Tulokset 2019

MM-kilpailut, Antalya Turkki 23.11-1.12.2019

Osallistujat:
Erika Rinne (FC -60kg)
Jenna Puurunen (FC -65kg)
Tino Saarikangas (FC -67kg)
Akseli Saurama (FC -71kg)

Tiistai 26.11.2019

1. kierros
Akseli Saurama FIN – Salam Abdulridhe (IRQ) 3-0

Keskiviikko 27.11.2019

Ottelut jatkuivat Akselilla ja alkoivat Tinolla ja Jennalla. Erika ei vielä otellut keskiviikkona. Kaikki suomalaiset voitokkaita kehässä.

FC -67kg
Tino Saarikangas FIN – Tanju Karadag TUR 3-0

FC – 65kg
Jenna Puurunen FIN – Zazhira Shazhirova KAZ 3-0
Jenna neljän parhaan joukkoon

FC -71kg
Akseli Saurama FIN – Jakub Pokusa POL 3-0

Torstai 28.11.2019

FC-67kg
Nursultan Khassanov KAZ – Tino Saarikangas FIN  2-1
Tinolle tappio

FC-71kg
Akseli Saurama FIN – Nazim Celik TUR 2-1
Akseli välieriin

FC-60kg
Erika Rinne FIN – Lucia Cmarova SVK 3-0
Erika välieriin

FC-65kg
Jenna Puurunen FIN – Busra Demirayde TUR 3-0
Jenna finaaliin

Perjantai 29.11.2019

FC- 71kg välierä
Akseli Saurama FIN – Nickolaj Christensen DEN 3-0
Akseli finaaliotteluun

FC -60kg välierä
Natalia Pankova RUS – Erika Rinne FIN 3-0
Erikalle pronssia

FC – 65kg finaali
Jenna Puurunen FIN – Natalie Zimmerman GER 3-0
Jennalle kultaa

Lauantai 30.11.2019

FC -71kg finaali
Juri Konikov RUS – Akseli Saurama FIN 2-1
Akselille hopeaa

KBT-kisat Oulussa 30.11.2019

Tatami
1. KL -60 kg Milla Männikkö KURY vs. Emma Mäkelä KBT, 2-1
2. KL -57 kg Sampo Syrjälä KURY vs. Aleksi Pernu KBT, 3-0
3. KL +47 kg Sandra Mäkelä KBT vs. Alina Häiväläinen KURY, 3-0
4. KL -60 kg Hanna-Kaisa Mäki NHBI vs. Emma Mäkelä KBT, 3-0
5. KL +47 kg Aleksi Pernu KBT vs. Olli-Pekka Talja KURY, 3-0

Kehä
1. K1 -70 kg NÄYTÖSOTTELU Anne Pukkila MMAS vs. Petra Hämälä KBT, ei tulosta
2. K1 -60 kg NÄYTÖSOTTELU Tuukka Ovaska KBT vs. Saku Ronkainen KBT, ei tulosta
3. K1 -65 kg Suvi Halonen NHBI vs. Viivi Vuorinen KURY, 2-1
4. K1 +70 kg Anne Pukkila MMAS vs. Marizete Bispo-Jarva KJJS, 3-0

Hämeenlinna Open 16.11.2019

K1 -81kg Patrik Kapanen, GB Gym – Marko Ranto, SFJ, 2-1
K1 -52kg Sara Nurmi, EKH – Heli Hannus, KBT O, RSC i
K1nv -65kg Mirja Pulli, HJJK – Jenny Helin, OK, RSC
K1 -56kg Emmi Saarela, EKH – Janita Immonen, JKB, 3-0
K1nv -63,5kg Sami Käsmä, ATC – Henrik Partanen, NHB Iisalmi, RSC
K1nv-60kg Tiia-Maria Rantakylä, EKH – Elina Kallio, JKB, RSC i
K1 -65kg Patricia Lohman, VKK – Anna-Mari Kovaniemi, KBT K, 3-0
K1 +70kg Jonna Räisänen, TFC – Sofia Peltonen, KR, 3-0
K1 -60kg Kaisa Musikka, VKK – Katja Pöyhönen, JKB, 2-1
K1 -71kg Niklas Lindroos, TKKS – Akseli Nurmi, TJJK, 2-1
K1 -70kg Nina Liste, VKK – Sari Ruuska, JKB, 3-0
K1nv-60kg Saara Laitinen, EKH – Marianna Karjalainen, JKB, 3-0
K1 -70kg Elisa Koivupuu, KBT O – Mirjam Hänninen, VKK, 2-1
K1 -52kg Elsa Närhi, K-K M – Sara Nurmi, EKH, 3-0
K1nv -65kg Mirja Pulli, HJJK – Viivi Vuorinen, KR, 2-1

TOPTEN Junnu Cup II 2.11.2019

PF 7-9v avoin sarja
Benjamin Blomqvist JäKK – Titus Kandell NKU 8-2
Benjamin Blomqvist JäKK – Lenni Joutsela NKU 6-3
Sijoitukset: 1. Blomqvist JäKK 2. Joutsela NKU 3. Kandell NKU

KL tytöt 10-12v -42kg
Iida Suvanto MMA Imatra – Minka Kaipomäki NKU 3-0
Sijoitukset: 1. Suvanto MMA Imatra 2. Kaipomäki NKU

KL tytöt 10-12v -47kg
Iida Suvanto MMA Imatra – Sandra Mäkelä KBT Oulu 3-0
Sijoitukset: 1. Suvanto MMA Imatra 2. Mäkelä KBT Oulu

KL tytöt 10-12v +47kg
Marika Truuvärt EAK Estonia – Sandra Mäkelä KBT Oulu 3-0
Iida Suvanto MMA Imatra – Linnea Rahikkala NKU 3-0
Marika Truuvärt EAK Estonia – Alina Häiväläinen Kurikan Ryhti 3-0
Linnea Rahikkala NKU – Alina Häiväläinen Kurikan Ryhti WO
Iida Suvanto MMA Imatra – Marika Truuvärt EAK Estonia 3-0
Sijoitukset: 1. Suvanto MMA Imatra 2. Truuvärt EAK Estonia 3. Rahikkala NKU

KL tytöt 13-15v -55kg
Iida Suvanto MMA Imatra – Verena Kiimalainen NHB Iisalmi 3-0
Sijoitukset: 1. Suvanto MMA Imatra 2. Kiimalainen NHB Iisalmi

