Tulokset 2021

WAKO SPANISH OPEN, Benidorm 18.-21.11

Mira Sjövall
Point fighting -65kg KULTAA
1. kierros: Mira Sjövall – Redondo Gago Milagros (ESP), Miralle luovutusvoitto
Finaali: Mira Sjövall- Lopez Lores Hug (ESP), Miralle 6-1 pistevoitto

Light Contact -65 kg KULTAA
1. kierros: Mira Sjövall – Eslava Hostalet Natalia (ESP), Miralle 3-0 voitto
Finaali: Mira Sjövall – Oliverio Francesca (ITA), Miralle 3-0 voitto

Nika Korina
Point fighting OC -55 kg KULTAA
1. kierros:  Nika Korina  – Damache Todea Selena Gabriela (ESP), Nikalle 13-11 voitto
Finaali  Nika Korina  – Moreno Diepa Leis (ESP),  Nikalle 18-12 voitto

Light Contact OC -55 kg KULTAA
1. kierros: Nika Korina – Moreno Diepa Leisy (ESP), Nikalle TKO-voitto
Finaali:  Nika Korina – Boussala Sara (ESP)  Spain, Nikalle 2-1 voitto

Jukka Holmén
Light Contact -74 kg KULTAA
1. kierros:  Jukka Holmén – Honrubia Barbero Miguel Angel (ESP) Jukalle 2-1 voitto
2. kierros:  Jukka Holmén -Calvo El Hardavi Borja (ESP), Jukalle 3-0 voitto
Finaali:  Jukka Holmén – Pinilla Redondo Cesar (ESP), Jukalle 3-0 voitto

Point fighting -74 kg HOPEAA
1. kierros Jukka Holmén – Sami Jassim  (UK), Jukalle 14-11 voitto
2. kierros  Jukka Holmén –  Pinilla Redondo Cesar (ESP), Jukalle 13-10 voitto
Finaali Jukka Holmén – Lopez Lores Hugo (ESP), Jukalle 9-13 häviö

Tino Shikongo
Point fighting -84 kg HOPEAA
1. kierros: Tino Shikongo – Moreno Catala Jeronimo (ESP), Tinolle 11-2 voitto
Finaali: Tino Shikongo  11-12 Zorn Erik Slovenia (SLO), Tinolle 11-12 tappio

W3R Fight 4, Vaasa 20.11.2021

1. K1 -65kg: Elina Kallio, JKB – Jenna Mäntylä, MMAS
Voittaja: Kallio, 2-1

2.K1nv -65: Katarina Stenbacka, PJJS – Marika Känsäkangas, W3R
Voittaja: Stenbacka, 3-0

