Tulokset 2022

World Games, Birmingham, USA 7.-17.7.

Pronssia
Virve Vanhakoski (K1 -70 kg)

4.sija
Pirkka Suksi (K1 +91 kg)

5. sija
Katja Pöyhönen (K1-60kg)

Otteluiden tulokset

Virve Vanhakoski
Välierä
Virve Vanhakoski – Gerow Tayler (CAN) 3-0

Semifinaali
Virve Vanhakoski – Aleksandra Krstic (SRB) 0-3

Pronssiottelu
Virve Vanhakoski – Dajenka Meijer  (NED) 3-0

Pirkka Suksi
Välierä
Pirkka Suksi walk over -voitto Ahmed Krnjicistä (BIH)

Semifinaali
Pirkka Suksi – Anto Siric (CRO) 0-3

Pronssiottelu
Pirkka Suksi – Roman Shcherbatiuk(UKR), ukrainalaiselle voitto keskeytyksellä Pirkan loukkaantumisen takia

Katja Pöyhönen
Välierä
Katja Pöyhönen –  Stella Hemetsberger (AUT) 0-3

 

Unkarin World Cup, Budapest 2.-5.6.

Kultaa
Simo Tähtinen (FC  YJ M -71 kg),  Järvenpään Kehäkarhut
Joni Saastamoinen (FC YJ M +81 kg),  Järvenpään Kehäkarhut

Hopeaa
Pyotr Frolov (LC YC M -37 kg  sekä KL YC M -42 kg), Kickboxing Team Oulu
Maxim Frolov (KL  OC -47 kg), Kickboxing Team Oulu
Jenny Helin (LK  S F -70 kg), Spartacore Fighters
Virve Vanhakoski (K1 S F -70 kg ), Kushin-Kan

Pronssia
Pyotr Frolov (LC  YC -42 kg sekä  KL  YC M -37 kg), Kickboxing Team Oulu
Alireza Aholami (K1 S M -57 kg), Kickboxing Team Oulu
Jimi Kuismin (K1 OJ M -54 kg), Kickboxing Team Oulu
Roman Frolov (LC V M -94 kg), Kickboxing Team Oulu
Tatu Maunu (FC S M -63,5 kg), Espoon Kehähait
Akseli Saurama (FC S M -71 kg ), Järvenpään Kehäkarhut
Jaakko Haanpää (FC  S M -75 kg), Järvenpään Kehäkarhut
Aapo Launiala (LC S M +94 kg), Järvenpään Kehäkarhut
Korede Lawrence (LK S M -60 kg), Spartacore Fighters
John Englund (LK  S M -67 kg), KBT Kokkola
Nea Kytölä (K1 OJ F -60 kg),  MMA Team 300
Aleksi Helkiö (K1  S M -60 kg), Kushin-Kan

