes Isaksson SUT
13. Olli-Pekka Mehtälä HJJK
14. Sami Käyhty JÄKK
15. Niko Alamikkelä KPC
16. Tuomo Valli BDK
17. Elias Kaven JÄKK

 

- 71 kg

1. Shamil Seifulla K-K
2. Teijo Ukkonen JKB
3. Tomi Puikkonen BDK
4. Riku Vuorinen TKKS
5. Antti Juntunen TKKS
6. Marko Marttila TKKS
7. Jarno Raisio BDK
8. Esa Alento TKKS
9. Tuomas Ikonen JKB
10. Juuso Santakallio JKB
11. Vihtori Virta KFC
12. Aarno Kuusjärvi BDK
13. Joonas Tikkanen SJK
14. Teemu Rohunen KBT
15. Teemu Repo FKS
16. Timo Alatalkkari HJJK

 

- 75 kg

1. Markus Hakulinen VKK
2. Mikko Tirronen LKBC
3. Henri Herranen KFC
4. Jaakko Anttila SUT
5. Kimmo Tiainen K-K
6. Aapo Toikkanen BDK
7. Kimmo Rantanen JKB
8. Juan Perez Trigo CHI
9. Antero Tuononen LKBC
10. Tuukka Ronkainen SSKF
11. Anton Viljanen LKLK
12. Aki Jaakola KBT
13. Harri Lammi KBT
14. Otto Säntti LKLK
15. Jussi Pyykkö NKB
16. Rebwar Sheikin MMAR
17. Petri Lamberg KBT
18. Grigori Golovtsenko TKKS
19. Daniel Pakarinen VKB

 

- 81 kg

1. Miika Lumilampi VKK
2. Alpo Kautonen MMAI
3. Ville Vanhanen GB
4. Markus Niskanen MMAI
5. Niko Vuorenmaa AFC
6. Kimie Bodbacka BDK
7. Mufid Azad BEK

 

- 86 kg

1. -

 

- 91 kg
1. Petri Surakka JÄKK
2. Antti Sariola BDK
3. Lawin Khalil Mustafa GB
4. Kaido Märs TKKS
5. Immu Laitalainen BDK

 

+ 91 kg

1. Jukka Saarinen JÄKK
2. Ilkka Lehtimäki HJJK
3. Lasse Pelkonen JÄKK
4. Jani Ranta SSKF
5. Pirkka Suksi BDK
6. Eetu Kauppinen LKBC
7. Juha Jaaksi BDK
8. Tero Kosunen VKB
 

    

Naiset

 

- 48 kg

1. Marja-Liisa Väänänen VKK
2. Paula Kamula KBT
3. Satu Pekkarinen SUT

 

- 52 kg

1. Jenni Tiittanen PFC
2. -

 

- 56 kg

1. Jutta Nordberg IHKH
2. Sini Kuivalainen KFC
3. Tiina Korhonen KFC
4. Terhi Pesonen VKK
5. Jutta Pitkälä K-K
6. Annukka Jernvall JKB
7. Marianne Ahola JKB
8. Emmi Leppämäki BDK
9. Riikka Martikainen VKB

 

- 60 kg

1. Camilla Viksten VKK
2. Jenny Alonen TKKS
3. Riikka Kiiski IHKH
4. Ann-Marika Pesonen SHDK
5. Anu Halonen LKBC
6. Laura Pietiläinen SUT

 

- 65 kg

1. Anne Katas VKK
2. Tiina Rajala BDK
3. Eeva Siiskonen MMAI

 

- 70 kg

1. -

 

+ 70 kg

1. Virve Vanhakoski VKK
2. Tiina Rajala BDK
3. Sandra Roos GB
3. Pauliina Kuokka GB
4. Miia Rajala GB

 


 

SEURALYHENTEET:

AFC: Akaa Fight Club
BDK: Budokan (Vaasa)
BEK: Bulls Ekenäs (Raasepori)
CAF: Combat Academy of Finland (Helsinki)
CHI: Chitalada (Tampere)
EKH: Espoon Kehähait
FKS: Forssan Karateseura Kan-Zen-Ryu
GB: GB-Gym (Helsinki)
HJJK: Helsingin Ju-Jutsuklubi
IHKH: Itä-Helsingin Kehähukat
JÄKK: Järvenpään Kehäkarhut
JKB: Jigotai Kickboxing (Jyväskylä)
KBT: Kickboxing Team (Pohjois-Suomi)
KFC: Kuopio Fighter Club
K-K: Kushin-Kan (Hämeenlinna)
KPC: Kerava Power Center
LKBC: Lappeenrannan Kickboxing Club
MFC: Mikkelin Full Contact
MMAI: MMA Imatra
MMAR: MMA Rovaniemi
NKB: Nokian Kickboxing
OKB: Oulun Kickboxing
PFC: Pori Fight Club
SHDK: Shudokan (Hyvinkää)
SJK: Suonenjoen Karateseura
SSKF: Suomen Shaolin Kung-Fu (Helsinki)
SUT: Sutemi (Mänttä)
TKB: Thai-KickBoxing Club (Kouvola)
TKU: Tampereen Kamppailu-urheilijat
TKKS: Turun Kontaktikarateseura
VKB: Varkauden Kickboxing
VKK: Vantaan Kamppailukeskus

                                                              

*     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *

30.06.2010


Listalla ovat kaikki kaudella 2009-10

täyskontaktiotteluita otelleet suomalaiset

potkunyrkkeilijät. Ne ottelijat joilla ei ole otteluita

tältä ajalta, on jätetty listalta pois. Ottelijan

painoluokaksi on tapauskohtaisesti määritetty

alin painoluokka, jossa hän on otellut  tai se

painoluokka, jossa hän on otellut arvokkaimmat kisansa.

Rankkausperusteina ovat keskinäiset ottelut,

kansainvälinen menestys,menestys SM-kisoissa

ja menestys muissa kansallisissa kisoissa. Walk Over
-tuomioon päättyneitä otteluita ei ole huomioitu.