KL tytöt 16-18v -55kg
Verena Kiimalainen NHB Iisalmi – Milla Männikkö Kurikan Ryhti 3-0
Anni Nissinen JKB – Verena Kiimalainen NHB Iisalmi 3-0
Sijoitukset: 1. Nissinen JKB 2. Kiimalainen NHB Iisalmi 3. Männikkö Kurikan Ryhti

KL tytöt 16-18v -60kg
Johanna Tolonen NHB Iisalmi – Anni Nissinen JKB 3-0
Johanna Tolonen NHB Iisalmi – Maija Lehtomäki NHB Iisalmi 3-0
Sijoitukset: 1. Tolonen NHB Iisalmi 2. Lehtomäki NHB Iisalmi 3. Nissinen JKB

LC tytöt 16-18v -70kg
Heta Vieltojärvi JäKK – Viivi Vuorinen Kurikan Ryhti 3-0
Sijoitukset: 1. Vieltojärvi JäKK 2. Vuorinen Kurikan Ryhti

LC tytöt 16-18v +70kg
Henna Puolakanaho JäKK – Sofia Peltonen Kurikan Ryhti 3-0
Henna Puolakanaho JäKK – Laura Löppönen Kurikan Ryhti 3-0
Sijoitukset: 1. Puolakanaho JäKK 2. Löppönen Kurikan Ryhti 3. Peltonen Kurikan Ryhti

Kick Light pojat 10-12v -32kg
Robertino Salojensaari Kurikan Ryhti – Veeti Vähätiitto Ahjo TC RSC
Sijoitukset: 1. Salojensaari Kurikan Ryhti 2. Vähätiitto Ahjo TC

Kick Light pojat 10-12v -37kg
Rasmus Rintee MMA Imatra – Veeti Vähätiitto Ahjo TC 3-0
Rasmus Rintee MMA Imatra – Luka Kaipomäki NKU 3-0
Sijoitukset: 1. Rintee MMA Imatra 2. Kaipomäki NKU 3. Vähätiitto Ahjo TC

Kick Light pojat 10-12v -42kg
Aleksanteri Hanski MMA Imatra – Rasmus Rintee MMA Imatra 2-1
Emil Ketola MMA Imatra – Atto Karjarinta Jäkk 3-0
Rasmus Rintee MMA Imatra – Atto Karjarinta JäKK 3-0
Aleksanteri Hanski MMA Imatra – Emil Ketola MMA Imatra 3-0
Sijoitukset: 1. Hanski MMA Imatra 2. Ketola MMA Imatra 3. Rintee MMA Imatra

Kick Light pojat 10-12v -47kg
Otto Merta Olan kamppailijat – Patrik Åberg JäKK 3-0
Aleksanteri Hanski MMA Imatra – Jusa Siltanen Kurikan Ryhti RSC
Emil Ketola MMA Imatra – Kaapo Joutsela NKU 3-0
Aleksanteri Hanski MMA Imatra – Otto Merta Olan kamppailijat 3-0
Otto Merta Olan kamppailijat – Kaapo Joutsela NKU AB
Aleksanteri Hanski MMA Imatra – Emil Ketola MMA Imatra 3-0
Sijoitukset: 1. Hanski MMA Imatra 2. Ketola MMA Imatra 3. Merta Olan kamppailijat

Kick Light pojat 10-12v +47kg
Onni Siven TFC – Otto Merta Olan kamppailijat 3-0
Roope Koski Kurikan Ryhti – Viljami Evikoski NKU 3-0
Onni Siven TFC – Olli-Pekka Talja Kurikan Ryhti 3-0
Olli-Pekka Talja Kurikan Ryhti – Viljami Evikoski NKU 3-0
Onni Siven TFC – Roope Koski Kurikan Ryhti AB
Sijoitukset: 1. Siven TFC 2. Koski Kurikan Ryhti 3. Talja Kurikan Ryhti

Kick Light pojat 13-15v -42kg
Oskari Hyle TFC – Nicolas Wiklund NKU 2-1
Sijoitukset: 1. Hyle TFC 2. Wiklund NKU

Kick Light pojat 13-15v -52kg
Rene Vainiomäki JäKK – Pavel Podvokin MMA Imatra 3-0
Rene Vainiomäki JäKK – Kalle-Oskari Tarkkanen JKB RSC
Sijoitukset: 1. Vainiomäki JäKK 2. Tarkkanen JKB 3. Podvokin MMA Imatra

Kick Light pojat 13-15v -57kg
Sampo Syrjälä Kurikan Ryhti – Kalle-Oskari Tarkkanen JKB 3-0
Pavel Podvokin MMA Imatra – Lari Salonen TFC 2-1
Verneri Sihoven JKB – Sampo Syrjälä Kurikan Ryhti AB
Lari Salonen TFC – Sampo Syrjälä Kurikan Ryhti WO
Pavel Podvokin MMA Imatra – Verneri Sihoven JKB 3-0
Sijoitukset: 1. Podvokin MMA Imatra 2. Sihonen JKB 3. Salonen TFC

Kick Light pojat 13-15v -60kg
Viivi Vuorinen Kurikan Ryhti – Henna Ollikainen NHB Iisalmi 2-1
Sijoitukset: 1. Vuorinen Kurikan Ryhti 2. Ollikainen NHB Iisalmi

Kick Light pojat 13-15v -63kg
Jesse Nejlik JKB – Leevi Nurmenniemi Kurikan Ryhti 3-0
Simo Tähtinen Jäkk – Juuse Uusimäki NHB Iisalmi 2-1
Otso Siven TFC – Verneri Sihoven JKB 3-0
Jesse Nejlik JKB – Simo Tähtinen JäKK RSC
Verneri Sihoven JKB – Simo Tähtinen JäKK WO
Otso Siven TFC – Jesse Nejlik JKB 3-0
Sijoitukset: 1. Siven TFC 2. Nejlik JKB 3. Sihonen JKB

Kick Light pojat 13-15v -69kg
Joni Saastamoinen JäKK – Max Väisänen SSKF 3-0
Joni Saastamoinen JäKK – Jesse Nejlik JKB 3-0
Sijoitukset: 1. Saastamoinen JäKK 2. Nejlik JKB 3. Väisänen SSKF