3. K1nv -67kg: John Englund, KBT Kokkola – Joel Storbäck, F4A
Voittaja: Englund, 3-0

4. K1nv +70kg: Nella Pisto, MMAS – Marianne Kovanen, Sportfighters
Voittaja: Kovanen, 2-1

5. K1nv -60kg: Elli Rimpioja, KBT Kokkola – Jenna Mäntylä, MMAS
Voittaja: Mäntylä, 3-0

6. K1nv -65: Katarina Stenbacka, PJJS – Elina Kallio, JKB
Voittaja: Stenbacka, 3-0

HELSINKI OPEN 25,  6.11.2021

1) AK1 -63,5 kg Elias Salonen STR vs. Pavel Podkoviin MMAI 0-3
2) K1Nv -70kg Riia-Eerika Nakkila TJJS vs. Mari- Leea Hankilainen LKLK 0-3
3) K1 -52kg Veera Nykänen EKH vs. Elsa Närhi JKB 0-3
4) CK1Nv -71kg Onni Siven TFC vs. Emil Ketola MMAI 3-0
5) K1 +91kg Tatu Rautiola SPF vs. Matti Aurala MMAI 0-3
6) K1 -60kg Oona Valkeinen GB vs. Janita Immonen JKB 3-0
7) K1 -71kg Miro Honkanen MMAI vs. Amin Farhadi TKKS3-0
8) K1Nv -63,5kg Leo Ailio VKK vs. Henry Robertsson TJJS 0-3
9) K1 -60kg Nea Paulman TFC vs. Marianne Karjalainen JKB 3-0
10) K1 -86kg Viljami Verronen SPF vs. Juho Suvanto MMAI 0-3
11) K1Nv -67kg Miikka Heino GB vs. Timo Silvo VKK 3-0
12) K1 -67kg John Englund KBTK vs. Veeti Maksimainen MMAI Englung KO
13) BK1Nv -67kg Otso Siven TFC vs. Pavel Podkovin MMAI 2-1
14) K1Nv -75kg Mika Sailio TJJS vs. Hannes Nieminen SPF 3-0
15) K1 +91kg Toomas Sjöman TFC vs. Romeo Thanveera MMAI 0-3
16) K1Nv -60kg Sanni Holmberg VKK vs. Ronja Kosonen LKLK 2-1
17) CK1Nv -60kg Oskari Hyle TFC vs. Emil Ketola MMAI 0-3
18) K1Nv +91kg Martin Backman STR vs. Roni Nässling VKK Nässling KO
19) K1-70kg Elli Eloranta JKB vs. Mari- Leea Hankilainen 1-2
20) K1 -86kg Mikko Tirronen RFC vs. Juho Valamaa MMAI Tirronen RSC

 

MM-kilpailut, Italia (Jesolo) 15.-24.10.2021

K1 -56 kg
Essi Honkonen, hopeaa
Essi vs. Martyna Kierczynska (POL) 0-3
Essi vs. Taylor Malynyk (CAN), 2-1
Essi vs. Polina Galinova (BUL) 3-0

Full Contact -71 kg
Akseli Saurama, pronssia
Akseli vs. Maxat Ussip (KAZ), 1-2
Akseli vs. Mohanad Hussein (JOR) 3-0
Akseli vs. Saber Jahaniyani (IRI), 3-0

K1 -67 kg
Lauri Suomela, pronssia
Lauri vs.  Oleksandr Ukrainets (UKR) 0-3
Lauri vs. Olvera Betancourt (MEX)  3-0
Lauri vs. Dogan Kilic (TUR), 3-0
Lauri vs. Damin Waitman (CAN) 3-0

Light Contact -65 kg
Mira Sjövall, pronssia
Mira vs. Stefanie Kemper  (GER), 0-3
Mira vs. Raquel Binns (USA), Miralle  voitto keskeytyksellä
Mira vs. Ebru Unver (TUR), Miralle  voitto keskeytyksellä

K1 -70 kg
Virve Vanhakoski, pronssia
Virve vs. Dajenka Meijer (NED) 1-2
Virve vs. Kamila Balanda (POL), Virvelle tyrmäysvoitto
Virve vs. Polina Grossman (ISR) 3-0

K1 +91 kg
Pirkka Suksi, sijoitus 5.
Pirkka vs. Miroslav Vujovic (MNE), Pirkalle häviö lääkärin keskeytyksellä
Pirkka vs. Matt Paul (USA) 3-0

K1 -60 kg
Katja Pöyhönen, sijoitus 5.
Katja vs. Sofia Oliveira (PCT), 0-3
Katja vs. Aleksandra Niewiadomska (POL) 3-0

Full Contact  -63,5 kg
Tatu Maunu, sijoitus 9.
Tatu vs. Marin Jelacic (CRO) 0-3

Full Contact  -75 kg
Mikko Hyvärinen, sijoitus 9.
Mikko vs. Emre Yildirim (TUR) 0-3
Mikko vs. Khasanboev Fayzbek (UZB) 3-0

K1 -75 kg
Niko Korventaus, sijoitus 9.
Niko vs. Henrikas Viksraitis (LTU) 0-3
Niko vs. Buzdugan Cezar Matei (ROU) 3-0