Otteluiden tulokset

  • Akseli Saurama, Järvenpään Kehäkarhut (FC -71 kg)
    Akseli Saurama – Vito Kirbis, Slovakia 3-0
    Kian Golpira, Saksa – Akseli Saurama WO
    Akseli loukkaantui ja joutui keskeyttämään kilpailun
    Akselin sijoitus 3.
  • Aleksi Helkiö, Kushin-Kan (K1 -60 kg)
    Aleksi Helkiö – Guy Chagage, Israel 0-3
    Aleksi sijoitus 3.
  • Aleksi Holmberg, Vantaan Kamppailuklubi (K1 -75 kg)
    Aleksi Holmberg – Nik Arnsek, Slovenia 3-0
    Aleksi Holmberg – Vitalii Dubina, Ukraina 0-3
    Aleksin sijoitus 5.
  • Alireza Aholami, Kickboxing Team Oulu(K1 -57 kg)
    Alireza Aholami – Krystian Rozkosz, Puola 3-0
    Alireza Aholami – Georgi Denev, Bulgaria 0-3
    Alirezan sijoitus 3.
  • Elisa Koivupuu, Kickboxing Team Oulu (K1 -65 kg)
    Elisa Koivupuu – Aleksandra Niewiadomska, Puola 0-3
    Elisan sijoitus 5.
  • Heli Hannus, Kickboxing Team Oulu (K1 -52 kg)
    Heli Hannus – Anna Szekely, Unkari 1-2
    Helin sijoitus 5.
  • Jaakko Haanpää, Järvenpään Kehäkarhut (FC -75 kg)
    Jaakko Haanpää – Yero Ndiaye, Saksa 0-3
    Jaakon sijoitus 3.
  • Jenny Helin, Spartacore Fighter (LK -70 kg)
    Jenny Helin – Jorcsak Dorina Jutta, Unkari 3-0
    Stefanovic Nevena Serbia – Jenny Helin, RSC 1. Voittaja Stefanovic
    Jennin sijoitus 2.
  • Kusimin, Kickboxing Team Oulu (K1 OJ -54 kg)
    Jimi Kuismin – Djordje Savic, Serbia 0-3
    Jimin sijoitus 3.
  • John Englund, KBT Kokkola (LK -67 kg)
    John Englund – Mateo Turcic, Koratia 1-2
    Johnin sijoitus 3.
  • Joni Saastamoinen, Järvenpään Kehäkarhut (FC YJ  +81 kg)
    Joni Saastamoinen – Vsevolod Shchokin, Ukraina 3-0
    Joni Saastamoinen – Jakub Majewski, Puola 2-1
    Jonin sijoitus 1.
  • Kaisa Kuisma, Turun Ju-jutsuseura (K1 -60 kg)
    Kaisa Kuisma – Sofia Oliveira, Portugali 0-3
    Kaisan sijoitus 5.
  • Katja Pöyhönen, Jigotai (K1 -60 kg)
    Katja Pöyhönen – Helene Connart, Belgia 0-3
    Katjan sijoitus 5.
  • Korede Lawrence, Spartacore Fighter (KL -60 kg)
    Panev Ivaylov, Bulgaria – Korede Lawrence 3-0
    Koreden sijoitus 3.
  • Maxim Frolov, Kickboxing Team Oulu
    • LC OC -47 kg: sijoitus 9
    • LC OC WHITE – GREEN -47 kg: sijoitus  5
    • KL OC WHITE – GREEN -47 kg: sijoitus 2
    • KL OC 47 kg: sijoitus 9
  • Mikko Hyvärinen, NHB Iisalmi (FC -81 kg)
    Hyvärinen Mikko – Bernabe Cambero Andres, Espanja 1-2
    Mikon sijoitus 5.
  • Nea Kytölä, MMA Team 300 (K1 OJ  -60 kg)
    Nea Kytölä – Jana Djeric, Bosnia ja Hertsegovina 1-2
    Nean sijoitus 3.
  • Niko Hintikka, MMA Team 300 (K1 -75 kg)
    Niko Hintikka –  Kochta Vojtech, Tšekki 0-3
    Nikon sijoitus 9.
  • Oskari Holmberg, Vantaan Kamppailuklubi (K1 -71 kg)
    Oskari Holmberg – Manuel Sembera, Itävalta 0-3
    Oskarin sijoitus 5.
  • Pyotr Frolov, Kickboxing Team Oulu
    • LC YC  -37 kg: sijoitus 2
    • LC YC WHITE – GREEN -42 kg: sijoitus 3
    • KL YC -37 kg: sijoitus 3
    • KL YC  WHITE – GREEN -42 kg: sijoitus 2.
  • Roman Frolov, Kickboxing Team Oulu
    LC V  -94 kg: sijoitus 3
  • Saju Saarelainen, Järvenpään Kehäkarhut (FC -60 kg)
    Saju Saarelainen – Olina-Karin Fossdal, Norja 0-3
    Sajun sijoitus 5.
  • Sanni Holmberg, Vantaan Kamppailuklubi (K1 -56 kg)
    Sanni Holmberg – Barbora Mayerova, Slovakia 0-3
    Sannin sijoitus 5.
  • Simo Tähtinen, Järvenpään Kehäkarhut (FC YJ -71 kg)
    Simo Tähtinen – Daniel Soltvadkerti, Unkari 2-1
    Simon sijoitus 1.
  • Tatu Maunu, Espoon Kehähait (FC -63,5 kg)
    Tatu Maunu – Lukas Bares, Tšekki 3-0
    Tatu Maunu – Eugen Ill, Saksa 0-3
    Tatun sijoitus 3.
  • Veeti Peltoniemi, Järvenpään Kehäkarhut (LC OC -47 kg)
    Veeti Peltoniemi – Denis Singh Digwa Gurdit, Englanti
    Veetin sijoitus 17.
  • Virve Vanhakoski, Kushin-Kan (K1 -70kg)
    Virve Vanhakoski – Polina Grossman, Israel 3-0
    Virve Vanhakoski – Alexandra Filipova, Slovakia 0-3
    Virven sijoitus 2.