Kick Light pojat 16-18v -69kg
Artur Viotti JäKK – Otto Syrjälä Kurikan Ryhti RSC
Artur Viotti JäKK – Jaakko Haanpää Ahjo TC 3-0
Sijoitukset: 1. Viotti JäKK 2. Haanpää Ahjo TC 3. Syrjälä Kurikan Ryhti

Kick Light pojat 16-18v -79kg
Tino Kiviranta TKD Tampere – Oskari Havuluoto Kurikan Ryhti 3-0
Tino Kiviranta TKD Tampere – Seel-Emil Lampinen JäKK AB
Sijoitukset: 1. Kiviranta TKD Tampere 2. Lampinen JäKK 3. Havuluoto Kurikan Ryhti

Light Contact pojat 10-12v -32kg
Veeti Peltoniemi JäKK – Robertino Salojensaari Kurikan Ryhti 3-0
Sijoitukset: 1. Peltoniemi JäKK 2. Salojensaari Kurikan Ryhti

Light Contact pojat 10-12v -42kg
Emil Ketola MMA Imatra – Atto Karjarinta JäKK RSC
Emil Ketola MMA Imatra – Onni Liimatta JäKK 3-0
Sijoitukset: 1. Ketola MMA Imatra 2. Liimatta JäKK 3. Karjarinta JäKK

Light Contact pojat 10-12v -47kg
Otto Merta Olan kamppailijat – Tomi Peltola JäKK 3-0
Sijoitukset: 1. Merta Olan kamppailijat 2. Peltola JäKK

Light Contact pojat 13-15v -69kg
Kuuno Konttinen JäKK – Jesse Nejlik JKB WO
Sijoitukset: 1. Konttinen JäKK 2. Nejlik JKB

Light Contact pojat 16-18v -69kg
Artur Viotti JäKK – Kalle Alanen TKD Tampere 3-0
Sijoitukset: 1. Viotti JäKK 2. Alanen TKD Tampere

Ring Night 1  2.11.2019

FC 71,9kg
Akseli Saurama JäKK vs Matheus Dymak POL, 3-0

FC 59,0 kg FC
Erika Rinne JäKK vs Pola Rogala POL 3-0

FC 65kg FC
Jenna Puurunen JäKK vs Pauliina Saczuk POL, 3-0

FC -91kg
Oskar Drywa POL vs Viljami Peltonen JäKK, 3-0

MM-kilpailut K1, LK, LC, Sarajevo 19.-27.10.2019

Osallistujat:
K1 -56 kg Essi Honkonen
LK -56kg Hanna-Riikka Hartikainen
K1 -60kg Korede Lawrence
K1 -67kg Lauri Suomela
LC -79 kg Antti Rintanen (pronssia)

K1 -56kg: Sandrkina Kristina RUS – Honkonen Essi. Voittaja Sandrkina 3-0

K1 -60kg: Semenchuk Maksym UKR – Korede Lawrence. Voittaja Semenchuk 3-0

K1 -67kg: Suomela Lauri – Eymur Burak TUR. Voittaja Suomela KO(1)

K1 -67kg: Kazieczko Wojciech (POL) – Suomela Lauri (FIN). Voittaja Suomela 2-1

K1 -67 kg: Suomela Lauri – Moshe Or Shamaa (ISR). Voittaja Shamaa kaikin tuomariäänin. Suomelan sijoitus 5.-8.

LK -56 kg: Hartikainen Hanna-Riikka – Nilumas Julina (FRA). Voittaja Nilumas kaikin tuomariäänin.

LC – 79kg:
Rintanen Antti – Vukancic Dean SVK. Voittaja Rintanen 3-0
Rintanen Antti – Kosar Vito (CRO). Voittaja Rintanen 3-0
Rintanen Antti – Szmolek Emanuel (HUN). Voittaja Szmolek 2-1.
Antille pronssia

Fairtex Open 19.10.2019

1. JLC -57 Tatu Maunu, EKH – Sampo Syrjälä, KURY AB3
2. K1 -67 Miro Honkanen, MMAI – Olli Tikkanen, JKB 3-0
3. K1 +70 Jonna Räisänen, TFC – Sofia Peltonen, KURY 3-0
4. K1 -56 Emmi Saarela, EKH – Janita Immonen, JKB 3-0
5. K1nv -81 Antti Toiviainen, MMAI – Safiullah Sedegi, PF 3-0
6. K1nv -60 Tiia-Mari Rantakylä, EKH – Marianna Karjalainen, JKB 2-1
7. K1nv -63,5 Sami Käsmä, Ahjo – Valtteri Kivistö, MMAI 3-0
8. K1nv -65 Elina Kallio, JKB – Mirja Pulli, HJJK 2-1
9. K1 -56 Saara Laitinen, EKH – Sini Tertsonen, TFC 2-1
10. K1nv -81 Lauri Ranta, MMAI – Juho Leppänen, NKU RSC2
11. K1 -65 Sari Ruuska, JKB – Viivi Vuorinen, KURY 3-0
12. K1nv -81 Lassi Lamminsivu, Sutemi – Jimi Orava, MMAI 2-1
13. K1 -52 Sara Nurmi, EKH – Jemina Laine NKU 3-0
14. K1 A-71 Veeti Maksimainen, MMAI – Jaakko Haanpää, Ahjo 3-0
15. K1nv +70 Jonna Räisänen, TFC – Elli Eloranta, JKB 3-0

WAKO K-1 World Grand Prix Praha, 26.-28.9.2019

K1 -60 kg (A-pojat)
Jonne Kahma KBT – Daniel Homic CZE 3-0
Jonne Kahma KBT – Jan Hoffman CZE 3-0
Jonne Kahma KBT – Ihor Dubnyk UKR 3-0 kesk.
Jonnelle kultaa.

K1 -60kg
Alireza Aholami KBT – Aleksander Vavilov RUS 2-1
Semenchuk Maksym UKR – Alireza Aholami KBT 3-0e
Alirezalle pronssia.

K1 -67kg
Lauri Suomela KBT – Marek Ziaja CZE 3-0 luovuuts
Lauri Suomela KBT – Antonin Nygrin CZE 3-0 kesk.
Karniushka Kiryl BLR – Lauri Suomela KBT 3-0
Laurille pronssia.

K1 -56kg
Hanna-Riikka Hartikainen TJJK – Antonina Osetska UKR 2-1
Michaela Kerlehová CZE – Hanna-Riikka Hartikainen TJJK 2-1
Hanna-Riikalle pronssia.