Light Contact -79 kg
Jukka Holmén, sijoitus 9.
Jukka vs. Gaston Oviedo (ARG), 1-2

K1 -71 kg
Oskari Holmberg, sijoitus 17.
Oskari vs. Slobodan Mijajlovic (SRB), 0-3

K1 -63,5 kg
Jimi Juvonen, sijoitus 17.
Jimi vs. Dostonbek Ilashev (UZB), 1-2

Low-Kick -75 kg
Aleksi Holmberg, sijoitus 17.
Aleksi vs. Kudaiberdiev Azamat (KGZ), 0-3

K1 -52 kg
Noora Al-Saffu, sijoitus 17.
Noora vs. Nieroda-Zdziebko Iwona (POL) 0-3

Kokkola Kahakka Fight 23.10.2021 

1. K1nv -60kg Satu Pollari MMAS – Marianna Karjalainen JKB 0-3
2. K1nv +70kg Katarina Stenbacka PJJ – Nella Pisto MMAS 3-0
3. K1nv -75kg Valtteri Pallaspuro KBTK – Antti Lauronen KJJS 1-2
4. K1 -70kg Jenna Mäntylä MMAS – Elli Eloranta JKB 0-3
5. K1nv -60kg Elli Rimpioja KBTK – Marianna Karjalainen JKB 3-0
6. K1nv -86kg Iljar Turdiev RF – Viljami Verronen SFJ 0-3


Unkarin World Cup, Budapest, 16.-19.9.2021

Suomalaisten ottelutulokset:

Full Contact miehet -63,5 kg
Puolivälierä: Eugen Ill, Saksa – Tatu Maunu, Espoon Kehähait 3-0
Maunun sijoitus: 5

K1 naiset -52 kg
Puolivälierä: Daryna Ivanova, Ukraina – Noora Al-Saffu, GB Gym 3-0
Al-Saffun sijoitus: 5

K1 naiset -56 kg
Puolivälierä: Essi Honkonen, Jigotai – Diána Fricz, Unkari 3-0
Välierä: Martyna Kierczynska, Puola – Essi Honkonen 3-0
Honkosen sijoitus: 3

K1 naiset -56 kg
Puolivälierä: Stella Hemetsberger, Itävalta – Katja Pöyhönen, Jigotai 3-0
Pöyhösen sijoitus: 5

K1 A-juniorit -71 kg
Välierä: Jaakko Haanpää, Ahjo Training Center Allstars – Maximilián Ádám Maros, Unkari 3-0
Loppuottelu: Nichita Tataru, Moldova – Jaakko Haanpää 2-1
Haanpään sijoitus: 2

 

SM-kilpailut, Espoo, 21.-22.8.2021

PALKINTOJÄRJESTYS:

Full Contact Naiset -56 kg
1. Saarelainen Saju, Järvenpään Kehäkarhut
2. Tolonen Johanna, NHB Iisalmi

Full Contact Naiset -65 kg
1. Väänänen Ira, NHB Iisalmi
2. Franck Cassandra, Espoon Kehähait
3. Mäntylä Jenna, MMA Seinäjoki

K1 Naiset -52 kg
1. Närhi Elsa, Jyväskylän Jigotai Kickboxing
2. Al-Saffu Noora, GB Gym
3. Hannus Heli, Kickboxing Team Oulu

K1 Naiset -56 kg
1. Honkonen Essi, Jyväskylän Jigotai Kickboxing
2. Immonen Janita, Jyväskylän Jigotai Kickboxing

K1 Naiset -60 kg
1. Pöyhönen Katja, Jyväskylän Jigotai Kickboxing
2. Valkeinen Oona, GB Gym
3. Hakkinen Viivi, MMA Seinäjoki
3. Holmlund Pihla-Maaria, Lahden Kamppailulajikeskus
5. Horttanainen Iida, MMA Team 300
5. Pulli Mirja, Helsingin Jujutsuklubi