W3R fight VI, Vaasa 14.5.

Tulokset

K1 -60kg
Hanna Joensuu, W3R – Satu Pollari, MMAS: voittaja Pollari 3-0

K1nv +91kg
Johan Häkkinen, W3R – Toni Uotila, MMAS: voittaja Uotila 2-1

K1-A -65kg
Netta Rissanen W3R – Vanessa Mäntyniemi, KuRy: voittaja Rissanen 2-1

Turkish Open, Istanbul 12.-15.5.

Tulokset

Full Contact miehet -75 kg
Jaakko Haanpää, Järvenpään Kehäkarhut vs Mehmet Deniz Alav, Turkki 3-0
Jaakko Haanpää vs Ryskeldi Sultanov, Kazakstan 3-0
Jaakko Haanpää vs Trusbekov Sayat, Kazakstan 3-0
Jaakko Haanpää vs Luka Shoniya, Georgia 3-0
Jaakon sijoitus: 1

K1 naiset -60 kg
Katja Pöyhönen, Jigotai vs Ayse Karakus, Turkki 3-0
Devrim Aydin, Turkki vs Katja Pöyhönen 2-1
Katjan sijoitus: 3

Lowkick naiset -70 kg
Bilge Su Gurel, Turkki vs Jenny Helin, Spartacore Fighters RSC 1
Jennyn sijoitus: 3

Full Contact miehet -63,5 kg
Tatu Maunu, Espoon Kehähait vs Gabriel Fernandez Ona, Espanja 3-0
Akim Bekbolat, Kazakstan vs Tatu Maunu 2-1
Tatun sijoitus: 5

Lowkick miehet -60 kg
Korede Lawrence, Spartacore Fighters vs Yusuf Ayakatik, Turkki 3-0
Serdar Sayik, Turkki vs Korede Lawrence 3-0
Koreden sijoitus: 5

Lowkick miehet -67 kg
John Englund, KBT Kokkola vs Sinan Gumus, Turkki WO
Emre Korkmaz, Turkki vs John Englund 3-0
Johnin sijoitus: 5 

SM-kilpailut, 26.-27.3. Helsinki

Mitalitaulukko

N K1-52
1 Al-Saffu Noora, GB Gym
2 Närhi Elsa, Jigotai Kickboxing

N K1-56
1 Holmberg Sanni, Vantaan Kamppailukeskus
2 Nurmi Sara, Espoon Kehähait
3 Joensuu Hanna, Wasa 3 Roots Ry

N K1-60
1 Valkeinen Oona, GB Gym
2 Hakkinen Viivi, MMA Team 300
3 Karjalainen Marianna, Jigotai Kickboxing
3 Horttanainen Iida, MMA Team 300
5 Kuisma Kaisa, Turun Ju-Jutsuseura
5 Rimpioja Elli, KBT Kokkola Ry

N K1-65
1 Nakkila Riia-Eerika, Turun Ju-Jutsuseura
2 Haljala Matilda, MMA Team 300

N K1-70
1 Vanhakoski Virve, Kushin-Kan
2 Eloranta Elli, Jigotai Kickboxing

N K1-70+
1 Vainio Jennika, Combat Academy Of Finland
2 Hänninen Mirjam, Vantaan Kamppailukeskus
3 Helin Jenny, Spartacore Fighters

N OJ K1-65
1 Kyttälä Nea, MMA Team 300
2 Vuorinen Viivi, Kurikan Ryhti
3 Mäntyniemi Vanessa, Kurikan Ryhti
3 Rissanen Netta, Wasa 3 Roots Ry

