Maksuttomat peruskurssien lisenssivakuutukset 2019 alkaen

Suomen Potkunyrkkeilyliitto tarjoaa jäsenseuroilleen vuodesta 2019 alkaen mahdollisuuden liiton kustantamaan peruskurssilaisten lisenssivakuutukseen. Vakuutus kattaa liiton keltaiseen vyöhön tähtäävät korkeintaan 10 viikon kestoisten potkunyrkkeilyn peruskurssien aikaiset lajiharjoitukset. Lisäksi vakuutus kattaa kurssin aikaiset liiton alueleirit.

Vakuutuksen voimassaolo edellyttää, että vakuutuksenottaja on maksanut peruskurssin liiton jäsenseuralle ja että liiton jäsenseura on hoitanut jäsenmaksuvelvoitteensa liitolle. Vakuutus ei kata eri lajien yhteiskursseja, eikä kilpailuja sekä sparri- ja otteluharjoituksia.

Peruskurssilaisten lisenssivakuutus hoidetaan Suomisportin meriittitoiminnon kautta. Käytännössä jokaisen seuran Suomisport-seurakäyttäjä ilmoittaa liittosihteerille kurssin alkamis- ja loppumispäivät sekä vyökokeen päivämäärän ja pitäjän, joiden perusteella liittosihteeri perustaa oman meriittinsä peruskurssille. Tämän jälkeen seuran Suomisport-seurakäyttäjä myöntää meriitit peruskurssin maksaneille osallistujille, jolloin lisenssi ja vakuutus astuvat heille voimaan kurssin ajaksi. Liitto raportoi tiedot vakuutuksenottajista sekä hoitaa vakuutusmaksujen tilityksen OP-vakuutukselle.

Uudistus parantaa liiton palvelukokonaisuutta niin jäsenseuroille kuin heidän harrastajilleenkin. Peruskurssien lisenssivakuutuksen käyttöön ottavia seuroja kannustetaan markkinoimaan lisenssivakuutuksia peruskurssien markkinoinnin yhteydessä.

Huom! Liiton vuonna 2018 päivitettyjen sääntöjen mukaisesti kaikilla potkunyrkkeilyn harrastajilla tulee olla lisenssi voimassa.