K1 Naiset -65 kg
1. Hankilanoja Mari-Leea, Lahden Kamppailulajikeskus
2. Tukonen Elisa, Combat Academy Of Finland
3. Haljala Matilda, MMA Team 300
3. Teppola Phisinee, Lahden Kamppailulajikeskus

K1 Naiset -70 kg
1. Vanhakoski Virve, Kushin-Kan
2. Eloranta Elli, Jyväskylän Jigotai Kickboxing
3. Koivupuu Elisa, Kickboxing Team Oulu

K1 Naiset +70 kg
1. Hänninen Mirjam, Vantaan Kamppailuklubi
2. Vainio Jennika, Combat Academy Of Finland
3. Hämälä Petra, Kickboxing Team Oulu
3. Pukkila Anne-Emilia, MMA Seinäjoki

A-juniorit K1 Naiset +70 kg
1. Holmlund Solja-Linnea, Lahden Kamppailulajikeskus
2. Pisto Nella, MMA Seinäjoki

Full Contact Miehet -63.5 kg
1. Maunu Tatu, Espoon Kehähait

Full Contact Miehet -75 Kg
1. Hyvärinen Mikko, NHB Iisalmi
2. Hankaniemi Dlovan, MMA Seinäjoki

K1 Miehet -60 kg
1. Kahma Jonne, Kickboxing Team Oulu
2. Lawrence Korede, Ahjo Training Center
3. Renfors Jesse, MMA Team 300
3. Sheikh Burhan, Crest Professional Fighting Center
5. Helkiö Aleksi, Kushin-Kan

K1 Miehet -63,5 kg
1. Juvonen Jimi, Combat Academy Of Finland
2. Lehtosaari Joni, Combat Academy Of Finland
3. Tikkanen Olli, Jyväskylän Jigotai Kickboxing

K1 Miehet -67 kg
1. Suomela Lauri, Kickboxing Team Oulu
2. Lunden Oskar, MMA Team 300
3. Kunushevci Shuajb, Crest Professional Fighting Center

K1 Miehet -71 kg
1. Peltonen Elmo, MMA Team 300
2. Kähäri Atte, Turun Kontaktikarateseura
3. Holmberg Oskari, Vantaan Kamppailuklubi

K1 Miehet -75 kg
1. Holmberg Aleksi, Vantaan Kamppailuklubi
2. Korventaus Niko, Combat Academy Of Finland

K1 Miehet -81 kg
1. Tirronen Mikko, Rauma Fight Club
2. Ranto Marko, Sportfighters Jyväskylä
3. Pöyhtäri Roope, Nokian Kamppailu-Urheilijat

A-juniorit K1 Miehet -63,5 kg
1. Englund John, KBT Kokkola
2. Renfors Juuso, MMA Team 300
3. Lönnstöm Felipe, Lahti Kickboxing Club

A-juniorit K1 Miehet -71 kg
1. Haanpää Jaakko, Ahjo Training Center
2. Rezaee Emad, Crest Professional Fighting Center

OTTELUTULOKSET:

La 21.8.2021

Puolivälierät:
MK1-60 Helkiö Aleksi, K-K – Lawrence Korede, ATC 0-3
FK1-60 Hakkinen Viivi, MMAS –  Horttanainen Iida, MMA 300 3-0
FK1-60 Pulli Mirja, HJJK- Holmlund Pihla-Maaria, LKK 1-2

