Potkunyrkkeilyliiton jäsenedut seuroille

Muutaman uuden seuran liityttyä viime kuukausina mukaan liiton jäseneksi on hyvä muistuttaa myös vanhoja jäsenseuroja liiton jäseneduista.

Suomen Potkunyrkkeilyliiton jäsenseurat hyötyvät kattojärjestön jäsenyydestä muun muassa seuraavin tavoin:

 1. Kohtuuhintaiset vakuutukset harrastajille lisenssivakuutusjärjestelmän kautta.
 2. Liiton jäsenseurat kuuluvat Tuplaturvavakuutuksen piiriin. Tuplaturvavakuutus käsittää talkooväen tapaturmavakuutuksen sekä toiminnan vastuuvakuutuksen miljoonaan euroon saakka. Vapaaehtoistyöntekijöiden tapaturmavakuutuksen vakuutusnumero on
  16-550-119-2, ja toiminnanvastuuvakuutuksen vakuutusnumero on
  16-549-997-7.
  Lisätietoja vakuutuksista löydätte Olympiakomitean sivuilta >>>
 3. Musiikin soittolupa. Teosto- ja Gramex-maksut on hoidettu keskitetysti liiton puolesta. Teosto-sopimuksen numero on 70014878, ja Gramex-sopimuksen numero on LII040.
  Sopimuksen sisältöön voitte tutustua Olympiakomitean sivuilla >>>
 4. Laadukkaat ja kohtuuhintaiset ohjaaja- ja valmentajakoulutukset.
 5. Alueleirit ja suurleirit. Jäsenseurat voivat hakea isännöitäväkseen leirejä, joiden järjestämistä liitto tukee.
 6. Vyökoejärjestelmä
 7. Tuomarikoulutukset
 8. Kilpailutoiminta
 9. Liiton logon käyttöoikeus. Logoa voi käyttää seuran omassa markkinoinnissa ja esimerkiksi seuravaatetuksessa.
 10. Markkinointituki seuran tapahtumille. Liitto voi julkaista omilla verkkosivuillaan seurojen tapahtumailmoitukset, mikäli tapahtuma on liiton lisenssin hankkineille edullisempi kuin muille, eikä se ole päällekkäin liiton muiden tapahtumien kanssa.

Suomen Potkunyrkkeilyliiton jäseneksi voivat hakea kaikki suomalaiset rekisteröidyt yhdistykset, joiden säännöt ovat sellaiset, että liitto voi ne hyväksyä. Päätöksen jäseneksi hyväksymisestä tekee Suomen Potkunyrkkeilyliiton hallitus. Lisätietoa jäseneksi hakemisesta löytyy liiton sivuilta.