Antalyan MM-kisojen tulosseuranta

26.11.2019

Suomen ottelijat, joiden lisäksi Suomen joukkueseen kuuluvat valmentajat Juha Saurama ja Jukka Saarinen sekä joukkueenjohtaja Petteri Maunu.
Suomen ottelijat, joiden lisäksi Suomen joukkueseen kuuluvat valmentajat Juha Saurama ja Jukka Saarinen sekä joukkueenjohtaja Petteri Maunu.
Erika Rinne, Jenna Puurunen ja Tino Saarikangas edustivat Suomea avajaisissa.
Erika Rinne, Jenna Puurunen ja Tino Saarikangas edustivat Suomea avajaisissa.
Akseli Sauramalle 3-0 voitto ensimmäisessä ottelussa.
Akseli Sauramalle 3-0 voitto ensimmäisessä ottelussa.

Turkin Antalyassa otellaan potkunyrkkeilyn MM-kilpailut 23.11-1.12. Suomea kilpailuissa edustavat: Erika Rinne (FC -60kg), Jenna Puurunen (FC -65kg), Tino Saarikangas (FC -67kg), Akseli Saurama (FC -71kg).

TIISTAI 26.11.2019 TULOKSET

 

26.11. ovat kilpailujen avajaiset ja myös ensimmäinen ottelupäivä.

1. kierros 
Akseli Saurama FIN - Salam Abdulridhe (IRQ) 3-0
voitto kaikin tuomariäänin Akselille

------------------------------------------------------------------------

KESKIVIIKKO 27.11.2019 TULOKSET

Ottelut jatkuivat Akselilla ja alkoivat Tinolla ja Jennalla. Erika ei vielä otellut keskiviikkona. Kaikki suomalaiset voitokkaita kehässä.

 

FC -67kg
Tino Saarikangas FIN - Tanju Karadag TUR 3-0

FC - 65kg
Jenna Puurunen FIN - Zazhira Shazhirova KAZ 3-0

Jenna neljän parhaan joukkoon

FC -71kg
Akseli Saurama FIN - Jakub Pokusa POL 3-0

------------------------------------------------------------------------

TORSTAI 28.11.2019 TULOKSET

 

FC-67kg 
Nursultan Khassanov KAZ - Tino Saarikangas FIN  2-1
Tinolle tappio

FC-71kg 
Akseli Saurama FIN - Nazim Celik TUR 2-1
Akseli etenee välieriin

FC-60kg 
Erika Rinne FIN - Lucia Cmarova SVK 3-0
Erika etenee välieriin

FC-65kg 
Jenna Puurunen FIN - Busra Demirayde TUR 3-0
Jenna etenee finaaliin

------------------------------------------------------------------------

PERJANTAI 29.11.2019 OTTELUT

FC- 71kg välierä
Akseli Saurama FIN - Nickolaj Christensen DEN 3-0
Akseli finaaliotteluun

FC -60kg välierä
Natalia Pankova RUS - Erika Rinne FIN 3-0
Erikalle pronssia

FC - 65kg finaali
Jenna Puurunen FIN - Natalie Zimmerman GER 3-0
Jennalle kultaa!

------------------------------------------------------------------------

LAUNTAI 30.11.2019 OTTELUT

FC -71kg finaali
Juri Konikov RUS - Akseli Saurama FIN 2-1
Akselille hopeaa

------------------------------------------------------------------------

Ottelut ovat seurattavissa WAKOLIVESSÄ

------------------------------------------------------------------------

SUOMALAISTEN OTTELUKAAVIOT:

Erika Rinne (FC -60kg) 
Jenna Puurunen (FC -65kg) 
Tino Saarikangas (FC -67kg)
Akseli Saurama (FC -71kg)