Välierät:
MOJK1-63,5 Renfors Juuso, MMA300 –  Lönnstöm Felipe, LKBC 2-1
FK1-52 Hannus Heli, KBT –  Närhi Elsa, JKB 1-2
Fk1-65 Hankilanoja Mari-Leea, LKK –  Haljala Matilda, MMA300 3-0
FK1-65 Teppola Phisinee, LKK –  Tukonen Elisa, CAF 0-3
FK1-70 Eloranta Elli, JKB – Koivupuu Elisa, KBT 2-1
Fk1+70 Vainio Jennika, CAF –  Hämälä Petra, KBT 2-1
FK1+70 Hänninen Mirjam, VKK –  Pukkila Anne-Emilia, MMAS 3-0
MK1-63,5 Lehtosaari Joni, CAF –  Tikkanen Olli, JKB 3-0
MK1-67 Kunushevci Shuajb, CPFG –  Lunden Oskar, MMA300 1-2
MK1-71 Peltonen Elmo, MMA300 – Holmberg Oskari, VKK 2-1
MK1-81 Pöyhtäri Roope, NKU  –  Ranto Marko, SF KO 2, voittaja Ranto
FFC65 Mäntylä Jenna, MMAS –  Väänänen Ira, NHBI 0-3

Loppuottelut:
FFC-56 Tolonen Johanna, NHBI – Saarelainen Saju, JÄKK 0-3
MFC-75 Hankaniemi Dlovan, MMAS – Hyvärinen Mikko, NHBI 1-2
FK1-56 Immonen Janita, JKB – Honkonen Essi, JKB  0-3

Su 22.8.2021

Välierät:
FK1-60 Hakkinen Viivi, MMAS – Valkeinen Oona, GB 0-3
FK1-60 Holmlund Pihla-Maaria, LKK – Pöyhönen Katja, JKB 0-3

Loppuottelut:
MK1-60 Lawrence Korede, ATC – Renfors Jesse, MMA300 KO 2, voittaja Lawrence
MK1-60 Sheikh Burhan, CPFG – Kahma Jonne, KBT KO 2, voittaja Kahma
FFC-65 Väänänen Ira, NHBI – Franck Cassandra, EKH 3-0
FOJK1+70 Pisto Nella, MMAS – Holmlund Solja-Linnea, LKK 3-0
MOJK1-57 Hiltunen Younes, MMAK – Jalonen Rasmus, CPFG KO 3, voittaja Hiltunen
MOJK1-63,5 Renfors Juuso, MMA300 – Englund John, KBTK 0-3
MOJK1-71 Rezaee Emad, CPFG – Haanpää Jaakko, ATC KO 3, voittaja Haanpää
FK1-52 Närhi Elsa, JKB – Al-Saffu Noora, GB 3-0
FK1-65 Hankilanoja Mari-Leea, LKK – Tukonen Elisa, CAF 2-1
FK1-70 Eloranta Elli, JKB – Vanhakoski Virve, K-K 1-2
FK1+70 Vainio Jennika, CAF – Hänninen Mirjam, VKK 0-3
MK1-63,5 Lehtosaari Joni, CAF – Juvonen Jimi, CAF WO, voittaja Juvonen
MK1-67 Lunden Oskar, MMA300 – Suomela Lauri, KBT KO 1, voittaja Suomela
MK1-71 Peltonen Elmo, MMA300 – Kähäri Atte, TKKS 2-1
MK1-75 Holmberg Aleksi, VKK – Korventaus Niko, CAF 2-1
MK1-81 Ranto Marko, SFJ – Tirronen Mikko, RFC RSC 3, voittaja Tirronen
FK1-60 Valkeinen Oona, GB Gym – Pöyhönen Katja, JKB 1-2
MK1-60 Lawrence Korede, ATC – Kahma Jonne, KBT 0-3

WAKOpro maailmamestaruusottelu, Järvenpää, 21.8.2021

Järvenpään Kehäkarhujen Akseli Saurama voitti  miesten 71,8 kilon full contact -sarjassa  Saksan Kian Golbiran kaikin tuomariäänin. Voitto toi Sauramalle ammattilaisten (WAKO-PRO) maailmanmestaruuden.