M FC-75
1 Haanpää Jaakko, Järvenpään Kehäkarhut
2 Hyvärinen Mikko, NHB Iisalmi
3 Ålander Kalle, NHB Iisalmi

M K1-60
1 Korhonen Samuel, Combat Academy Of Finland
2 Sheikh Burhan, Crest – Professional Fighting Center

M K1-63,5
1 Lawrence Korede, Spartacore Fighters
2 Lehtosaari Joni, Combat Academy Of Finland
3 Tikkanen Olli, Jigotai Kickboxing
3 Renfors Juuso, MMA Team 300

M K1-67
1 Englund John, KBT Kokkola Ry
2 Kunushevci Shuajb, Crest – Professional Fighting Center

M K1-71
1 Holmberg Oskari, Vantaan Kamppailukeskus
2 Bjärkskog Kristoffer, Helsingin Nyrkkeilytalli
3 Väisänen Ville, MMA Team 300
3 Garban Naser, Combat Academy Of Finland

M K1-75
1 Holmberg Aleksi,  Vantaan Kamppailukeskus
2 Sailio Mika,  Turun Ju-Jutsuseura
3 Peltonen Elmo, MMA Team 300

M K1-81
1 Hintikka Niko, MMA Team 300
2 Ranto Marko, Sportfighters Jyväskylä

Tulokset

Voittajat mainittu ensin.

LA 26.3.

PUOLIVÄLIERÄT

K1 N-60 Viivi Häkkinen, MMA Team 300 vs Elli Rimpioja, Kickboxing Team Kokkola 3-0
K1 N-60 Oona Valkeinen, GB Gym vs Kaisa Kuisma, Turun Ju-jutsuseura 2-1

VÄLIERÄT
K1 A-juniorit -65 Nea Kytölä, MMA Team 300 vs Vanessa Mäntyniemi, Kurikan Ryhti 3-0
K1 A-juniorit -65 Viivi Vuorinen, Kurikan Ryhti vs Netta Rissanen, Wasa 3 Roots AB 2
K1 N-56 Sanni Holmberg, Vantaan Kamppailuklubi vs Hanna Joensuu, Wasa 3 Roots 3-0
K1 N+70 Jennika Vainio, Combat Academy of Finland vs Jenny Helin, Spartacore Fighters RSC 1
FC M-75 Jaakko Haanpää, Järvenpään Kehäkarhut vs Kalle Ålander, NHB Iisalmi 3-0
K1 M-71 Oskari Holmberg, Vantaan Kamppailuklubi vs Ville Väisänen, MMA Team 300 WO
K1 M-71 Kristoffer Björkskog, Helsingin Nyrkkeilytalli vs Naser Garban, Combat Academy of Finland 3-0
K1 M-75 Mika Sailio, Turun Ju-jutsuseura vs Elmo Peltonen, MMA Team 300 2-1
K1 M-63,5 Korede Lawrence, Spartacore Fighters vs Olli Tikkanen, Jigotai 2-1
K1 M-63,5 Joni Lehtosaari, Combat Academy of Finland vs Juuso Renfors, MMA Team 300 3-0

LOPPUOTTELUT

K1 M-81 Niko Hintikka, MMA Team 300 vs Marko Ranto, Sportfighters 3-0
K1 N-52 Noora Al-Saffu, GB Gym vs Elsa Närhi, Jigotai 3-0

SU 27.3.

VÄLIERÄT
K1 N-60 Viivi Häkkinen, MMA Team 300 vs Marianna Karjalainen, Jigotai 2-1
K1 N-60 Oona Valkeinen, GB Gym vs Iida Horttanainen, MMA Team 300 3-0

LOPPUOTTELUT

K1 A-N-65 Nea Kytölä, MMA Team 300 vs Viivi Vuorinen, Kurikan Ryhti 3-0
K1 N-56 Sanni Holmberg, Vantaan Kamppailuklubi vs Sara Nurmi, Espoon Kehähait 2-1
K1 N-65 Riia-Eerika Nakkila, Turun Ju-jutsuseura vs Matilda Haljala, MMA Team 300 2-1
K1 N-70 Virve Vanhakoski, Kushin-kan vs Elli Eloranta, Jigotai 2-1
K1 N+70 Jennika Vainio, Combat Academy of Finland vs Mirjam Hänninen, Vantaan Kamppailuklubi 3-0