Listan laativat Pasi Rantala ja Antti Sariola
 

NAISET

 

- 48 kg

1. Paula Kamula KBT
2. Satu Pekkarinen SUT
 

 

- 52 kg

1. Jenni Tiittanen PFC
2.-
 

- 56 kg

1. Jutta Nordberg IHKH

2. Sini Kuivalainen KFC
3. Tiina Korhonen KFC
4. Terhi Pesonen VKK
5. Jutta Pitkälä K-K
6. Annukka Jernvall JKB
7. Marianne Ahola JKB
8. Emmi Leppämäki BDK
9. Riikka Martikainen VKB
 

- 60 kg

1. Camilla Viksten VKK
2. Jenny Alonen TKKS
3. Riikka Kiiski IHKH
4. Ann-Marika Pesonen SHDK
5. Laura Pietiläinen SUT
 

- 65 kg

1. Anne Katas VKK
2. Tiina Reinikainen VKK

 

- 70 kg

1. -

 

 + 70 kg

1. Virve Vanhakoski VKK
2. Tiina Rajala BDK
3. Sandra Roos GB
3. Pauliina Kuokka GB
4. Miia Rajala GB 


 

SEURALYHENTEET:

BDK: Budokan (Vaasa)
BEK: Bulls Ekenäs (Raasepori)
CAF: Combat Academy of Finland (Helsinki)
CHI: Chitalada (Tampere)
EKH: Espoon Kehähait
FKS: Forssan Karateseura Kan-Zen-Ryu
GB: GB-Gym (Helsinki)
HJJK: Helsingin Ju-Jutsuklubi
IHKH: Itä-Helsingin Kehähukat
JÄKK: Järvenpään Kehäkarhut
JKB: Jigotai Kickboxing (Jyväskylä)
KBT: Kickboxing Team (Pohjois-Suomi)
KFC: Kuopio Fighter Club
K-K: Kushin-Kan (Hämeenlinna)
KPC: Kerava Power Center
LKBC: Lappeenrannan Kickboxing Club
MFC: Mikkelin Full Contact
MMAI: MMA Imatra
MMAR: MMA Rovaniemi
NKB: Nokian Kickboxing
OKB: Oulun Kickboxing
PFC: Pori Fight Club
SHDK: Shudokan (Hyvinkää)
SJK: Suonenjoen Karateseura
SSKF: Suomen Shaolin Kung-Fu (Helsinki)
SUT: Sutemi (Mänttä)
TKB: Thai-KickBoxing Club (Kouvola)
TKU: Tampereen Kamppailu-urheilijat
TKKS: Turun Kontaktikarateseura
VKB: Varkauden Kickboxing
VKK: Vantaan Kamppailukeskus

    

MIEHET


- 57 kg

1. -

 

- 60 kg

1. Niklas Wallin BDK

2. Tuomas Simpura LKBC
3. Tommi Grön BDK
4. Jani Ikävalko KBT
5. Joona Vainio KFC
6. Roope Karppinen BDK
7. Lauri Suomela KBT

 

- 63,5 kg

1. Teemu Tuominen BDK
2. Joni Porkka LKBC
3. Aleksi Vanninen KFC
4. Paavo Kuronen JKB
5. Timo Venäläinen LKLK
6. Kristian Santikko BDK
7. Corede Lawrence VKK
8. Teemu Vänskä JKB
9. Jonne Keränen JÄKK
10. Jaakko Manninen JKB
11. Erno Koivistoinen PFC
12. Jussi Salla OKB
13. Joonas Hahto BDK
14. Eero Tuomainen GB
15. Miika Kosunen VKB
16. Joonas Tikkanen SJK
 

- 67 kg

1. Jarkko Jussila BDK

22. Niko Karhunen LKBC
3. Toni Anttila JKB
4. Joni Kurkimäki BDK
5. Mika Vahtera SHDK
6. Kimmo Ojanpää NKB
7. Mikael Renlund BDK
8. At-Hit Thiangtrong JÄKK
9. Johannes Isaksson SUT
10. Tuomas Leminen HJJK
11. Tomas Baumann MMAR
12. Aarno Kuusjärvi BDK
13. Sami Käyhty JÄKK
14. Niko Alamikkelä KPC
15. Juho Kumpulainen HJJK
16. Tuomo Valli BDK
17. Elias Kaven JÄKK
 

- 71 kg

1. Teijo Ukkonen JKB
2. Shamil Seifulla K-K
3. Tomi Puikkonen BDK
4. Riku Vuorinen TKKS
5. Antti Juntunen TKKS
6. Jarno Raisio BDK
7. Esa Alento TKKS
8. Tuomas Ikonen JKB
9. Juuso Santakallio JKB
10. Teemu Repo FKS
11. Joonas Tikkanen SJK
 

- 75 kg

1. Markus Hakulinen VKK
2. Mikko Tirronen LKBC
3. Henri Herranen KFC
4. Jaakko Anttila SUT
5. Kimmo Tiainen K-K
6. Aapo Toikkanen BDK
6. Kimmo Rantanen JKB
7. Antero Tuononen LKBC
8. Anton Viljanen LKLK
9. Otto Säntti LKLK
10. Tuukka Ronkainen SSKF
11. Grigori Golovtsenko TKKS
12. Daniel Pakarinen VKB

 

- 81 kg

1. Miika Lumilampi VKK
2. Alpo Kautonen MMAI
3. Ville Vanhanen GB
4. Markus Niskanen MMAI
5. Kimie Bodbacka BDK
6. Mufid Azad BEK
 

- 86 kg

1. -

 

- 91 kg

1. Petri Surakka JÄKK
2. Antti Sariola JKB
3. Lawin Khalil Mustafa GB
4. Kaido Märs TKKS
5. Immu Laitalainen BDK
 

+ 91 kg

1. Jukka Saarinen JÄKK
2. Ilkka Lehtimäki HJJK
3. Lasse Pelkonen JÄKK
4. Pirkka Suksi BDK
5. Eetu Kauppinen LKBC
6. Juha Jaaksi BDK
7. Tero Kosunen VKB
 

                                                                   

*     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *

31.12.2009


Listalla ovat kaikki kausilla 2008-09
ja 2009-10 täyskontaktiotteluita otelleet
suomalaiset potkunyrkkeilijät. Ne ottelijat
joilla ei ole otteluita tältä ajalta, on jätetty
listalta pois. Samoin sellaiset, joiden tiedetään
lopettaneen ottelu-uransa. Ottelijan
painoluokaksi on tapauskohtaisesti
määritetty alin painoluokka, jossa hän
on otellut tai se painoluokka, jossa
hän on otellut arvokkaimmat kisansa.