Fairtex Open, Espoo, 19.6.2021

  1. K1nv -81 kg Hannes Nieminen, SF vs Antti Valkjärvi, Ahjo 0-3
  2. K1nv -63,5 kg Aleksi Helkiö, KK vs Mo Osman, Crest 3-0
  3. K1nv -60 kg Solja-Linnea Holmlund, LKLK vs Niina Oinonen, TJJK 3-0
  4. K1nv -65 kg Cassandra Franck, EKH vs Marika Känsäkangas, W3R 3-0
  5. K1nv -71 kg Miikka Heino, GB vs Emad Rezaee, Crest 3-0
  6. K1nv -67 kg Juho Leppänen, NKU vs John Englund, KBTK 0-3
  7. K1 -60 kg Emmi Saarela, EKH vs Pihla-Maaria Holmlund, LKLK 3-0
  8. K1nv -81 kg Jarno Sottinen, KK vs Shukri Haddad, GB 0-3
  9. K1nv -81 kg Hannes Nieminen, SF vs Eetu Huhtala, TJJK 0-3
  10. K1 -67 kg Ahmed Al-Jubouri, KBTK vs Shuajb Kunushevci, Crest 1-2
  11. K1nv -67 kg John Englund, KBTK vs Robel Abbay, HNT 1-2
  12. K1 -75 kg Omar Tugarev, EKH vs Jaakko Haanpää, Ahjo 3-0

Iisalmi Open 3, Iisalmi, 22.5.2021

  1. FC -81 kg Mikko Hyvärinen NHB vs. Ali-Sina Haidari MMA S Hyvärinen 2-1
  2. FC -65 kg Ira Väänänen NHB vs. Jenna Mäntylä MMA S Mäntylä 3-0
  3. K1 -60 kg (nov) B-jun Nella Pisto MMA S vs. Rita Saarinen KJJS Pisto 2-1
  4. K1 -60 kg (nov) Satu Pollari MMA S vs. Ronja Kosonen LKK Pollari 3-0
  5. K1 +70 kg (nov) Jenny Helin Ahjo vs. Mari Hankilanoja LKK Hankilanoja 3-0
  6. FC -60 kg (nov) Sabina Bec MMA L vs. Johanna Tolonen NHB Tolonen 2-1
  7. FC -81 kg Mikko Hyvärinen NHB vs. Dlovan Hankaniemi MMA S Hyvärinen 2-1
  8. FC -65 kg Ira Väänänen NHB vs. Phisinee Teppola LKK Väänänen 3-0
  9. K1 -56 kg Sara Nurmi EKH vs. Janita Immonen JKB Immonen 3-0
  10. K1 -56 kg Heli Hannus KBT vs. Elsa Närhi JKB Närhi 3-0
  11. K1 -63,5 kg Max Hynninen EKH vs. Jonne Kahma KBT Kahma 3-0
  12. K1 -75 kg Antto Pakkanen MMA L vs. Jaakko Haanpää Ahjo Haanpää 3-0
  13. K1 -60 kg Marianna Karjalainen JKB vs. Nea Huttunen MMA K Huttunen 2-1
  14. K1 -70 kg Elli Eloranta JKB vs. Anne Pukkila MMA S Pukkila 2-1
  15. K1 -71 kg (nov) Jaakko Seppänen KJJS vs. Ali-Sina Haidari MMA S Haidari AB
  16. K1 -75 kg (nov) Dlovan Hankaniemi MMA S vs. Antti Lauronen KJJS Hankaniemi 2-1
  17. K1 -65 kg Jenna Mäntylä MMA S vs. Phisinee Teppola LKK Teppola AB
  18. K1 +70 kg (nov) Mari Hankilanoja LKK vs. Virpi Hirvonen NHB Näytösottelu
  19. K1 -60 kg (nov) Heidi Tuovinen NHB vs. Nella Pisto MMA S Näytösottelu
  20. K1- 60 kg (nov) Heli Roth NHB vs. Satu Pollari MMA S Näytösottelu