K1 -65 kg
Alexandra Sitnikova BLR–Elisa Koivupuu KBT 0-0
Elisan sijoitus 5.-8.

K1 -70kg
Balanda Kamila POL – Petra Hämälä KBT 3-0
Petralle pronssia.

Scandinavian Open 4.-5.10.2019

K1 -63,5 kg finaali Jan Walid NOR vs Olli Tikkanen JKB 0-3

K1 -52 kg välierä Nea Huttunen NHB vs Verena Hoffman SUI 0-3
K1-52 kg finaali Oona Juutilainen JKB vs Verena Hofmann SUI 2-1

K1 -56 kg välierä Ira Väänänen NHB vs Else Bache NOR 0-3

K1 -56 kg finaali Janita Immonen JKB vs Else Karin Bache NOR 0-3

K1  -65 kg  finaali Suvi Halonen NHB vs Katja Pöyhönen JKB 0-3

FC  -63,5 kg puolivälierä Omar Warsame JÄKK vs John Dalton GBR 0-3

FC -71 kg välierä Akseli Saurama JÄKK vs Nickolaj Christensen DEN 3-0
FC -71 kg finaali Akseli Saurama JÄKK vs Klemens Ruder GER 3-0

FC -75 kg välierä  Mikko Hyvärinen NHB vs  Mucahit Sezer TUR 1-2

FC -65 kg finaali Jenna Puurunen JÄKK vs Natalie Zimmermann GER 3-0

FC +70 kg finaali Henna Puolakanaho JÄKK vs Noorah Nadjar NOR 3-0

LC J -55 kg välierä Maija Lehtomäki JÄKK vs Gresslien NOR 0-3

LC J-57 Tatu Maunu EKH vs Sondre Forbergskog, NOR 3-0

LC – 65 kg puolivälierä Heta Vieltojärvi JÄKK vs Lisa Danielsen NOR RSC 2.erä
LC -65 kg välierä Heta Vieltojärvi JÄKK vs Thea Grimelandin NOR 3-0
LC -65 kg  loppuottelu Heta Vieltojärvi JÄKK vs Amalie Tobar DEN 0-3

LC -69 kg välierä Amin Modabberian EKH vs Mikael Arias SWE 1-2
LC -69 kg välierä Peter Räsänen NHB vs Viktor Landskog SWE WO
LC -69 kg finaali Peter Räsänen NHB vs Mikael Arias SWE KO 1.erä
LC -69 kg pronssiottelu Amin Modabberian EKH vs Viktor Landskog SWE WO

LC -84 kg 1.kierros Viljami Peltonen JÄKK vs Rolf Josephsen DEN 0-3

LC +94 kg finaali Aapo Launonen JÄKK vs Danny Stuhr DEN 1-2

LC -79 kg Jukka Väänänen NHB vs Ruben With NOR 0-3

KL OC -63 kg finaali Juuse Uusimäki NHB vs Sander Engen NOR 0-3

KL OC -60 kg finaali Verena Kiimalainen vs Lisa Danielsen NOR 0-3

KL J -55 kg finaali Maija Lehtomäki NHB vs Venla Luukkonen NHB 3-0

KL J -60 kg välierä Johanna Tolonen NHB vs  Cloe Hillman DEN 0-3

KL J -60 kg  välierä  Henna Ollikainen NHB vs. Lisa Danielsen NOR 0-3

KL -55 kg finaali Hanna Heiskanen NHB vs  Helene Fredheim NOR 2-1

KL -70 kg finaali Miia Hurskainen NHB vs Martine Solli NOR 0-3

KL -84 kg 1.kierros  Riku Rautavaara NHB vs Ditmir Kraja NOR 0-3 (TKO)

Nordic Open, Kööpenhamina Tanska, 28.9.2019

Välierät
K1-81 kg Aleksi Holmberg (VKK) – Mads Juul Andressen (DEN) 2-1
K1-81kg Marko Ranto (SFJ) – Daniel Jesiolkiewicz  (ENG) 3-0

Finaali
K1-81kg Aleksi Holmberg VKK -Marko Ranto (SFJ) TKO2
Aleksille kultaa, Markolle hopeaa.

K1-75kg Oskari Holmberg (VKK) -Nicklas Sjutti (DEN) 3-0
K1-75kg Oskari Holmberg (VKK) -Navid Shamsi (SWE) 2-1
K1-75kg Oskari Holmberg (VKK) -Azian Asbjorn (DEN) 1-2
Oskarille hopeaa

K1-65kg Nina Liste-Mia Nadja Gad Olsen (DEN) 3-0

K1-70kg Mirjam Hänninen-Josefine Sannels (SWE)  1-2

Diamond Cup, Venäjä 25.-29.9.2019

-60kg FC loppuottelu
Erika Rinne Järvenpään Kehäkarhut Jäkk vs Alina Golubchenko RUS, 3-0
Erikalle kultaa

-70kg FC välieräottelu
Jenna Puurunen Jäkk vs Olga Alieva RUS, 3-0

-70kg FC loppuottelu
Jenna Puurunen Jäkk vs Natalia Hasanova RUS, kesk. 3. erä.
Jennalle kultaa

-71kg FC välieräottelu
Akseli Saurama vs Danil Chagin RUS, 3-0

-71kg FC loppuottelu
Akseli Saurama Jäkk vs Dan Orghianin RUS, 3-0
Akselille kultaa

-67kg FC välierä
Nursultan Hsatonov vs Tino Saarikangas Espoon Kehähait EKH, 3-0
Tinolle pronssia

-71kg FC nuoret (17-18 vuotiaat,) 1. kierros
Kalle Ålander Iisalmen NHB vs David Arshaban Abhasia, luov.

-71kg FC nuoret välieräottelu
Timur Arslanov RUS vs Kalle Ålander NHB Iisalmi, kesk. 1. erä
Kallelle pronssia

Iisalmi Open 2 7.9.2019

K1nv +70kg Elli Eloranta JKB VS Jenny Helin OK 3-0 Eloranta
K1nv. -67kg Henrik Partanen NHB VS. Olli Tikkanen JKB 0-3 Tikkanen
K1nv -60kg Vilma Laine OK VS Marianna Karjalainen JKB 2-1 Laine
K1 -56kg Hanna Heiskanen NHB VS Janita Immonen JKB 1-2 Immonen
K1 -60kg Ira Väänänen NHB VS. Katja Pöyhönen JKB 0-3 Pöyhönen
K1nv +70kg Suvi Halonen NHB VS. Elli Eloranta JKB 2-1 Halonen

Nuorten EM-kilpailut, Gyor Unkari, 23.8.-1.9.2019

A-juniorit K1 -52kg
Noora al-Saffu (FIN) – Arina Rudova (RUS) 3-0
Nooora al-Saffu (FIN) – Shir Cohen (ISR) 3-0
Noora al-Saffu (FIN) – Alina Giiasova (RUS) 3-0
Nooralle kultaa.