 

Rankkausperusteina ovat keskinäiset ottelut,

kansainvälinen menestys, menestys SM-kisoissa
ja menestys muissa kansallisissa kisoissa.
Walk Over -tuomioon päättyneitä
otteluita ei ole huomioitu.

 

Listan laativat Pasi Rantala ja Antti Sariola

 


NAISET

 

- 48 kg

1. Marja-Liisa Väänänen VKK

2. Satu Pekkarinen SUT

3. Paula Kamula KBT

4. Sanna Kaivolahti BDK

 

- 52 kg

1. Jenni Tiittanen PFC

2. Taija Savolainen JKB

3. Elina Ponto KBT

4. Anni Toivonen JÄKK

 

- 56 kg

1. Jutta Nordberg IHKH

2. Terhi Pesonen VKK

3. Kirsi Yli-Kahila JÄKK

4. Sandhja Kuivalainen EKH

5. Tiia Kohtamäki JÄKK

6. Virve Ehrnrooth MFC

7. Marianne Ahola JKB

 

- 60 kg

1. Anne Katas VKK

2. Camilla Viksten VKK

3. Anne Vuorinen JÄKK

4. Sari Kurkinen PJJS

5. Anne Räty PFC

6. Niina Uusimäki KBT

 

- 65 kg

1. Tiina Reinikainen VKK

2. Kirsi Ilonen JÄKK

3. Sandra Roos GB

4. Minna Latvanen JÄKK

5. Tiina Räty CAF

 

- 70 kg

1. Virve Vanhakoski VKK

2. Satu Forsblom FKS

3. Pauliina Kuokka GB

4. Eini Inha NKB

 

+ 70 kg

1.

 


 

SEURALYHENTEET:

BDK: Budokan (Vaasa)

CAF: Combat Academy of Finland (Helsinki)

CHI: Chitalada (Tampere)

EKH: Espoon Kehähait

FKS: Forssan Karateseura Kan-Zen-Ryu

GB: GB-Gym (Helsinki)

HJJK: Helsingin Ju-Jutsuklubi

IHKH: Itä-Helsingin Kehähukat

JÄKK: Järvenpään Kehäkarhut

JKB: Jigotai Kickboxing (Jyväskylä)

KBT: Kickboxing Team (Pohjois-Suomi)

KFC: Kuopio Fighter Club

K-K: Kushin-Kan (Hämeenlinna)

KPC: Kerava Power Center

LKBC: Lappeenrannan Kickboxing Club

MFC: Mikkelin Full Contact

MMAI: MMA Imatra

MMAR: MMA Rovaniemi

NKB: Nokian Kickboxing

OKB: Oulun Kickboxing

PFC: Pori Fight Club

SHDK: Shudokan (Hyvinkää)

SJK: Suonenjoen Karateseura

SSKF: Suomen Shaolin Kung-Fu (Helsinki)

SUT: Sutemi (Mänttä)

TKB: Thai-KickBoxing Club (Kouvola)

TKU: Tampereen Kamppailu-urheilijat

TKKS: Turun Kontaktikarateseura

VKB: Varkauden Kickboxing

VKK: Vantaan Kamppailukeskus

    

MIEHET


-54 kg

1. Johannes Honkanen KBT

2. Heikki Häyrinen SJK

 

- 57 kg

1. Janne Laakso BDK

2. Miko Dahlman PFC

 

- 60 kg

1. Tuomas Simpura LKBC

2. Niklas Wallin BDK

3. Joona Vauhkonen KFC

4. Roope Karppinen BDK

5. Lauri Suomela KBT

6. Tas David CAF

 

- 63,5 kg

1. Teemu Tuominen BDK

2. Aleksi Vanninen KFC

3. Paavo Kuronen JKB

4. Janne Elonen-Kulmala EKH

5. Heikki Tiilikka KBT

6. Joni Porkka LKBC

7. Timo Venäläinen LKLK

8. Corede Lawrence VKK

9. Kristian Santikko BDK

10. Jussi Salla OKB

11. Erno Koivistoinen PFC

12. Ville Manniala KBT

13. Tommi Grön BDK

14. Ari-Pekka Hautamäki BDK

15. Samuel Saukkonen KBT

16. Joonas Tikkanen SJK

17. Joonas Hahto BDK

 

- 67 kg

1. Jarkko Jussila BDK

2. Joni Kurkimäki BDK

3. Toni Anttila JKB

4. Kimmo Ojanpää NKB

5. Teemu Vänskä JKB

6. Mika Vahtera SHDK

7. Mikael Renlund BDK

8. At-Hit Thriangtrong JÄKK

9. Johannes Isakson SUT

10. Sami Käyhty JÄKK

11. Pauli Kumpula FKS

12. Niko Alamikkelä KPC

13. Aki Koittola JKB

14. Elias Kaven JÄKK

15. Henri Haataja KFC

16. Marko Kosonen MMAI

17. Juuso Halme MMAI

 

- 71 kg

1. Shamil Seifulla K-K

2. Riku Vuorinen TKKS

3. Tomi Puikkonen BDK

4. Jarno Raisio BDK

5. Joel Puranen LKBC

6. Niko Karhunen LKBC

7. Alexey Khramov LKBC

8. Esa Alento TKKS

9. Petri Niemi PFC

10. Ville Matila KBT

11. Tomas Baumann MMAR

12. Antti Virta MMAI

13. Janne Pulkkinen KBT

14. Paavo Kettunen VKB

 

