Sunnuntaina hyväksyttiin sääntömuutokset ja päivitettiin graduointioikeuksia

Suomen Potkunyrkkeilyliiton ylimääräinen kokous hyväksyi eilen yksimielisesti hallituksen esittämät sääntömuutokset. Lisäksi Danklubissa pidettiin graduointikoulutus, jossa kahdeksan mustavöistä päivitti vyökokeiden pito-oikeudensa kahdeksi vuodeksi.

Suomen Potkunyrkkeilyliiton sääntomuutokset tiivistetysti:

 • Liiton ruotsinkielinen nimi palautettiin alkueperäiseen muotoon Finska Kickboxningsförbundet
 • Jäsenseuroja sitoutetaan sääntöjenkin kautta Suomisport-lisenssijärjestelmän käyttöön
 • Liiton jäsenseurat ovat velvollisia nimeämään ja ilmoittamaan liitolle yhden tai useamman seurakäyttäjän Suomisport-palveluun
 • Suomisportin seurakäyttäjän vastuulla on valvoa, että seuran potkunyrkkeilyn harrastajilla on potkunyrkkeilylisenssi voimassa
 • Äänioikeus on jäsenseuroilla, jotka ovat maksaneet jäsenmaksunsa ja toimintasääntöjen mukaisesti lisenssimaksunsa ja jotka ovat liittyneet viimeistään edellisen vuoden aikana liiton jäsenseuraksi
 • Äänimääriin kokouksissa vaikuttaa jäsenmäärän sijaan lisenssimäärät
 • Liiton varsinaisissa kokouksissa kunkin edustajan tulee olla liittoon kuuluvan edustamansa seuran jäsen, eikä hän voi edustaa liiton kokouksissa saman kalenterivuoden aikana useampaa kuin yhtä seuraa
 • Työvaliokunnan toimikausi lyhennettiin kahdesta vuodesta yhteen vuoteen.

Ylimääräisessä kokouksessa oli edustettuna kaikkiaan kahdeksan liiton jäsenyhdistystä. Kokouksen jälkeen agendalla oli tekniikoiden läpikäynti. Painopiste oli tekniikoiden arviointikriteereissä vyökoketilanteissa, mutta keskustelua heräsi myös tekniikoiden opettamisesta. Lisäksi käytiin läpi 26.5. Hämeenlinnassa pidettävän vyötekniikkaleirin sisältöä.

Graduointioikeutensa päivittivät 30.6.2020 saakka:

 • Anna-Leena Riekkola
 • Anne Katas
 • Delcio Pereira
 • Jann Ranta
 • Jere Reinikainen
 • Keide Nordberg
 • Pasi Rantala
 • Petteri Maunu