Bestfighter World Cup, Italia, 13.-16.6.2019

FC -60kg: Erika Rinne vs. Dilek Celik (NOR) 3-0 voitto Erikalle
FC -60kg: Erika Rinne vs. Thea Therese Naess (NOR) FINAALI

FC -65kg: Jenna Puurunen vs. Camilla Alida Strøm (NOR) 3-0 Jenna voittoon
FC -65kg: Jenna Puurunen vs. Natalie Zimmermann (GER) FINAALI 2-1 Jennalle kultaa

FC -71kg: Akseli Saurama vs. Dani Denis (ITA), 3-0 voitto Akselille
FC -71kg: Akseli Saurama vs. Kirill Vtyurin (RUS) SEMIFINAALI 3-0 Akselille
FC: -71kg: Akseli Saurama vs. Stanislav Danichev (UKR) FINAALI 3-0 voitto, Akselille kultaa

K1 -60kg: Korede Lawrence vs. Michal Gwaj (POL) 3-0 tappio Koredelle, Koredelle pronssia

LK OJ +70kg: Henna Puolakanaho vs. Mariam Sadrieva (RUS) 2-1 Hennalle voitto
LK OJ +70kg: Henna Puolakanaho vs. Anastasija Omalinovskaja (RUS) FINAALI 3-0 Hennalle hopeaa

PF -74kg Rufus Kesti vs. Bonotto Roberto (ITA) 3-0 Kestille tappio

PF -69kg Rufus Kesti vs. Giovanni Marmorino (Ita) 15-12 Rufus voittoon
PF -69kg Rufus Kesti vs. Hjelmervik Johan (NOR) 18-16 Rufukselle jatkoerätappio

LC -69kg Rufus Kesti vs. Alexander-Cesar Angelov (BUL) 3-0 tappio Rufukselle

LC -74kg Rufus Kesti vs. Finlay Heesom (GB) 3-0 tappio, Rufus pronssille!

LC -79kg Antti Rintanen (Kiralyteam, HUN) vs. Kirill Vorobyov (RUS) 3-0 tappio Antille

LC -84kg Antti Rintanen (Kiralyteam, HUN) vs. Ruslan Nuriev (RUS) 3-0 voitto Antille
LC -84kg Antti Rintanen (Kiralyteam, HUN) vs. Andrei Maksjuta (RUS) 3-0 tappio Antille

KOK World GP, Helsinki, 17.5.2019

1. -50 kg Satu Mykkänen FIN def. Crista Padu EST, UD
2. -60 kg Abdifatah Khalif FIN def. Alireza Aholami KBT Oulu, UD
3. -65 kg Lauri Suomela KBT Oulu def. Dariusz Skoczek POL, UD
4. -65 kg Pok Biil FIN def. Janis Freimanis LAT, TKO2
5. -65 kg Henri Kurttila KBT Oulu def. Timo Venäläinen FIN, SD
6. -69 kg Matas Pultarazinskas LIT def. Sami Leino FIN, UD
7. -65 kg Pok Biil FIN def. Lauri Suomela KBT Oulu, UD
8. -77 kg Raimondas Avlacevicius LIT def. Tommi Savolainen TNS, KO3
9. -71 kg Niko Korventaus FIN def. Mantas Grubliauskas LIT, UD
10. -77 kg Ali Taimouri FIN def. Tomasz Zamyslowski POL, SD
11. -65 kg Kristoffer Björkskog FIN def. Daniil Gayduk EST, UD
12. -85 kg WORLD TITLE Daniel Forsberg FIN def. Raimonds Aukstikalnis LAT, UD

Hämeenlinna Open 4.5.2019

1. K1 -52kg Elsa Närhi K-K M – Sara Nurmi EKH, 3-0
2. K1 -71kg Miro Honkanen MMA I – Karmo Kivi TJJS, 3-0
3. K1nv -65kg Jenna Mäntylä MMA S- Vilma Laine OK , 2-1
4. K1nv -81kg Jarno Sottinen K-K Hml – Roope Raati K-K M, 3-0
5. K1nv -60kg Mimmi Kalenius LKK – Federica Russo TKKS, RSC2
6. K1 -60kg Emmi Saarela EKH – Taija Savolainen JKB, 2-1
7. K1nv -91kg Marko Ranto SFJ – Timo Tapiala LKK, 3-0
8. K1nv -60kg Jessika Elo VKK – Janita Immonen JKB, 2-1
9. K1nv -71kg Jesse Mutikainen MMA I- Jaakko Haanpää ATC, 2-1
10. K1nv -65kg Viivi Vuorinen KR – Susanna Koskelin KFC, 2-1
11. K1nv -70kg Emma Salo TJJS – Anni Ylönen KFC, 3-0
12. K1nv -75kg Karmo Kivi, TJJS – Aki Pennanen NHB, 3-0
13. K1 -52kg Noora Al-Saffu GB Gym – Elsa Närhi K-K M, 3-0
14. K1 -75kg Jimi Orava MMA I – Aki Pennanen, ratkaisematon

Unkarin World Cup, 16.-.19.5.2019

Full Contact miehet -67 kg
Tino Saarikangas, Espoon Kehähait – Kian Golpira, Saksa 2-1
Tino Saarikangas – Truls Mathisen 3-0
Tinolle kultaa.

Full Contact A-juniorit -71 kg
Jakob Walser, Liechenstein – Kalle Ålander, NHB Iisalmi 3-0
Kallelle hopeaa.

Full Contact B-juniorit -57 kg
Serhii Frunze, Ukraina – Tatu Maunu, Espoon Kehähait 3-0
Tatulle pronssia.

K1 naiset -56 kg
Essi Honkonen, Jigotai – Raffaela Vent, Itävalta 2-1
Essi Honkonen – Jovana Milovanovic, Serbia 3-0
Essi Honkonen – Antonina Osetska, Ukraina 3-0
Michaela Kerlehová, Tsekki – Essi Honkonen 2-1
Essille hopeaa.