- 75 kg

1. Mikko Tirronen LKBC

2. Markku Puskala BDK

3. Jaakko Anttila SUT

4. Tuomas Ikonen JKB

5. Kimmo Sannikka HJJK

6. Henri Herranen KFC

7. Kimmo Tiainen K-K

8. Mika Oino NKB

9. Antero Tuononen LKBC

10. Aki Jaakola KBT

11. Teemu Repo FKS

12. Jimi Kattainen KBT

13. Otto Säntti LKLK

14. Antti Jääski KBT

15. Joonas Tikkanen SJK

 

- 81 kg

1. Miika Lumilampi VKK

2. Harri Saapunki KBT

3. Alpo Kautonen MMAI

4. Ville Räsänen MMAI

5. Markus Niskanen MMAI

6. Kimie Bodbacka BDK

7. Joel Kurkela LKLK

8. Jani Ranta SSKF

9. Tomi Kinnunen KBT

10. Anton Viljanen LKLK

11. Juuso Santakallio JKB

12. Antti Juntunen TKKS

13. Antti Toiviainen MMAI

 

- 86 kg

1. Vasili Pulkka JÄKK

 

- 91 kg

1. Petri Surakka JÄKK

2. Antti Sariola KBT

3. Timo Suhonen EKH

4. Markku Raappana KBT

5. Tuomas Paavola LKLK

6. Tero Turpeinen KBT

7. Toni Känsälä KBT

 

+ 91 kg

1. Jukka Saarinen JÄKK

2. Mikko Ängeslevä KBT

3. Juha Jaaksi BDK

4. Eetu Kauppinen LKBC

5. Tero Kosunen VKB

Miehet


-54 kg

1. Johannes Honkanen KBT

2. Lauri Suomela KBT

3. Heikki Häyrinen SJK

 

- 57 kg

1. Janne Laakso BDK

2. Miko Dahlman PFC

 

- 60 kg

1. Tuomas Simpura LKBC

 

- 63,5 kg

1. Teemu Tuominen BDK

2. Aleksi Vanninen KFC

3. Janne Elonen-Kulmala EKH

4. Timo Venäläinen LKLK

5. Heikki Tiilikka KBT

6. Joni Porkka LKBC

7. Paavo Kuronen JIG

8. Niklas Wallin BDK

9. Corede Lawrence VKK

10. Ville Manniala KBT

11. Joona Vauhkonen KFC

12. Ari-Pekka Hautamäki BDK

13. Samuel Saukkonen KBT

14. Erno Koivistoinen PFC

 

- 67 kg

1. Jarkko Jussila BDK

2. Toni Anttila JIG

3. Joni Kurkimäki BDK

4. Riku Vuorinen TKKS

5. Teemu Vänskä JIG

6. Kimmo Ojanpää NKB

7. Mika Vahtera SHDK

8. At-Hit Thriangtrong JÄKK

9. Pauli Kumpula FKS

10. Aki Koittola JIG

11. Henri Haataja KFC

12. Marko Kosonen MMAI

13. Juuso Halme MMAI

 

- 71 kg

1. Shamil Seifulla K-K

2. Jarno Raisio BDK

3. Tomi Puikkonen BDK

4. Joel Puranen LKBC

5. Niko Karhunen LKBC

6. Alexey Khramov LKBC

7. Tuomas Ikonen JIG

8. Petri Niemi PFC

9. Ville Matila KBT

10. Antti Virtanen MMAI

11. Janne Pulkkinen KBT

12. Paavo Kettunen VKB

 

- 75 kg

1. Mikko Tirronen LKBC

2. Markku Puskala BDK

3. Kimmo Sannikka HJJK

4. Henri Herranen KFC

5. Mika Oino NKB

6. Antero Tuononen LKBC

7. Aki Jaakola KBT

8. Jimi Kattainen KBT

9. Teemu Repo FKS

10. Antti Jääski KBT

11. Joonas Tikkanen SJK

 

- 81 kg

1. Miika Lumilampi VKK

2. Harri Saapunki KBT

3. Antti Sariola KBT

4. Joel Kurkela LKLK

5. Jani Ranta SSKF

6. Tomi Kinnunen KBT

7. Antti Juntunen TKKS

8. Antti Toiviainen MMAI

 

- 86 kg

1. Vasili Pulkka JÄKK

 

- 91 kg

1. Petri Surakka JÄKK

2. Timo Suhonen EKH

3. Markku Raappana KBT

4. Tuomas Paavola LKLK

5. Tero Turpeinen KBT

6. Toni Känsälä KBT

 

+ 91 kg

1. Jukka Saarinen JÄKK

2. Mikko Ängeslevä KBT

31.7.2009

Listalla ovat kaikki kaudella 2008-09 täyskontaktiotteluita otelleet suomalaiset potkunyrkkeilijät. Ne ottelijat joilla ei ole otteluita tältä kaudelta, on jätetty listalta pois. Samoin sellaiset, joiden tiedetään lopettaneen ottelu-uransa. Ottelijan painoluokaksi on tapauskohtaisesti määritetty alin painoluokka, jossa hän on otellut tai se painoluokka, jossa hän on otellut arvokkaimmat kisansa.

 

Rankkausperusteina ovat keskinäiset ottelut, kansainvälinen menestys, menestys SM-kisoissa ja menestys muissa kansallisissa kisoissa.

 

Listan laativat Pasi Rantala ja Antti Sariola.