FC M-75 Jaakko Haanpää, Järvenpään Kehäkarhut vs Mikko Hyvärinen, NHB Iisalmi 3-0
K1 M-60 Samuel Korhonen, Combat Academy of Finland vs Burhan Sheikh, Crest 2-1
K1 M-63,5 Korede Lawrence, Spartacore Fighters vs Joni Lehtosaari, Combat Academy of Finland 3-0

K1 M-67 John Englund, Kickboxing Team Kokkola vs Shuajb Kunushevci, Crest DISQ
K1 M-71 Oskari Holmberg, Vantaan Kamppailuklubi vs Kristoffer Björkskog, Helsingin Nyrkkeilytalli 2-1

 

Danish Open, Aalborg, Tanska, 19.3.

Katja Pöyhönen JKB, K1 -60 kg kultaa
Akseli Saurama JäKK,  FC -75 kg kultaa
Jaakko Haanpää JäKK. FC -81 kg kultaa. Haanpää valittiin parhaaksi Full Contact -ottelijaksi.

56kg FC välierä
Anastasia Bogan DEN vs Saju Saarelainen JäKK, 3-0

-75kg FC loppuottelu
Akseli Saurama JäKK vs Felix Dursen GER, 3-0

-81kg FC välierä
Jaakko Haanpää JäKK vs Rolf Josephen DEN, 3-0

-81kg FC loppuottelu
Jaakko Haanpää JäKK vs Luk Hanssen GER, 3-0

-60kg K1 loppuottelu
Katja Pöyhönen JKB vs Else-Karin Backe NOR, 3-0

Serbia Open Eurooppa cup, 18.-20.3.2022 Kraljevo, Serbia

Niko Korventaus (K1-75 kg) kultaa. Korventaus valittiin myös kilpailun parhaaksi ottelijaksi.
Tatu Maunu (Full Contact -63.5) kultaa
Noora Al-Saffu (K1 -52 kg)  hopeaa

Full Contact -63,5 kg loppuottelu:
Tatu Maunu, Espoon Kehähait vs Richard Dobrotka, Slovakia 3-0

K1 -52 kg puolivälierä:
Noora Al-Saffu, GB Gym vs Olgica Oreshkova, Pohjois-Makedonia AB 2

K1 -52 kg välierä:
Noora Al-Saffu vs Stasa Veic, Serbia 2-1

K1 -52 kg loppuottelu:
Shir Cohen, Israel vs Noora Al-Saffu 3-0

K1 -75 kg välierä:
Niko Korventaus, Combat Academy of Finland vs Marko Germek, Serbia 3-0

K1 -75 kg loppuottelu:
Niko Korventaus vs Laska Bence, Unkari 3-0

W3R FIGHT 5, Vaasa 12.3.

K1nv -65kg: Netta Rissanen (A), W3R – Vanessa Mäntyniemi (A), KuRy – voittaja Rissanen 3-0
K1nv -65kg: Jannike Hänninen, F4A – Ronja Kosonen, LKK – voittaja Kosonen 3-0
K1nv -81kg: Petrus Mäenpää, W3R – Elias Karvonen, MMAS – voittaja Karvonen 3-0
K1nv -86kg: Viljami Verronen, Sportfighters – Robert Bång, PJJ – voittaja Bång 2-1
K1nv -86: Jonathan Nilsson (B), W3R – Ville Turunen, KBT Bothnia – voittaja Nilsson 3-0
K1nv -60kg: Susanne Sjöblom, F4A – Satu Pollari, MMAS – voittaja Pollari 3-0
K1nv -60kg: Taavetti Mäntylä (B), KBT Bothnia – Jimi Kuismin (A), KBT Oulu – voittaja Kuismin 3-0
K1 -56kg: Hanna Joensuu, W3R – Heli Hannus, KBT Oulu – voittaja Hannus 3-0
K1 -60kg: Elli Rimpioja, KBT Kokkola – Jenna Mäntylä, MMAS – voittaja Rimpioja 3-0
K1 -70kg: Elisa Koivupuu, KBT Oulu – Mari-Leea Hankilanoja, LKK – voittaja Koivupuu 3-0
K1 +70kg: Viivi Vuorinen (A), KuRy – Marianne Kovanen, Sportfighters – Voittaja Kovanen AB
K1 -67kg: John Englund, KBT Kokkola – Leevi Ulvinen, KBT Oulu – voittaja Englund 3-0
K1 -65kg: Marika Känsäkangas, W3R – Katarina Stenbacka, PJJ – voittaja Stenbacka 3-0
K1 -75kg: Albert Thiangdee, F4A – Joona Kaisanlahti, KBT Oulu – voittaja Thiangdee 3-0