K1 A-juniorit -52 kg
Noora Al-Saffu, GB Gym – Barbora Mayerová, Slovakia 2-1
Stasa Veic, Serbia – Noora Al-Saffu 3-0
Nooralle hopeaa.

Light Contact -79 kg
Antti Rintanen, Kiraly Team Unkari – Marco Tosello, Italia 3-0
Antti Rintanen – Valentin Kassarniq, Itävalta 3-0
Antti Rintanen – András Virág, Unkari 3-0
Antti Rintanen – Brendan Kenny, Irlanti 3-0
Antille kultaa.

Light Contact -84 kg
Antti Rintanen – Kristian Benedetti, Kroatia WO
Luca Padoan, Italia – Antti Rintanen 2-1
Anttille pronssia.

Kick Light miehet -79 kg
Antti Rintanen – Lukasz Puczynski, Puola 3-0
Emanuel Szmolek – Antti Rintanen, Unkari 3-0
Antin sijoitus 5.-8.

Kick Light -84 kg
Arkadiusz Lasek, Puola – Antti Rintanen 3-0
Antille pronssia.

Light Contact -69 kg
Denny Schmidt, Saksa – Rufus Kesti, Rasbudo 3-0
Rufuksen sijoitus 17.

Light Contact -74 kg
Raj Chiripal, Englanti – Rufus Kesti 3-0

Point Fighting avoin sarja
Sergey Pletenev, Venäjä – Rufus Kesti 10-1
Rufuksen sijoitus 17.

TOPTEN Junnu Cup 27.4.2019

Point Fighting tytöt 7-9v avoin sarja
1. Minka Kaipomäki Nokia
2. Benjamin Blamqvist JäKK
3. Voitto Koivusara JäKK

Light Contact tytöt 16-18v -55kg
1.Maija Lehtomäki NHB Iisalmi
2.Jemina Laine Nokia

Light Contact tytöt 16-18v +70kg
1.Henna Puolakanaho JäKK
2. Suvi Halonen NHB Iisalmi

Light Contact pojat 16-18v -57kg
1. Tatu Maunu Kehähait
2.Tomi Piippo NHB Iisalmi

Kick Light tytöt 10-12v -47kg
1.Luka Kaipomäki Nokia
2.Alina Häiväläinen Kurikka

Kick Light tytöt 10-12v +47kg
1.Iida Suvanto MMA Imatra
2.Maya Jalomäki TFC

Kick Light pojat 10-12v -32kg
1. Veeti Peltoniemi JäKK
2. Robertino Salojensaari Kurikka

Kick Light pojat 10-12v -47kg
1. Emil Ketola MMA Imatra
2. Rasmus Rintee MMA Imatra
3. Aleksanteri Hanski MMA Imatra

Kick Light pojat 10-12v +47kg
1. Joni Saastamoinen JäKK
2. Simo Tähtinen JäKK
3. Arttu Luomi JäKK
3.Viljami  Evikoski Nokia

Kick Light tytöt 13-15v -55kg
1. Siiri Halonen Jigotai
2. Verena Kiimalainen NHB IIsalmi

Kick Light tytöt 13-15v +65kg
1. Laura Löppönen Kurikka
2. Henna Ollikainen NHB IIsalmi
3. Viivi Vuorinen Kurikka

Kick Light pojat 13-15v -42kg
1. Emil Ketola MMA Imatra
2. Aleksanteri Hanski MMA Imatra
3. Miska Keskinen Kurikka

Kick Light pojat 13-15v -52kg
1. Lari Salonen TFC
2. Pavel Podkovin MMA Imatra

Kick Light pojat 13-15v -63kg
1. Artur Viotti JäKK
2. Karl Erlich Jigotai
3. Otso Siven TFC

Kick Light pojat 13-15v +69kg
1. Juho Suvanto MMA Imatra
2. Max Salmi JäKK
3. Lauri Ranta MMA Imatra

Kick Light pojat 16-18v -57kg
1. Tatu Maunu Kehähait
2. Tomi Piippo NHB IIsalmi

Kick Light pojat 16-18v -69kg
1. Leevi Ulvinen KBT Oulu
2. Valtteri Kivistö MMA Imatra
3. Veeeti Maksimainen MMA Imatra

Kick Light pojat 16-18v -79kg
1. Tuukka Iivari TFC
2. Alexander Fieandt TFC
3. Jimi Orava MMA Imatra

Kick Light tytöt 16-18v -55kg
1. Nea Huttunen NHB IIsalmi
2.Venla  Luukkonen NHB Iisalmi
3. Maija Lehtomäki NHB Iisalmi

Kick Light tytöt 16-18v -60kg
1. Johanna Tolonen NHB Iisalmi
2. Anni Nissinen Jigotai

Kick Light tytöt 16-18v -65kg
1. Anna Henriksson Espoo
2. Suvi Halonen NHB Iisalmi

Kick Light tytöt 16-18v +70kg
1. Sofia Peltonen Kurikka
2. Suvi Halonen NHB IIsalmi
3. Henna Puolakanaho Jäkk

Ottelutulokset nähtävissä:

junnucup_tulokset.pdf (95 kB)

Itävallan World Cup, 12.-14.4.2019

FC -67 kg
Tino Saarikangas FIN (EKH) – Felix Dlugosch GER 3-0
Tino Saarikangas – Kian Golpira GER 3-0
Tino Saarikangas – Truls Mathilsen NOR 3-0
Tinolle kultaa.

FC -71 kg
Akseli Saurama FIN (JÄKK) – Patrick Straume Gaassand NOR 3-0
Akseli Saurama FIN – Klemens Ruder GER 3-0
Akselille kultaa.

FC -60 kg
Erika Rinne FIN (JÄKK) – Camilla Strøm NOR 3-0
Thea Therese Naess NOR – Erika Rinne 3-0
Erikalle hopeaa.

FC -65 kg
Jenna Puurunen FIN (JÄKK) – Jessica Schuette GER 3-0
Jenna Puurunen – Emma Winter GER 3-0
Jenna Puurunen – Natalie Zimmermann GER 3-0
Jennalle kultaa.

FC A-juniorit -60 kg
Anton Poropudas FIN (JÄKK) – Valerio Bovi ITA 3-0
Anton Poropudas – Reza Rezaei GER 3-0
Antonille kultaa.