 

 

Naiset

 

- 48 kg

1. Marja-Liisa Väänänen VKK

2. Paula Kamula KBT

3. Satu Pekkarinen SUT

4. Sanna Kaivolahti BDK

 

- 52 kg

1. Jenni Tiittanen PFC

2. Taija Savolainen JIG

3. Elina Ponto KBT

4. Anni Toivonen JÄKK

 

- 56 kg

1. Terhi Pesonen VKK

2. Kirsi Yli-Kahila JÄKK

3. Sandhja Kuivalainen EKH

4. Tiia Kohtamäki JÄKK

5. Virve Ehrnrooth MFC

6. Marianne Ahola JIG

 

- 60 kg

1. Camilla Viksten VKK

2. Tiina Pitkä VKK

3. Sari Kurkinen PJJS

4. Anne Räty PFC

5. Niina Uusimäki KBT

 

- 65 kg

1. Anne Katas VKK

2. Kirsi Ilonen JÄKK

3. Anne Vuorinen JÄKK

4. Sandra Roos GB

5. Minna Latvanen JÄKK

6. Tiina Räty CAF

 

- 70 kg

1. Satu Forsblom FKS

2. Pauliina Kuokka GB

3. Eini Inha NKB

 

+ 70 kg

1. -




 

SEURALYHENTEET:

BDK: Budokan (Vaasa)

CAF: Combat Academy of Finland (Helsinki)

CHI: Chitalada (Tampere)

EKH: Espoon Kehähait

FKS: forssan Karateseura Kan-Zen-Ryu

GB: GB-Gym (Helsinki)

HJJK: Helsingin Ju-Jutsuklubi

IHKH: Itä-Helsingin Kehähukat

JÄKK: Järvenpään Kehäkarhut

JIG: Jigotai (Jyväskylä)

KBT: Kickboxing Team (Pohjois-Suomi)

KFC: Kuopio Fighter Club

K-K: Kushin-Kan (Hämeenlinna)

LKBC: Lappeenrannan Kickboxing Club

MFC: Mikkelin Full Contact

MMAI: MMA Imatra

NKB: Nokian Kickboxing

OKB: Oulun Kickboxing

PFC: Pori Fight Club

SHDK: Shudokan (Hyvinkää)

SJK: Suonenjoen Karateseura

SSKF: Suomen Shaolin Kung-Fu (Helsinki)

SUT: Sutemi (Mänttä)

TKB: Thai-KickBoxing Club (Kouvola)

TKU: Tampereen Kamppailu-urheilijat

TKKS: Turun Kontaktikarateseura

VKB: Varkauden Kickboxing

VKK: Vantaan Kamppailukeskus

                                                           

*     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *

 

Miehet

 

- 57 kg

1. Johannes Honkanen KBT

2. Olavi Teppola KBT

3. Juuso Solonen MFC

4. Mika Solonen MFC

5. Jerry Miettunen JÄKK

 

- 60 kg

1. Teemu Vänskä JIG

2. Niklas Wallin BDK

3. Paavo Kuronen JIG

4. Lasse Brandes SHDK

5. Ville Manniala KBT

6. Samuel Saukkonen KBT

 

- 63,5 kg

1. Teemu Tuominen BDK

2. Aleksi Vanninen KFC

3. Tuomas Simpura LKBC

4. Joni Porkka LKBC

5. Joel Puranen LKBC

6. Heikki Tiilikka KBT

7. At-Hit Thiangtrong JÄKK

8. Mikko Ohenoja KBT

9. Risto Mäkinen SUT

10. Mika Vahtera SHDK

11. Johannes Isakson SUT

12. Sampo Kouri KBT

13. Ari Hautamäki BDK

14. Erno Koivistoinen PFC

15. Santeri Saramäki EKH

16. Timo Venäläinen LKLK

17. Henri Haataja KFC

18. Mikko Jukarainen SSKF

19. Timo Tolvanen IHKH

20. Ekke Leinonen K-K

21. Antti Tuominen SJK

22. Jussi Vento GB

 

- 67 kg

1. Jarkko Jussila BDK

2. Toni Anttila JIG

3. Jani Lehtomurto K-K

4. Riku Vuorinen TKKS

5. Joni Kurkimäki BDK

6. Kimmo Ojanpää NKB

7. Kimmo Muntti KBT

8. Oscar Erus MFC

9. Erno Kettunen MMAI

10. Niko Karhunen KFC

11. Jani Lahtinen K-K

12. Teemu Halminen GB

13. Aleksander Hokkanen TKKS

14. Kari Visuri KBT

15. Joonas Shoawar TKB

 

- 71 kg

1. Jere Reinikainen VKK

2. Tomi Puikkonen BDK

3. Shamil Seifulla K-K

4. Teijo Ukkonen JIG

5. Miikka Ohisalo GB

6. Jani Keränen K-K

7. Timo Livistö HJJK

8. Ville Matila KBT

9. Jarno Raisio BDK

10. Marko Ahtimaa KBT

11. Aarne Eriksen JIG

12. Esa Alento TKKS

13. Petri Niemi PFC

14. Aki Koittola JIG

15. Tuomas Ikonen JIG

16. Janne Pulkkinen KBT

17. Olli-Pekka Mehtälä HJJK

18. Tuomas Leminen HJJK

19. Vesa Kankkunen HJJK

20. Jasko Dzuho KBT

21. Petri Hyypiä VKK

22. Miika Hämäläinen KBT

23. Topi Vilkman JIG

 

- 75 kg

1. Markus Hakulinen VKK

2. Jaakko Anttila SUT

3. Mikko Tirronen LKBC

4. Jussi Kannisto NKB

5. Henri Herranen KFC

6. Kimmo Sannikka HJJK

7. Kevin Collet SSKF

8. Antero Tuononen LKBC

9. Markku Puskala BDK

10. Heikki Kuokkanen OKB

11. Tony Sandelin BDK

12. Juho Sissonen JÄKK

13. Kimmo Tiainen K-K

14. Mikko Niemelä BDK

15. Esa-Pekka Lindholm K-K

16. Arto Karppinen K-K

17. Perttu Juntunen KBT

18. Recep Günes KBT

 

- 81 kg

1. Miika Lumilampi VKK

2. Antti Sariola KBT

3. Stepan Erikkilä KBT

4. Harri Saapunki KBT

5. Alpo Kautonen MMAI

6. Antti Juntunen TKKS

7. Jani Ranta SSKF

8. nimi poistettu JÄKK

9. Risto Halonen GB

10. Anton Viljanen LKLK

11. Mikko Karén KBT

12. Jani Tuominen PFC

 