Parhaana naisottelijana palkittiin KBT Oulun Heli Hannus ja parhaan  miesottelijana F4A:n Albert Thiangdee.

Karlovac Open European Cup, Kroatia 11.-13.2.

Elsa Närhi
K1 -52 kg, HOPEAA
välierä: Elsa Närhi, Jigotai vs Shir Cohen, Israel WO
loppuottelu: Klara Strnadova, Tsekki vs Elsa Närhi, Jigotai 3-0

Tatu Maunu
Full Contact -63,5 kg HOPEAA
loppuottelu: Lukas Bares, Tšekki vs Tatu Maunu, Espoon Kehähait 2-1

Katja Pöyhönen
K1 -60 kg, PRONSSIA
välierä: Helene Connart, Belgia vs Katja Pöyhönen, Jigotai 3-0

Noora Al-Saffu
K1 -52 kg, sijoitus 5.
puolivälierä: Klara Strnadova, Tsekki vs Noora Al-Saffu GB Gym 3-0

Jaakko Haanpää
Low-kick -75 kg, sijoitus 5.
Dawid Rozak, Puola vs Jaakko Haanpää, Järvenpään Kehäkarhut 3-0

Frolov Maxim
PF (OC) -47 Kg, sijoitus 9.
Frolov Maxim, Kickboxing Team – Bondar Daniel, Unkari 0-10

PF (OC) -52 Kg, sijoitus 9.
Frolov Maxim, Kickboxing Team – Kanzov Vladimir,  Bulgaria 0-9

LC (OC) -47 Kg, sijoitus 5.
Frolov Maxim,  Kickboxing Team – Kustanczi Darius Leopard,  Unkari 0-3

Frolov Pyotr
PF (YC) -37 kg, sijoitus 17.
Frolov Pyotr,  Kickboxing Team – Dzhadala Sami, Bulgaria 4-7

LC (YC) -37 kg, sijoitus 5.
Frolov Pyotr,  Kickboxing Team – Gyevi-Toth Benedek, Unkari, 0-3

KL (YC) -37 kg, sijoitus 5.
Frolov Pyotr,  Kickboxing Team – Gazawi Mohamed, Israel, 0-3

International Tournament Karlovac Open

Varsinaisen Karlovac Openin yhteydessä järjestetty aloittelijoiden turnaus.

Frolov Maxim
KL (OC) -47 kg KULTAA
Ottelu 1:  Frolov Maxim, Kickboxing Team – Beshara Adam, Israel 3-0
Ottelu 2:  Frolov Maxim, Kickboxing Team – Masarwa Anas, Israel, 3-0
Ottelu 3:  Frolov Maxim, Kickboxing Team  – Matar Yazan, Israel , 3-0

PF (OC) -47 Kg, PRONSSIA
Frolov Maxim, Kickboxing Team – Verbai Nimrod, Unkari  3-6

LC (OC) -57 Kg BEG, sijoitus 5.
Frolov Maxim, Kickboxing Team –  Antal Martin Unkari 0-3

Frolov Pyotr
PF (YC) -37 kg, sijoitus 5.
Frolov Pyotr, Kickboxing Team – Szanto Milan, Unkari 1-7

LC (YC) -37 kg,  sijoitus 5.
Frolov Pyotr, Kickboxing Team – Keranov Dimitar, Bulgaria 1-2

KL (YC) -37 kg, sijoitus 5.
Frolov Pyotr, Kickboxing Team  – Badran Adam, Bulgaria 0-3