K1 -75 kg
Oskari Holmberg FIN (VKK) – Adrijan Lacko AUT 3-0
Oskari Holmberg – Jiří Hladík CZE RSC 2
Michał Burdan POL – Oskari Holmberg 3-0
Oskarille hopeaa.

K1 -56 kg
Anastazija Petrovic MNE – Essi Honkonen FIN (JKB) 2-1
Essille pronssia.

K1 -60 kg
Sarel de Jong NED – Kaisa Musikka FIN (VKK) 3-0
Kaisalle hopeaa.

K1 -70 kg
Helena Jurisic CRO – Mirjam Hänninen FIN (VKK) 3-0
Mirjamille pronssia.

LC -79 kg
Antti Rintanen FIN (JÄKK) – Daniel Crepaz AUT 3-0
Antti Rintanen – Marek Karlik SVK 3-0
Antti Rintanen – Valentin Kassarnig AUT 3-0
Antti Rintanen – Simone Barbiere ITA 2-1
Antille kultaa.

LC -84 kg
Antti Rintanen – Jan Altender AUT 3-0
Antti Rintanen – Kirill Efremov BLR 3-0
Luka Krell SLO – Antti Rintanen 2-1
Antille pronssia.

KL -79 kg
Jose Ricardo Huerta Cantero ESP – Antti Rintanen 3-0
Antin sijoitus 9.-16.

KL -84 kg
Alan Momo ITA vs – Antti Rintanen WO
Antin sijoitus 5.-8.

KBT-kisat, 30.3.2019

1. K1nv -63,5 kg Jonne Kahma KBT vs. Toni Tönkyrä KBT, NÄYTÖSOTTELU
2. K1nv -65 kg Suvi Halonen NHBI vs. Vilma Laine OKA, 3-0

KOK, Vilna Liettua, 16.3.2019

Lauri Suomela – Jan Naus. Tasapisteet, ratkaisematon.

SM-kilpailut, Iisalmi, 16.-17.3.2019

-60kg naiset B-juniorit
Finaali: Viivi Hakkinen (MMA Seinäjoki) – Venla Luukkonen (NHB) 3-0

-65kg naiset A-juniorit
Finaali: Suvi Halonen (NHB) – Viivi Vuorinen (KuRy) 3-0

-67kg miehet A-juniorit
Välierä: Niklas Lindroos (TKKS) – Peter Räsänen (NHB) 3-0
Finaali: Niklas Lindroos (TKKS) – Kalle Ålander (NHB) 2-1

-52kg naiset
Puolivälierä: Noora al-Saffu (GB) – Hanna Heiskanen (NHB) 3-0
Välierä: Noora al-Saffu (GB) – Sara Nurmi (EKH) 3-0
Välierä: Oona Juutilainen (JKB) – Elsa Närhi (Kachi-Kan) 3-0
Finaal: Noora al-Saffu (GB) – Oona Juutilainen (JKB) 0-0 W.O. (loukkaantuminen)

-56kg naiset
Välierä: Taija Savolainen (JKB) – Emmi Saarela (EKH) 3-0
Välierä: Essi Honkonen (JKB) – Hanna-Riikka Hartikainen (TJJK) 3-0
Finaali: Essi Honkonen (JKB) – Taija Savolainen (JKB) 0-0 W.O.

-60kg naiset:
Välierä: Kaisa Musikka (VKK) – Sonja Juntunen (TJJK) 3-0
Välierä: Kaisa Kuisma (TJJS) – Ira Väänänen (NHB) 3-0
Finaali: Kaisa Kuisma (TJJS) – Kaisa Musikka (VKK) 3-0

-65kg naiset:
Välierä: Elisa Koivupuu (KBT Oulu) – Anna-Mari Kovaniemi (KBT Kokkola) 3-0
Finaali: Elisa Koivupuu (KBT Oulu) – Juvonen Marika (VKK) 2-1

-70kg naiset:
Välierä: Anne Pukkila (MMA Seinäjoki) – Petra Hämälä (KBT Oulu) 0-0 W.O.
Finaali: Anne Pukkila (MMA Seinäjoki) – Mirjam Hänninen (VKK) 2-1

75+kg naiset:
Finaali: Jonna Räisänen (TFC) – Nina Liste (VKK) 3-0

-57kg miehet:
Välierä: Kyi Min (NHB) – Saku Ronkainen (KBT Oulu) 3-0
Finaali: Marcus Södergård (SFJ) – Kyi Min (NHB) 2-1

-67kg miehet:
Välierä: Mauno Kopsa (NKU) – Pekka Hannus (KBT Oulu) 3-0
Finaali: Olli Tikkanen (JKB) – Mauno Kopsa (NKU) 2-1

-71kg miehet:
Finaali: Atte Kähäri (TKKS) – Amin Modabberian (EKH), keskeytys

-75kg miehet:
Välierä: Oskari Holmberg (VKK) – Mikko Hyvärinen (NHB) 3-0
Finaali: Oskari Holmberg (VKK) – Aki Jaakola (KBT Kokkola) 2-1

-81kg miehet:
Finaali: Tommi Savolainen (TuusNy) – Aleksi Holmberg (VKK) 2-1

-86kg miehet:
Välierä: Jari-Tapani Runtti (KFC) – Markus Peltola (MMA Seinäjoki) 3-0
Finaali: Jari-Tapani Runtti (KFC) – Marko Ranto (SFJ) 3-0

-91kg miehet:
Finaali: Antti Heikura (KBT Kokkola) – Petteri Pihajoki (TKKS) 2-1

91+kg miehet:
Finaali: Juha-Matti Runtti (OKB) – Pirkka Suksi (W3R) 3-0

Irlannin World Cup, 28.2.-3.3.2019

LC 79kg miehet
1. kierros: Antti Rintanen Jäkk/Kir vs Daniel Balch ENG 2-1
puolivälierä: Antti Rintanen Jäkk/Kir vs Rakan Sabbah BNR 3-0
välierä: Antti Rintanen Jäkk/Kir vs Kenny Brendan IRL 0-3

FC 60kg nuoret
loppuottelu: Anton Poropudas Jäkk vs Patryk Mozdynski POL, 3-0

FC 71kg miehet
välierä: Akseli Saurama Jäkk vs Scott Brewer GBR, 3-0
loppuottelu: Akseli Saurama Jäkk vs Patrick Straume NOR, 3-0