- 86 kg

1. Pasi Karell LKBC

2. Tommi Güler HJJK

3. Joel Kurkela LKLK

4. Ilkka Sutelainen TKB

 

- 91 kg

1. Mikko Ängeslevä KBT

2. Petri Surakka JÄKK

3. Vasili Pulkka JÄKK

4. Tuomas Paavola LKLK

 

+ 91 kg

1. Jukka Saarinen JÄKK

2. Ilkka Lehtimäki HJJK

3. Teemu Parkkinen JÄKK

4. Marko Härkönen KBT

5. Sami Hirvonen HJJK

6. Babak Dashti KBT

7. Panu Aatrokoski SHDK

         

31.12.2008

 

Listalla ovat kaikki kausilla 2007-08 ja 2008-09 otelleet suomalaiset potkunyrkkeilijät. Ne ottelijat joilla ei ole otteluita tältä ajalta, on jätetty listalta pois. Samoin sellaiset, joiden tiedetään lopettaneen ottelu-uransa. Ottelijan painoluokaksi on tapauskohtaisesti määritetty alin painoluokka, jossa hän on otellut tai se painoluokka, jossa hän on otellut arvokkaimmat kisansa.

Rankkausperusteina ovat keskinäiset ottelut, kansainvälinen menestys, menestys SM-kisoissa ja menestys muissa kansallisissa kisoissa.

Täyskontaktiottelut on katsottu kevytkontaktiotteluita arvokkaammiksi.

Uusissa kevytkontaktipainoluokissa otelleet on siirtymäkauden takia sijoitettu toistaiseksi lähimpään täyskontaktipainoluokkaan.

 

Listan laativat Pasi Rantala ja Antti Sariola


 

 

Naiset

 

- 48 kg

1. Marja-Liisa Väänänen VKK

2. Outi Louhimo EKH

3. Paula Kamula KBT

4. Satu Pekkarinen SUT

5. Ida-Maria Sirén KBT

6. Sanna Kaivolahti BDK

7. Hanne Rossinen KFC

 

- 52 kg

1. Hanne Mäkinen JÄKK

2. Jenni Tiittanen PFC

3. Anni Toivanen JÄKK

4. Taija Savolainen JIG

5. Elina Ponto KBT

6. Kaisa Arola KBT

7. Meeri Väisänen MFC

8. Veera Vänttinen JIG

10. Laura Jerkkola MFC

11. Emmi Leppämäki SUT

 

- 56 kg

1. Jutta Nordberg IHKH

2. Niina Myyrä K-K

3. Outi Valtonen VKK

4. Jasmin Pokkinen SHDK

5. Virve Erhnrooth MFC

6. Heidi Sairanen-Hätälä KBT

7. Satu Pekkarinen SUT

8. Milla-Reetta Hartikainen HJJK

9. Johanna Lehtola KBT

 

- 60 kg

1. Camilla Viksten VKK

2. Anne Vuorinen JäKK

3. Satu Tamminen VKK

4. Minna Rantanen K-K

5. Terhi Pesonen VKK

6. Niina Uusimäki KBT

7. Anne Räty PFC

8. Kirsi Yli-Kahila JÄKK

9. Noora Osipow JÄKK

10. Jutta Pitkälä K-K

11. Jenny Ahonen CHI

12. Sara Komulainen K-K

13. Siru Kinha GB

14. Laura Elola JIG

15. Anne Sirviö JÄKK

16. Katja Kahila K-K

17. Annika Harju SUT

18. Marianne Ahola JIG

19. Mari Saarinen GB

20. Tytti Rinne TKKS

 

- 65 kg

1. Anne Katas VKK

2. Kirsi Ilonen JÄKK

3. Tiina Pitkä VKK

4. Sandra Roos GB

5. Silva Vanhapelto SHDK

6. Marika Poutiainen JIG

 

- 70 kg

1. Minna Latvanen JÄKK

2. Eini Inha NKB

 

+ 70 kg

1. Teija Vuolle TKKS




 

 

SEURALYHENTEET:

BDK: Budokan (Vaasa)

CAF: Combat Academy of Finland (Helsinki)

CHI: Chitalada (Tampere)

EKH: Espoon Kehähait

GB: GB-Gym (Helsinki)

HJJK: Helsingin Ju-Jutsuklubi

IHKH: Itä-Helsingin Kehähukat

JÄKK: Järvenpään Kehäkarhut

JIG: Jigotai (Jyväskylä)

KBT: Kickboxing Team (Pohjois-Suomi)

KFC: Kuopio Fighter Club

K-K: Kushin-Kan (Hämeenlinna)

LKBC: Lappeenrannan Kickboxing Club

MFC: Mikkelin Full Contact

MMAI: MMA Imatra

NKB: Nokian Kickboxing

OKB: Oulun Kickboxing

PFC: Pori Fight Club

SHDK: Shudokan (Hyvinkää)

SJK: Suonenjoen Karateseura

SSKF: Suomen Shaolin Kung-Fu (Helsinki)

SUT: Sutemi (Mänttä)

TKB: Thai-KickBoxing Club (Kouvola)

TKU: Tampereen Kamppailu-urheilijat

TKKS: Turun Kontaktikarateseura

VKK: Vantaan Kamppailukeskus

                                                       

*     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *

 

Ranking-lista 19.7.2008

Listalla ovat kaikki kaudella 2007-08 otelleet suomalaiset potkunyrkkeilijät. Ne ottelijat joilla ei ole otteluita tältä kaudelta, on jätetty listalta pois. Samoin sellaiset, joiden tiedetään lopettaneen ottelu-uransa. Ottelijan painoluokaksi on tapauskohtaisesti määritetty alin painoluokka, jossa hän on otellut tai se painoluokka, johon hän on otellut arvokkaimmat kisansa.

Rankkausperusteina ovat keskinäiset ottelut, kansainvälinen menestys, menestys SM-kisoissa ja menestys muissa kansallisissa kisoissa. Täyskontaktiottelut on katsottu kevytkontaktiotteluita arvokkaammiksi.

