Kokkolan Kahakka Fightissa pistettiin ennätykset uusiksi

Sarjassaan viides Kokkolan Kahakka Fight oteltiin Kokkolan Urheilutalolla 9. maaliskuuta

Tapahtuma oli onnistunut, ja tapahtuman järjestäjän KBT Kokkolan Tomi Kinnunen syystäkin tyytyväinen.
– Otteluita oli ennätysmäärä, yhteensä 21 kappaletta, ja nämä olivat ottelumäärältään suurimmat potkunyrkkeilykilpailut Pohjois-Suomessa koskaan. Onhan tämä kilpailuiden järjestäjän näkökulmasta todella huikean hienoa, ja toivottavasti sama trendi jatkuu myös tulevaisuudessa, Kinnunen iloitsee ja kertoo, että uusien kilpailujen suunnittelu tulevalle syksylle aloitetaan välittömästi.

Hän toteaa, että osallistujamäärästä sekä kisojen pituudesta huolimatta järjestelyt sujuivat toimivan kisaorganisaation vuoksi jouhevasti ja ottelut rullasivat tasaisesti.

– Vaikka ottelijakaarti oli verrattain kokematonta, niin vauhtia, jännitystä ja kamppailu-urheiluhuumaa riitti eikä yleisö varmasti jäänyt kylmäksi. Todella ilahduttavaa on myös se, että junioriottelut ovat selkeästi lisääntymään päin. Näistähän ne tulevaisuuden menestyjät nousevat.

Yleisöä paikalla oli päivän mittaan yhteensä hieman vajaa pari sataa, ja ottelijoita paikalle saapui Kokkolan lisäksi Oulusta, Kajaanista, Iisalmesta, Ylivieskasta, Seinäjoelta, Pietarsaaresta, Jyväskylästä, Vaasasta ja Helsingistä.

Kisojen parhaina ottelijoina palkittiin KBT Kokkolan Onni Kujala sekä Pietarsaaren Ju-Jutsun Katarina Stenbacka.

Tulokset

K1nv -91kg Verneri Surma-Aho KBTK – Jarkko Vimpari KBT Bothnia
Voittaja: Vimpari RSC

K1 A-67kg Konsta Nikko MMAS – Eevert Typpö 17v ViVo
Voittaja: Nikko 3-0

FC -70kg Elli Eloranta JMT – Sanni Penttinen  NHB Iisalmi
Voittaja: Eloranta 3-0

K1 A-52 Sandra Mäkelä KBT Bothnia – Martina Badidová, GB
Voittaja: Mäkelä 2-1

K1nv -91kg Axel Aurén KBTK – Aaro Antila KJJS
Voittaja: Aurén 3-0

K1nv A-75 Jimi Pesonen KBT Oulu – Aleksi Naamanka KuRy
Voittaja: Pesonen 3-0

K1nv A-60kg Taavetti Mäntylä KBT Bothnia – Maxim Frolov UFE
Voittaja: Frolov 3-0

K1nv +70kg Jade Englund KBT Kokkola – Anna Kuha KBT Oulu
Voittaja: Englund 3-0

K1nv -56kg Ira Ulkuniemi Jigotai – Netta Rissanen W3R
Voittaja: Rissanen 3-0

K1nv – 86 kg Venne Tiitinen JMT – Mohammedi Boualem KJJS
Voittaja:Tiitinen 3-0

K1 -52kg Krista Mäkelä KBT Bothnia – Martina Badidová GB
Voittaja: Badidoova 2-1

K1nv +91kg Tapani Muhonen KBTK – Ilari Alatalo KBT Oulu
Voittaja: Muhonen RSC

K1 -70kg Elli Eloranta JMT – Katarina Stenbacka  PJJ
Voittaja: Stenbacka 2-1

K1nv A-65 Helmi Lindgren Jigotai – Jonna Taijala  MMAS
Voittaja: Lindgren 2-1

K1 -67kg Jonne Kahma KBT Oulu – Antti Lauronen  KJJS
Voittaja: Kahma 3-0

K1 B-86 kg Rasmus Tihinen  KBT Bothnia – Jesse Pahajoki Jigotai
Voittaja: Pahajoki 3-0

K1 +70kg Hedda Nuri  GB – Julia Johnsson  HJJK
Voittaja: Johnsson RSC

K1nv B-60kg Aaron Typpö ViVo – Eemeli Kanninen  Jigotai
Voittaja: Typpö 2-0

K1nv -91kg Jaakko Pankolainen KBT Oulu – Kristian Helin SFJ
Voittaja: Pankolainen 3-0

K1 -91kg Onni Kujala KBTK – Robert Bång PJJ
Voittaja: Kujala 3-0