FC 60kg naiset
1. kierros: Erika Rinne Jäkk vs Julia Radys POL, 3-0
välierä: Erika Rinne Jäkk vs Laura Wylde GBR, 3-0
loppuottelu: Erika Rinne Jäkk vs Emilia Crerwinska, 2-1

FC 65kg naiset
1. kierros: Jenna Puurunen Jäkk vs Jessica Schuette GER, 3-0
välierä: Jenna Puurunen Jäkk vs Patrysja Woznijak POL, 3-0
loppuottelu: Jenna Purunen Jäkk vs Pola Rogala POL, 3-0

Helsinki Open  2.3.2019

Näytösottelu -52 kg K1Nv Sointu Määttä (0) GB vs. Jemina Laine (1+1) NKU

1. -75kg K1 Juuso Halme (2) MMA I vs. Aki Jaakola (7) KBT K CW79 0-3
2. -56kg K1 Elsa Närhi (5) MKK vs. Taija Savolainen (13) JKB 0-3
3. -71kg BK1Nv Juho Suvanto (2) MMA I vs. Jaakko Haanpää (3) Ahjo 1-2
4. -56kg K1 Sini Tertsonen (3) TFC vs. Janita Immonen (3) JKB 0-3
5. -60kg K1Nv Anna Henriksson (0) EKH vs. Mimmi Kalenius (0) LKLK CW62 1-2
6. -67kg K1Nv Veeti Maksimainen (2) MMA I vs. Niklas Lindroos (3) TKKS 1-2
7. -91kg K1 Elmer Numanovic (0) GB vs. Petteri Pihajoki (1) TKKS RSC2, voittaja Pihajoki
8. -60kg K1Nv Jessica Elo (0) VKK vs. Katja Pöyhönen (4) JKB 0-3
9. -71kg K1 Miro Honkanen (2) MMA I vs. Kalle Ålander (5) NHB 2-1
10. -65kg K1 Sabina Bec (20+3) MKK vs. Anna-Mari Kovaniemi (4) KBT K 0-3

Näytösottelu -75 kg K1 Tony Kiander (2) MMA I vs. Aki Jaakola (8) KBT K CW79

Finnish Open & Cup, Espoo, 16.2.2019

Välierät
1. K1 O-F-70 Virve Vanhakoski, Kushin-kan vs Mirjam Hänninen, Vantaan Kamppailuklubi 2-1

Loppuottelut
2. K1 C-F-52 Sara Nurmi, Espoon Kehähait vs Nea Huttunen, NHB Iisalmi RSC3
3. K1 C-F-56 Sini Tertsonen, Tuusula Fighter Club vs Hanna Heiskanen, NHB Iisalmi 2-1
4. K1 C-F-60 Ira Väänänen, NHB Iisalmi vs Henna Kesänen, Kachi-kan Mikkeli 3-0
5. K1 C-F-70 Nina Liste, Vantaan Kamppailuklubi vs Suvi Halonen, NHB Iisalmi 2-1
6. K1 C-F+70 Julia Johnsson, Nordic Budo & Sport Academy vs Minna Kivinen, Espoon Kehähait 3-0
7. FC C-F+70 Henna Puolakanaho, Järvenpään Kehäkarhut vs Matilda Grundman, SWE Östersunds KSF 2-1
8. K1 C-MB-54 Jimi Kuismin, Kickboxing Team vs Omar Hussein, Espoon Kehähait AB3
9. K1 C-MA-67 Niklas Lindroos, Turun Kontaktikarateseura vs Peter Räsänen, NHB Iisalmi 3-0
10. K1 C-M-67 Kalle Ålander, NHB Iisalmi vs Joe Varis, Tampereen Ju-jutsukoulu RSC1
11. K1 C-M-75 Oskari Holmberg, Vantaan Kamppailuklubi vs Mikko Hyvärinen, NHB Iisalmi 3-0
12. K1 C-M-86 Sebastian Karlsson, SWE Östersunds KSF vs Roope Raati, Kachi-kan Mikkeli 3-0
13. K1 O-M-57 Alireza Aholami, Kickboxing Team vs Marcus Södergård, Sportfighters 3-0
14. K1 O-M-71 Lauri Suomela, Kickboxing Team vs Atte Kähäri, Turun Kontaktikarateseura 3-0
15. K1 O-F-56 Hanna-Riikka Hartikainen, Tampereen Ju-jutsukoulu vs Emmi Saarela, Espoon Kehähait 3-0
16. K1 O-F-70 Virve Vanhakoski, Kushin-kan vs Petra Hämälä, Kickboxing Team 2-1
17. K1 O-F-52 Heli Hannus, Kickboxing Team vs Sara Nurmi, Espoon Kehähait 3-0

Kroatia Open, Karlovac Kroatia, 8.-10.2.2019

Akseli Saurama FIN vs Jesper Ibabao DEN 3-0
Akseli Saurama FIN vs Ruslan Voituk UKR 3-0
Akselille kultaa.

Graniitin Kovimmat, Jyväskylä, 2.2.2019

1. K1nv -56kg Hanna Heiskanen (2) NHB – Janita Immonen (2) JKB 2 – 1
2. K1nv -67kg Joe Varis (1) TJJK – Mauno Kopsa (0+8) NKU 2 – 1
3. K1nv -52kg Elliina Piirainen (0) KBT Kokkola – Nea Huttunen (0) NHB RSC -3. Voittaja Piirainen
4. K1 -56kg Oona Juutilainen (4) JKB – Elsa Närhi (5) K-K 3 – 0
5. K1nv -70 Jenna Mäntylä (0) MMA-S – Suvi Halonen (1) NHB 0 – 3
6. K1nv -63,5kgTeemu Joensuu (3) W3R – Ahmed Al-Jubouri (0+4) KBT-K 1 – 2
15min TAUKO
7. K1nv -60kg Ira Väänänen (0) NHB – Henna Kesänen (1) K-K 3 – 0
8. K1nv -86kg Roope Raati (2) K-K – Jari-Tapani Runtti (2) KFC 0 – 3
9. K1 -60kg Sabina Bec (20) K-K – Katja Pöyhönen (3) JKB 1 – 2
10. K1nv -75kg Ville Korhonen (4) NHB – Sami Tolonen (1) KFC 3 – 0
11. K1 +91kg Pirkka Suksi W3R – Juha-Matti Runtti (6) OKB 2 – 1