Listan laativat Pasi Rantala ja Antti Sariola (info [ät] kickboxingteam.com).

(Suluissa edellinen sijoitus listalla ko. painoluokassa)
 

 

Miehet

- 57 kg
1. Johannes Honkanen KBT

2. Olavi Teppola KBT
3. Paavo Kuronen JIG
4. Samuel Saukkonen KBT
5. Juuso Solonen MFC
6. Mika Solonen MFC
7. Jerry Miettunen JÄKK

- 60 kg
1. Teemu Vänskä JIG
2. Lasse Brandes SHDK
3. Ville Manniala KBT
4. Niklas Wallin BDK

- 63,5 kg
1. Teemu Tuominen BDK

2. Aleksi Vanninen KFC
3. (5) Joni Porkka LKBC
4. Tuomas Simpura LKBC
5. (2) Joel Puranen KBT
6. Mikko Ohenoja KBT
7. Risto Mäkinen SUT
8. Mika Vahtera SHDK
9. Johannes Isakson SUT
10. Sampo Kouri KBT
11. Erno Koivistoinen PFC
12. Santeri Saramäki EKH
13. Mikko Jukarainen SSKF
14. Timo Tolvanen IHKH
15. Antti Tuominen SJK
16. Ari-Pekka Hautamäki BDK
17. Aziz Rasuli KBT
18. Jussi Vento GB

- 67 kg
1. Jere Reinikainen VKK

2. Jarkko Jussila BDK
3. Toni Anttila JIG
4. Tomi Puikkonen BDK
5. Jani Lehtomurto K-K
6. Kimmo Ojanpää NKB
7. Kimmo Muntti KBT
8. Oscar Erus MFC
9. Erno Kettunen MMAI
10. Niko Karhunen KFC
11. Teemu Halminen GB
12. Aleksander Hokkanen TKKS
13. Kari Visuri KBT
14. Joonas Shoawar TKB

- 71 kg
1. (2) Teijo Ukkonen JIG

2. (3) Shamil Seifulla K-K
3. Miikka Ohisalo GB
4. Jani Keränen K-K
5. Timo Livistö HJJK
6. Marko Ahtimaa KBT
7. Aarne Eriksen JIG
8. Esa Alento TKKS
9. Aki Koittola JIG
10. Olli-Pekka Mehtälä HJJK
11. Riku Vuorinen TKKS
12. Tuomas Leminen HJJK
13. Vesa Kankkunen HJJK
14. Petri Hyypiä VKK
15. Tuomas Ikonen JIG
16. Miika Hämäläinen KBT
17. Topi Vilkman JIG

- 75 kg
1. (1) Markus Hakulinen VKK

2. Jaakko Anttila SUT
3. Jussi Kannisto NKB
4. (4) Mikko Tirronen LKBC
5. Henri Herranen KFC
6. Kevin Collet SSKF
7. Heikki Kuokkanen OKB
8. Astrit Rexhepi KBT
9. Tony Sandelin BDK
10. Mikko Niemelä BDK
11. Perttu Juntunen KBT
12. Kimmo Tikkanen KBT
13. Recep Günes KBT

- 81 kg
1. (3) Miika Lumilampi VKK

2. (6) Antti Sariola KBT
3. (2) Kimmo Kurvi JÄKK
4. (8) Stepan Erikkilä KBT
5. Alpo Kautonen MMAI
6. Jani Ranta SSKF
7. Antero Tuononen LKBC
8. Harri Saapunki KBT
9. Antti Juntunen TKKS
10. nimi poistettu JÄKK
11. Kimmo Sannikka HJJK
12. Mikko Karén KBT
13. Jani Tuominen PFC

- 86 kg
1. Pasi Karell LKBC

2. Tommi Güler HJJK

- 91 kg
1. (2) Mikko Ängeslevä KBT


+ 91 kg
1. (1) Jukka Saarinen JÄKK

2. (2) Ilkka Lehtimäki HJJK
3. Teemu Parkkinen JÄKK
4. Marko Härkönen KBT
5. Sami Hirvonen HJJK
6. Babak Dashti KBT
7. Panu Aatrokoski SHDK

          

Naiset

- 48 kg
1. Marja-Liisa Väänänen VKK

2. (1) Outi Louhimo CAF
3. Satu Pekkarinen SUT
4. Ida-Maria Sirén KBT
5. Hanne Rossinen KFC

- 52 kg
1. (1) Hanne Mäkinen JÄKK

2. Jenni Tiittanen PFC
3. Taija Savolainen JIG
4. Anni Toivanen JÄKK
5. Elina Ponto KBT
6. Kaisa Arola KBT
7. Meeri Väisänen MFC
8. Veera Vänttinen JIG
9. Paula Kamula KBT
10. Laura Jerkkola MFC
11. Emmi Leppämäki SUT

- 56 kg
1. (1) Jutta Nordberg IHKH

2. (4) Niina Myyrä K-K
3. Outi Valtonen VKK
4. Virve Erhnrooth MFC
5. Heidi Sairanen-Hätälä KBT
6. Milla-Reetta Hartikainen HJJK
7. (7) Jasmin Pokkinen SHDK
8. Johanna Lehtola KBT

- 60 kg
1. Camilla Viksten VKK

2. (2) Anne Vuorinen JäKK
3. (5) Satu Tamminen VKK
4. Minna Rantanen K-K
5. Niina Uusimäki KBT
6. Kirsi Yli-Kahila JÄKK
7. (3) Siru Kinha GB
8. Laura Elola JIG
9. Noora Osipow JÄKK
10. Anne Sirviö JÄKK
11. Jutta Pitkälä K-K
12. Annika Harju SUT
13. Terhi Pesonen VKK
14. Mari Saarinen GB
15. Tytti Rinne TKKS

- 65 kg
1. (1) Kirsi Ilonen JÄKK

2. (2) Anne Katas VKK
3. (3) Tiina Pitkä VKK
4. Silva Vanhapelto SHDK
5. Katja Kahila K-K

- 70 kg
1. -

+ 70 kg
1. Teija Vuolle TKKS

2. Minna Latvanen JÄKK



SEURALYHENTEET:
BDK: Budokan (Vaasa)
CAF: Combat Academy of Finland (Helsinki)
EKH: Espoon Kehähait
GB: GB-Gym (Helsinki)
HJJK: Helsingin Ju-Jutsuklubi
IHKH: Itä-Helsingin Kehähukat
JÄKK: Järvenpään Kehäkarhut
JIG: Jigotai (Jyväskylä)
KBT: Kickboxing Team (Pohjois-Suomi)
KFC: Kuopio Fighter Club
K-K: Kushin-Kan (Hämeenlinna)
LKBC: Lappeenrannan Kickboxing Club
MFC: Mikkelin Full Contact
MMAI: MMA Imatra
NKB: Nokian Kickboxing
OKB: Oulun Kickboxing
PFC: Pori Fight Club
SHDK: Shudokan (Hyvinkää)
SJK: Suonenjoen Karateseura
SSKF: Suomen Shaolin Kung-Fu (Helsinki)
SUT: Sutemi (Mänttä)
TKB: Thai-KickBoxing Club (Kouvola)
TKKS: Turun Kontaktikarateseura
VKK: Vantaan Kamppailukeskus


*     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *     *

 

Ranking-lista 14.12.2006

Listan laati Juha Saurama. (Suluissa edellinen sijoitus listalla ko. painoluokassa 1.6.)

Miehet

- 60 kg
1. (1) Toni Borgenström SKB
2. (2) Santeri Saramäki EKH

- 63,5 kg
1. (1) Kim Renvall GB
2. (2) Joel Puranen KBT
3. Janne Nylander KBT
4. Toni Anttila Jigotai
5. Joni Porkka LaprKB
6. Jukka Helisvuo Combat
7. Jonne Keränen JäKK
8. Sami Huotari MFC
9. Mikko Blom IHKH
10. Jukka Salminen Budokan
11. Oscar Erus MFC
12. Jani Rytkönen LaKLK

- 67 kg
1. (2) Mauri Cederlöf GB
2. (6) Teemu Tuominen Budokan
3. Tuomas Simpura LaprKB
4. Pyry Kujala Kushin-kan
5. (3) Dimitri Dubinin IHKH
6. (4) Juha Toivio EKH
7. (5) Risto Mäkinen Sutemi

- 71 kg
1. Jere Reinikainen VKK
2. (1) Teijo Ukkonen Jigotai
3. (4) Shamil Seifulla Kushin-kan
4. Niko Karhunen KFC
5. Miika Ohisalo GB
6. Juhana Kankainen Budokan
7. Jani Lehtomurto Kushin-kan
8. Jussi Hyvärinen JäKK
9. Heikki Palosaari OulKB
10. Toni Anttila Jigotai

- 75 kg
1. (1) Markus Hakulinen VKK
2. (2) Sami Paakkala Shudokan
3. Jani Keränen Kushin-kan
4. Mikko Tirronen LaprKB
5. Kimmo Tianen Kushin-kan
6. Antti Venäläinen GB
7. Juha Vuorinen Jigotai
8. Matti Lax Combat
9. Mikko Tirronen LaprKB
10. Topias Rintala GB

- 81 kg
1. Teppo Laine LaprKB
2. (1) Kimmo Kurvi JäKK
3. (2) Miika Lumilampi KFC
4. Lasse Pelkonen JäKK
5. Jani Aaltonen LaKLK
6. (4) Antti Sariola KBT
7. Pekka Holmanen TKKS
8. Stepan Erkkilä KBT
9. Markus Lepistö TKKS

- 86 kg
1. Jyrki Luoma EKH
2. (4) Jani Ranta S.S.K.F
3. (5) Jussi Markkanen KFC

- 91 kg
1. Tommi Kenakkala KBT
2. Mikko Ängelslevä KBT

+ 91 kg
1. (1) Jukka Saarinen JäKK
2. (2) Ilkka Lehtimäki HJJK
3. (3) Mika Innala JäKK

          

Naiset

- 48 kg
1. (1) Outi Louhimo CAF
2. (3) Nea Linqvist IHKH

- 52 kg
1. (1) Hanne Mäkinen JäKK
2. (2) Marja-Liisa Väänänen VKK
3. Jaana Pesonen IHKH
4. Meeri Väisänen MFC
5. (3) Eveliina Rautio KBT
6. (4) Hanna Kaikkon VarkKB
7. (5) Pulmu Ratilainen GB
8. (6) Marita Saastamoinen KFC

- 56 kg
1. (1) Jutta Nordberg IHKH
2. (2) Taru Paananen Sutemi
3. Jenni Tiittanen PJJS
4. (4) Niina Myyrä Kushin-kan
5. (6) Anni Liikanen EKH
6. Sabrina Belgesem GB
7. Jasmiina Pokkinen Shudoka
8. Kati Ohtonen JäKK
9. (3) Milla Ranne PJJS
10. (8) Minna Rantanen Kushin-k
11. (9) Kati Pöyskä MFC
12. Sari Laitinen GB

- 60 kg
1. (1) Anne Vuorinen JäKK
2. (2) Sanna Partio VKK
3. Siru Kinha GB
4. Johanna Pulkkinen JäKK
5. Satu Tamminen VKK
6. Irina Korte JäKK
7. Hanna Tossavainen KFC
8. Anna Juntunen OulKB
9. (8) Annukka Nevalainen LaKLK
10. Gia Winberg CAF
11. (9) Elisa Hauhio Shudokan
12. Noora Oikarinen KBT

- 65 kg
1. (1) Anne Katas VKK
2. (2) Kirsi Ilonen JäKK
3. Tiina Pitkä VKK
4. Teija Vuolle TKKS
5. Sadra Roos GB
6. Aamu Koivisto LaKLK

+ 65 kg
1. (1) Sanna Laine JäKK